| anonim_4396 a întrebat:

Testul acela Pisa se da la romana si mate in clasa a 8a, nu?
am auzit ca se da si la fizica si chimie da nu prea cred.Cum e deci?

si cum o sa se calculeze atunci media cu care intrii in liceu?

5 răspunsuri:
| loricel a răspuns:

In clasa a8a se dau 2 testari nationale la matematica si romana plus tezele din clasa, cu profii, la geografie, romana si matematica.media de admitere la liceu: 50% media 5-8 25% notele obtinute la testarile nationale si 25% notele obtinute la tezele unice din clasa a7a

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Media se calculeaza astfel:
( media notelor de la testarea nationala( romana si mate)+media notelor de la tezele unice+2*media din 5-8)/4

Nu se da test Pisa...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine, bine stiu asta, numai ca eu sunt a 7a si n`am dat teze unice!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai este 25% tezele 25%testul pisa si 50% media claselor 5-8! care ma puteti ajuta si pe mine daca iau la testul pisa nota 4 trec sau nu? deci intru la liceu?

| ღ♥√εđεŧtą ♥ღ a răspuns:

Deci eu sunt in clasa a 8a...Se dau doua examene.La romana si Matematica. inca nu stiu cum se calculeaza media dar stiu ca 50% sunt medile de p cls 5-8, 25 tezele unice si 25 examenele astea.