| anonim_4396 a întrebat:

Știe cineva care este procedura pentru a te înscrie la bac după 10 ani de când trebuia să-l iei în mod normal? Gen la 30 de ani. Se duce la inspectorat și se înscrie acolo pentru bac? Se plătește ceva? Sau mai trebuie ca persoana în cauză să susțină cursuri suplimentare, o formă de seral sau doar se înscrie și se duce la bac pentru a-l susține?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Niciodată nu e târziu pentru nimic, dar trebuie sa ne dorim cu adevărat, eu cred în asta. Și chiar dacă nu ne iese măcar am încercat, se spune ca mai bine regreți ce ai făcut decât sa regreți ceea ce nu ai făcut.

21 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://bit.ly/3G2ZkFw
Este acolo un fisier care incepe cu "Adresa". Citeste-l!

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc! happy

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca a exista cineva in istoria romanilor care sa mearga dupa 10 ani sa dea BAC-ul.
Trebuie sa mergi la liceul unde ai terminat si sa te interesezi acolo...

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu a mers de 10 ori în 10 ani și te rog să nu mai faci comentarii de genul dacă nu cunoști povestea, girl, jur că te apreciez pentru ceea ce faci pe site-ul ăsta, ți-am urmărit și pagina deci cred că ești un om valoros al comunității noastre, dar uneori te ia gura pe dinainte și spui niște chestii care pe mine una mă fac să clocotesc laughing Dar sper că ți-am zis că te apreciez laughing
Prietena mea a dat bacul la vremea ei, a mai dat un an, apoi a avut probleme diverse și a renunțat și așa s-a trezit la 32 de ani fără job și fără bac și chiar vreau să o ajut. Deci informații mai clare m-ar ajuta enorm.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

In cazul asta nu va merge nici de acum inainte, fiindca un om incapabil sa invete si sa ia BAC-ul in primii ani cand a terminat liceul, nu mai are materie recenta in cap, asdar nu va fi ins tare sa-l mai ia vreodata, nici dupa 10 ani, nici dupa 14 ani ca prietena ta.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Măi e părerea ta ți-o respect, dar nu sunt de aceeași părere, eu sunt mai visătoare și deși realizările mi le număr pe o mână, cred că 5 sunt multe țin să cred că în viață pentru supraviețuire faci orice. Ok, pentru realizări mari faci multe, faci sacrificii, dar pentru supraviețuire faci totul, pentru supraviețuire faci orice, așa că eu cred că prietena mea dacă vrea va reuși. Doar că mai rămâne să o și conving, din păcate ea gândește exact ca tine. Și îți mai spun un secret, așa am gândit și eu, mai ales când vedeam că nu obțin un job la privat, iar în învățământ refuzam să merg eu, dacă aș fi gândit în continuare așa, nici la 27 de ani nu aș fi avut job. Nu zic că acum mă dă pe spate învățământul, dar pentru că el dădea totuși job, am zis să încerc chiar dacă nu știu nici matematica, o detest și chiar și dacă am o voce tâmpită și totuși trebuie să predau muzica la ciclul primar. Ba nu mai spun de părinți, ei au fost mereu primul motiv pentru care am fugit din învățământ, dar totuși, chiar și așa ceea ce vreau să subliniez eu una nu am renunțat. În cazul meu cu credințele mele, aș îndrăzni să spun că nici God nu m-a lăsat să renunț, acum evident fiecare crede ce vrea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana la urma este vorba de prietena ta, sau de tine?
le cam amesteci si tind sa cred ca esti tu, odata ce esti atat de afectata de raspusnul clar si direct pe care ti l-am dat.
Daca vrei pot sa-ti spun si minciuni, care or sa-ti placa, dar acelea nu te vor ajuta cu nimic in viata, de aceea prefer sa spun omului adeavrul direct in fata, ca va realiza ceea ce refuza pana atunci sa creada!
Adevarul crud si real este ca: femeiea aianu mai are sanse sa ia BAC-ul la 32 de ani (14 ani dupa ce a terminat liceul) fiindca nu-si maia duce aminte de nimic din cea invata acum 14 ani (desii se pare ca nu a invatat nici atunci, odata ce a picat BAC-ul, taman dupa terminarea liceului).
Ma rog, sa viseze nu o doare, dar cred ca ar trebui sa fie realista la acest moment si sa vada ce sanse are.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Știi că și adevărul dacă nu are scopul de a ajuta nu are importanță, nu?! Dar despre oamenii care spun adevărul crede-mă am rumegat tot și am analizat tot încât pentru mine oamenii care se autointitulează că spun și susțin că spun adevărul, nu mai sunt de mult o prioritate pentru mine. Deși admit că pe aceștia îi urăsc cel mai mult în viață, nu am reușit niciodată să înțeleg cum un om îi poate spune unui alt om "NU POȚI", sub orice formă de adevăr eu una nu cred în cuvântul "NU SE POATE".

Cât de fazele cu eu am 15 ani și acum crezi că întrebarea este despre mine se vede că nu mă cunoști deloc, girl, deoarece nu mă vezi pe mine, pe reala eu din spatele tastaturii ăsteia și din spatele numelui Patricia, asta mai ales că se vrea a se spune mereu adevărul. Adevărul meu este că deși s-a vrut a fi un cont fals, m-am prezentat pe aici exact așa cum sunt și crede-mă că dacă am avut tupeul să spun că o perioadă nici nu am lucrat, deși recunosc că ăsta a devenit complexul meu nr 1 după cel cu bullyingul și kg în plus, cred că chiar nu mă cunoști deloc. happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am sunt de tare mult "girl", de aceea iti scriu la modul cel mai serios, incercand sa-ti explic ceea ce nu vrei sa intelegi sau sa accepti, probabil pentru ca nu esti inca matura mental.

Daca vrei sa ajuti pe cineva nu-l minti, ca asta nu-i ajutor, dimpotriva, ii faci un rau iremediabil.
Adevarul spun in fata, la momentul oportun, poate sa supare pe moment, dar trezeste la realitate omul si atunci il ajuta sa ia decizii corecte in viata!

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

O apreciezi tu pe Violleta dar se baga de foarte multe ori in probleme la care nu se pricepe.

| Emma30555 a răspuns (pentru Violleta2022):

Niciodată nu e târziu sa dai bacul, sunt și persoane care fac liceul sau școala generală când sunt adulți, este un program care se numește șansa a II a., de regula sunt rromi nescolarizati care au șansa de a termina școala când devin adulți. La bac sunt destul de mulți adulți care vin, cunosc personal un domn care a venit sa dea bacul la peste 50 ani, nu a luat din prima nici din a doua dar pana la urma a reușit. Însă nu știu exact care e procedura, cred ca te duci la liceul respectiv și te înscrii pentru bac.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Mulțumesc pentru gânduri pozitive. Sper să reușesc să conving și eu persoana respectivă, deoarece nu are nici job și încerc s-o conving că oricât s-ar bucura că va găsi un job ca și vânzătoare sau ceva unde nu necesită bacul luat, cu bacul va avea alte oportunități, va avea o deschidere mai mare și o șansă la un job mai bun, mai ales că ea chiar dorește căsătorie și familie și implicit un copil necesită multe resurse și finanțe. Acum se pune întradevăr și problema studiatului, știu că după o vârstă nu mai prinzi așa de bine, i-am sugerat că la română o pot ajuta eu deoarece și eu învăț de ani buni pentru titularizare și are cam aceeași materie și structură ca la bac, dar la matematică sunt praf și problema e că și ea, iar fără meditații nu are cum să ia, sunt conștientă deoarece prin aceeași problemă am trecut și eu la bac, am făcut un an meditații ca să iau bacul. Fără ele și acum aș fi mai dat bacul laughing
Dar nu reușesc s-o conving. Și asta mă frustrează, mai ales că știu că la rândul meu am fost ani de zile un om convins să rămân în învățământ, de fiecare dată când veneam plângând acasă cu demisia dată și cu coada între picioare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau sa-ti spun, dar nu ai de ce sa convingi tu pe cineva sa dea BAC-ul atata vreme cat persoana respectiva nu a mai atins nici un manual de peste 14 ani, asa cum este cazul prietenei tale, iar acum, ca sa invete are nevoie de pregatiri serioase la toate materiile, cu profesori adevarati.
Tu din pacate NU poti ajuta nici daca vrei, ca nu ai timp sa faci pregatire intensa zi de zi cu ea, in situatia in care si tu ai de invatat pentru ale tale.
Da-i pace si nu promite ceea ce nu vei fii capabila sa faci, fiindca poate pica examneul din cauza ta si atunci se strica toata prietenia si relatia voastra. Cu sansele omului nu te joci!
Cum fata asta nu a invatat materia nici in timpul liceului (ca de aia nu a luat BAC-ul acum 14 ani), acum va trebuii sa petreaca foarte multe ore ca sa invete, alaturi de 3 profesori cu care sa faca pregatire serioasa pentru BAC, la toate materiile la care trebuie sa sustina examenele.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Știu, ceea ce spui este adevărat, de aceea mă întristează și mai tare că deși aș convinge-o știu că nu-i pot oferi cine știe ce ajutor. Dar mă înfurie când văd lume așa, care și-a pierdut șansa, și că viața nu vrea să le ofere ceva mai bun deși sunt conștientă și de faptul că God nu ia ceva fără a a da altceva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa-mi fie cu iertare dar esti la fel ca prietena ta!
De ce nu-ti folosesti furia aia, sa pui mana sa slabesti, sa pierzi kilogramele care sunt in plus si -ti fac atat de rau?
Tu de ce nu ai vointa pentru tine?
Nu poti sa decizi in locul nimanui, dar pierzi toata energia pentru altii, in loc sa faci ceva pentru tine.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Niciodată nu e târziu pentru nimic, dar trebuie sa ne dorim cu adevărat, eu cred în asta. Și chiar dacă nu ne iese măcar am încercat, se spune ca mai bine regreți ce ai făcut decât sa regreți ceea ce nu ai făcut.

| blackann a răspuns:

Pai parca erai profesoara, Patricia....ne intrebi pe noi acum?

| anonim_4396 explică (pentru blackann):

Sunt învățătoare happy și știu foarte puține despre mersul lucrurilor prin învățământ happy știu doar pedagogia pe care am tocit-o și nici pe aia nu mă pot lăuda că o știu prea bine happy și bacul l-am dat în 2014, nu mai știu cum se procedează, mai ales cu cineva care se înscrie după 10 de ani happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand, la cele mai multe intrebari ti se poate raspunde doar de la secretariatul scolii ( la care sa absolvit!, nu alta! ).
Cred ca, in mod normal orice elev se inscrie la Bac la secretariatul scolii ( asa era, cel putin, ATUNCI!," pe vremea mea"! ). De asemenea, mai stiu ca e nevoie de Foaia Matricola ( clasele 9 -12 ) IN ORIGINAL! ( nu stiu daca ajuta o copie, dar poti intreba! )

"Se plătește ceva? "
Chiar nu stiu!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc, dragă pufulete! happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cu mare drag! happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Succes!