| amaadina a întrebat:

Tot am auzit... da' nu am aflat prea multe de pe net... ce naiba fac martorii lu' iehova? confused

14 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Esti ortodox? ok sa nu te intereseze altceva pe[astreaza ti religia ci credinta in ce ai fost botezat nu te lasa dus de val

| zorialbi a răspuns:

Sunt o secta aparuta pe la anul 1800, care crede ca are adevarul pe care noi ortodocsii nu-l avem de 2000 de ani, primit prin propovaduirea Sfintilor Apostoli... Ca orice secta, sunt eretici si nu e bine sa stai de vorba cu ei pe teme de credinta, sa nu cumva sa te pacaleasca. Nu cred in Sfanta Treime, in inviere, in Sfinti, nu cred ca Maica Domnului a ramas pururea Fecioara. Am avut o colega martora a lui Iehova. Pe scurt... sper ca esti ortodoxa si nu vrei sa-ti schimbi religia happy Pentru ca ortodoxia e dreapta credinta!

| monyk a răspuns:

Martorii lui Iehova este numele unei organizaţii religioase creştine înfiinţată la sfârşitul secolului al XIX-lea de Charles Taze Russell, sub denumirea de Jehovah's Witnesses. Organizaţia numără la nivel mondial 7. 124. 443 de membri (conform raportului mondial al Martorilor lui Iehova pe anul 2008). În România numărul membrilor organizaţiei este de 38. 544 de persoane

| angella1972 a răspuns:

Suna la usa ta, exact cand ti-e lumea mai draga sau somnul mai dulce, incercand sa-ti explice ca toate pacatele tale pot fi iertate, ca viata vesnica iti apartine, ca numai pentru tine exista planuri marete care se vor indeplini, daca si numai daca...

| ღdiaღ a răspuns:

Sunt martora a lui Iehova.Noi studiem Biblia, si participam la programul salii regatului. Daca esti curios ai putea sa vi si tu la o intulnire a salii regatului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Azi era sa dau peste o batrana zgribulita care-mi oferea o carte, era de la "martorii lui Iehova ", este o secta.
Descriere: Martorii lui Iehova este o secta neoprotestanta, aparuta in America(Pensilvania) in a doua jumatate a secolului XIX, infiintata de irlandezul C.T.Russell,care-si publica si-si popularizeaza invatatura in revista"Turnul de veghe", creata de el.Aceasta secta nu recunoaste divinitatea lui Hristos, considerandu-L o simpla creatura a lui Iehova, care a murit, dar nu a inviat, cel care a inviat fiind arhanghelul Gavril. Influentati mult de ideile sectei adventiste, sectarii numiti "Martorii lui Iehova" asteapta a doua venire a lui Iisus, Care va intemeia o imparatie de o mie de ani.

| Radamel a răspuns (pentru anonim_4396):

SÉCTĂ ~e f. 1) Comunitate religioasă care s-a separat de biserica oficială. 2) fig. Grup de persoane izolate, care susțin o doctrină filozofică, politică etc.
Nu e secta e cult religios! Si daca vrei sa stii mai multe despre ei intreab`o chiar pe acea batranica zgribulita ca va stii multe sa-ti raspunda. Cheers!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fac nimic
sunt o secta, ma rog o ramura a crestinismului, ei nu cred in Isus cred doar in Dumnezeu=Iehova

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suna pe la usi. Ne streseaza si ne bat la cap sa lasam religia noastra, ca a lor e mai cu motzhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Martorii lui Iehova predică Biblia oamenilor, indiferent de religie, sex, convingeri sau etnie.

| carmi_6480 a răspuns:

Pai nu fac nimic rau, chiar am 2 prietene care apartin acestei religii. vrei sa-ti spun ce fac? Pai joia sambata sa intalnesc in niste lacasuri care se numesc sali ale regatului lui iehova unde unii dintre ei tin anumite discursuri referitoarela revista saptamanala pe care o publica, cand isi gasesc putin timp liber ies sa predice cica vestea cea buna cum o numesc ei. Daca stii cum sa-i respingi fara sa te dai la vb cu ei, cu siguranta nu te vor mai deranja insa sunt si unii mai insistenti.

| airflower a răspuns:

Cred in Isus si nu sunt secta ci religie. ei merg din casa in casa pentru apredica vestea buna a lui Iehova.mai multe informatii pe www.watchtower.org

| crysty45 a răspuns:

Martori lu Iehova nu sunt o secta. Acestia cred in Isus, el este fiul lui Dumnezeu, cred in in Fecioara Maria ca ea la purtat in pantece si la crescut de mic, dar nu cred in Treime deoarece Isus e fiul lui Dumnezeu iar duhul/spiritul sfant este forta activa a lui Dumnezeu iar Isus sa jertfit pentru oameni pentru a putea trai intr-o lume pasnica iar a trea zi dupa ce a murit a fost inviat si in prezent domneste in Cer alaturi de Dumnezeu. Citit va rog: http://www.culte.ro/DocumenteHtml.aspx?id=1746 dar si documentul atasat pe acea pagina

| greenlove91 a răspuns:

Te atrag in secta lor religioasa