| king5151 a întrebat:

Tot apar pe internet stiri care arata ca au aparut efecte adverse de la vaccin/au murit etc? Ce parere aveti? Eu m-am vaccinat dar nu am nimic

9 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Tampenii ordinare. Cel mai mult ma surprinde ca au ajuns si oameni pe care-i consideram destepti sa vomite elucubratii din astea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si tu cum ai verificat aceste stiri sa afli ca sunt adevarate?

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns:

Lasa in pace toate aceste stiri de pe net. Mai bine ai face o analiza proprie si iti vei da seama care sunt reale si care sunt fake.

Acestebstiri doar irita populatia.

| haileewatson a răspuns:

Presupun ca te referi la Covid. Efecte adverse sunt la toate vaccinurile, fie ca e vorba de durere locala, greata etc. Ai facut in copilarie o groaza de vaccinuri gripal, rujeolic, rubeolic, oreion, hepatitic etc si nu ai patit nimic. Mai bine ai dureri si frisoane 1-2 ore decat sa fii intubat la ATI si sa iti afecteze plamanii.

Arata-mi tu o stire, care are surse legitime, care spune ca vaccinul covid a cauzat moartea persoanei Y. Nu o sa gasesti. Ce vezi tu sunt persoane care au murit din cauza altor boli, conditii, accidente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsurile sunt halucinante, ma rog.
Pe perioada pandemiei orice orice descoperire cum ca ar face mai mult rau decat bine de catre medici si oameni de stiinta era cenzurata in mod stalinist.
Ba mai mult, la noi chiar si cei care aveau contraindicatie sa-l faca, erau fortati sa se vaccineze cu toate ca urmau sa moara.

| Trixt3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Greșești din mai multe puncte de vedere, dar eu voi aborda doar unul, din moment ce mi-am luat atât hate de la aur-olaci si sosocari.

Partidul de propaganda anti-vax, AUR, a apărut pe 19 septembrie 2019, fondat de Marius Dorin Lulea, un om care are contracte directe cu Rusia pentru reabilitarea fostului și posibilului actual sediu KGB al Rusiei din România, alături de un alt "fondator" pe numele de Calin Georgescu care are legături și afaceri directe cu Rusia au înființat peste noapte acest partid pentru a distruge ce era atunci numit "mișcarea REZIST", mișcare compusa din oameni simpli care protestau împotriva corupției, o mișcare fără leaderi.

Tot prin 2019 când oamenii încă criticau represiunea PSD-ista condusa de Carmen Dan, din 10 August - Piata Victoriei, unde jandarmii băteau și gazau oameni nevinovați care își apărau drepturile și libertățile protestând în mod pașnic (A se sublinia termenul de represiune) a apărut un șef de galerie, semi-analfabet, fără studii sau competente pe numele de George Simion, care a primit un autocar cadou de la acest partid pentru a putea incepe campania de propaganda și de dezinformare, fiind apoi însoțit de o "Doamna" avocat pe numele de Diana Șoșoacă.

(Nu se știe nici acum cum au reușit sa strângă semnăturile pentru înființarea unui partid pe modul "repede înainte", nu se știe de unde au venit banii pentru autocar și alte lucruri finanțate în acest partid, nu se știe cum de o persoana ca doamna Șoșoacă, care critica religia în 2017 și spunea „Moastele sunt morti putreziti/ Popii scot bani de pe urma moastelor/ Popii se imbuiba" a devenit peste noapte o mare credincioasa și iubitoare de Dumnezeu).

Rolul principal al AUR atunci, a fost de a discredita în mod drastic mișcarea REZIST pentru ca știau sigur ca oamenii care au protestat peste 1000 de zile pentru respectarea legii nu vor protesta pe timpul pandemiei pentru ca ar fi însemnat încălcarea legii și principilor pentru care au stat în frig peste 1000 de zile și anume respectarea legii. - Reușind astfel sa distrugă singura mișcare civila a carei oameni au știut cu adevărat de înseamna represiune.

Acest partid AUR care tipa hoții și susțin ca statul paralel practica mijloace de represiune împotriva lor - nu a luat atitudine asupra îngrădirii drepturilor a celor care au fost bătuți și gazați de jandarmi în 10 august și nu au criticat aceasta îngrădire a drepturilor și a libertăților omului ci din contra, multi dintre ei dădeau flori jandarmilor care au bătut și gazat copii în 10 August și au început propaganda cu Soros și statul paralel.

Același partid pe numele de AUR, nu a suferit și nu a știu ce înseamna represiune, pentru ca pe lângă libertatea primita de la Jandarmi de a protesta în plina pandemie, acest partid are legături suspecte cu publicații media conduse de patroni penali, acești protestatari au avut parte de tratament special și dubla-măsura, pentru ca ei nu au fost bătuți și nici gazați de forțele de ordine, nu se știe daca din cauza ca au făcut un acord cu șeful M.A.I de atunci de a înlătura mișcarea REZIST și de a primi imunitate în schimbul acestui lucru, sau din alte motive, dar cert este ca au apărut legăturile și colaborările cu patroni penali, fiind astfel promovați în mod agresiv de următoarele publicații media cu patroni penali :
- Dan Voiculescu, infractor penal de la Antena 3
- inculpatul fugar Sebastian Ghiță de la România TV
- infractorul Dan Andronic de la Evenimentul zilei
- infractorul Radu Budeanu de la Can-Can
- inculpatul Cristian Burci de la Adevărul
- infractorul Maricel Păcuraru de la Realitatea TV dar și alții.

Cu ajutorul acestor patroni penali de presa, acest partid a reușit sa prosteasca oameni de buna credința sa-i ajute sa devina victime a unei represiuni imaginare. Tot din cauza acestor patroni penali oamenii NU au fost informați despre ce reprezinta acest partid despre care Republica Moldova trăgea semne de alarma, partidul AUR câștigând doar 0.49% din voturile de la alegerile în Republica Moldova.

Acest partid a reușit sa intre în parlamentul României cu foarte multi corupți, cu multi oameni certați cu legea, cu foști securiști, cu "interlopi" condamnați pentru violente, cu oameni ulterior dați afara pentru consum de droguri, cu oameni care-și bat nevestele și alte specimene care acum sunt parlamentari. Acest partid a reușit sa introducă pe liste oameni pe care nici PSD-ul nu ar fi avut curajul și/sau lipsa de bun simt sa o facă.

Modul lor de operare a fost deja folosit în alte tari, dar fără succes pentru ca rata de analfabetism în aceste tari nu este de peste 50% cum este în România și oamenii nu a fost asa ușor de păcalit.
Dar cel mai bun exemplu este găsit în cartea "Trollii lui Putin" scrisa de Jessikka Aro, o jurnalista din Finlanda.
Carte în care explica încercarea de folosire a aceluiași mod de operare ca și cel folosit la noi, aceasta carte poate fi găsită pe multe site-uri printre care și pe Emag unde costa aprox 45 de RON. - Va recomand cartea, merita fiecare leuț.

Aceeași propaganda sub aceeași forma a fost încercată în zeci de tari de astfel de partide extremiste, daca citiți cartea o sa vedeți ca modul lor de operare este tras la xerox.

Toate informațiile prezentate de mine sunt informații publice din publicații de presa de la noi din tara și din presa internaționala, le puteți verifica cu/prin o simpla căutare pe google.

| christall a răspuns:

Fake news. Eu mi-am făcut cu toată familia vaccinul antigripal și toate cele 3 de covidși nu avem nici unul efecte secundare. Vrăjeală! Anul asta am luat și eu covid, dar nu a fost grav pentru ca fusesem caccinata. Asa mi s-a spus de la Matei Balș. Dr de acolo mi-a spus ca ar fi fost mai grav dacă nu eram vaccinata. Acum câteva zile mi l-am făcut pe cel antigripal, la fel fără efecte adverse

| Trixt3r a răspuns:

Treaba cu campanile anti-vaccin sunt de fapt un joc politic de influențare sau de destabilizare a zonelor UE, propaganda sponsorizata de Rusia.
Aceste punctaje au fost folosite pentru a scade încrederea în autoritățile statelor respective si eventual pentru planul de "end-game" sa fie o masa de oameni slabi la gândire care ar fi disponibili sa scadă nivelul de rezistenta daca Rusia ar fi invadat aceste tari daca Ucraina cadea in 3 zile cum au crezut ei - și/sau sa scadă nivelul/volumul de critica asupra Rușilor.
(Nu-i o coincidenta ca acesta propaganda, cat și partidele care o susțin au apărut peste noapte și cu finanțări gigante pe care nu le pot explica, chiar când se pregătea invazia Ucrainei).
Au încercat sa deseneze democrația ca pe un demon care dorește să-ți fure libertatea, dar în realitate pandemia nu a ținut cont de forma de guvernare și pana și o tara comunista cum este China are probleme și în ziua de astăzi cu virusul.
Asta cu "vor sa ne omoare cu vaccinul" este cea mai tâmpita și lipsita de logica lozinca - daca "ei" vor sa ne omoare, o pot face prin pâine, zahar, ulei, apa plata și ce mai consumam noi aproape zilnic, nu se oboseau sa investească atâți bani în vaccin.