| IanaMal a întrebat:

TPU matusa mea a facut 9 clase dar ea a ramas corigenta la toate materiile acum are 34 de ani poate SA o ia cu clasa 5 a sau liceul? Si SA o Invat eu ce tine de clasele 1-5 eu sunt in a 5 a si ea nu stie SA imparta si imi cam pare rau de ea! Eu am luat mereu 10 la toate materiile si am dat la olimpiade pe Tara, dar acum nu stiu ce SA fac! Ajutor cu matusa mea! crying

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Deoarece NU a absolvit 10 clase ( învăţământul obligatoriu ), îşi poate continua studiile DOAR prin programe de tip "A doua şansă"!

"Art. 206. - (1) Obligaţia de a frecventa învăţământul obligatoriu la forma cu frecvenţă încetează la vârsta de 18 ani.
Persoanele care nu şi-au finalizat învăţământul obligatoriu până la această vârstă şi care au depăşit cu mai mult de 3 ani vârsta clasei îşi pot continua studiile, la cerere, la forma de învăţământ cu frecvenţă redusă.
(2) Persoanele care au depăşit cu mai mult de patru ani vârsta clasei în care puteau fi înscrişi şi care nu au absolvit învăţământul primar până la vârsta de 14 ani, precum şi persoanele care au depăşit cu mai mult de patru ani vârsta clasei în care puteau fi înscrişi şi care nu şi-au finalizat învăţământul
secundar inferior, gimnazial, pot continua studiile, la solicitarea acestora, şi în programul "A doua
şansă", conform metodologiei aprobate prin ordin al ministrului educaţiei naţionale." - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Pentru a vedea la ce şcoli se organizează astfel de programe, trebuie să mergi la Inspectoratul Şcolar Judeţean.

Vezi alte detalii în Ordinul M.E.N. nr. 5248/31.08.2011 de la linkul oficial :
http://www.edu.ro/index.php/articles/16179

Toate cele bune!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate face clasele pe care le-a promovat. Daca a promovat cl. a VIII-a trebuie sa urmeze liceul, la seral sau la frecventa redusa. Va trebui sa invete in particular, cat de cat, unele materii din cl. V-VIII.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă nu a promovat cls. a IX-a, înseamnă că a rămas cu opt clase. S-ar putea înscrie la seral. La profesională, nu se mai poate, fiindcă a depășit vârsta. Să se ducă luni, să se informeze la secretariatul unui liceu industrial (tehnologic).