| anonim_4396 a întrebat:

Un profesor de mate de la mate-info :
1.stie toate cele aprox 100 formule ale materiei?
2.stie sa rezolve orice exercitiu/problema/subiect de olimpiada sau bac?
3.stie sa rezolve de nota 10 orice subiect de titularizare?
4.stie matematica computationala?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Orice profesor de matematica, stie sa rezolva orice problema de nota 10. Doar a facut si el facultate, si nu degeaba e profesor, daca tu esti mai "limitat" in cunostinte si te uiti la un exercitiu de mate ca la stele. nu inseamna ca e asa de greu si pentru un profesor, pentru ei e floare la ureche, deoarece rezolva aceleasi probleme cu diferite generatii de multa vreme, si gandeste-te ca asta e ocupatia lor.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu chiar ai o obsesie cu intrebarile astea legate de mate... chiar asa de frustrat esti? sau care e problema?

1. stie si mai multe daca e bun
2. bineinteles, mai ales alea de bac
3. lol, la cate note de 2-3 se iau la titularizare
4. depinde

| dragosbogdan001 a răspuns:

Da normal.

| ProfDeMate a răspuns:

Ai primit deja raspunsuri suficiente, asa ca eu am sa-ti pun o intrebare: De ce pui intrebarile astea? Apropos: Dar tu stii ce este matematica computationala? Nu-ti fa griji, profesorul stie! In anul intai a avut examen la Logica si matematica computationala. Examenul de titularizare nu presupune rezolvarea de exercitii. Acest examen nu este concurs de matematica, asemanator cu olimpiada, ci urmareste cu totul altceva. Ai de gand sa faci facultatea de matematica si sa devi profesor?

| Prezidentul a răspuns (pentru ProfDeMate):

Daca faci facultatea de matematica ai mai multe optiuni decat sa devii profesor...

| corolav a răspuns (pentru ProfDeMate):

„Să devii" ( cu doi de „i" ), domnule profesor!
Și mai aveți alte cîteva mici greșeli. De concepere și scriere în limba română.

| chitaramea a răspuns:

Bineinteles ca asta depinde, de la profesor la profesor. Un profesor de mate care e profesor pentru ca nu a avut altceva de ales in viata, sau unul care nu isi da interesul, sau unul care s.a saturat de toti elevii tampiti pe care i.a vazut la viata lui normal ca s.ar putea sa nu faca ceea ce ai zis tu mai sus. Insa daca e un prof de treaba si nu de foarte mult timp iesit din facultate s.ar putea sa faca tot ce ai amintit tu mai sus.
probabil ca pui acesta intrebare petr ca nu esti multuumit de cate lucruri sunt cerute elevilor sa stie la acest capitol. Probabil, cum a amintit si "suntserios" mai sus nu iti prea place matematica si pui ca orice elev intrebarea " Cu ce o sa ma ajute pe mine asta in viata?" Si ai prefecta dreptate cand cand te gandesti ca nu te va ajuta. dar din punctul meu d vedere nu te va ajuta in mod direct. ce.i drept nu te vei duce niciodata la piata sau oriunde in alta parte fiin nevoit sa faci ln125 sau nu stiu ce drivata. insa chestiile astea nu sunt puse degeaba. ele te ajuta sa iti fomezi altfel gandirea, sa vezi lucrurile si din alt punct de vedere.