| anonim_4396 a întrebat:

Unde să citesc liniștit? Inspirați-ma... Exclus e sala de lectura de la biblioteca. Acolo sunt studenți care învață, n-aș vrea sa ocup un loc degeaba. Eu citesc pentru mine. Vreau sa ma apuc de Mizerabilii. Cat credeți ca îmi ia sa citesc toate cele trei volume ale lui Victor Hugo?

As evada undeva doar sa le termin de citit. happy

16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cafenea linistita unde lumea in general sa vina sa lucreze, invete etc; intr-un parc mai linistit, acasa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mizerabilii merită citită. Eu cam de 4 ori, iar unele pasaje sau capitole de mai mult.
Dacă ai loc la sala de lectură, nu îl ocupi degeaba, este dreptul tău.
Dar poate că este pe lângă tine pe acolo cafenea mai liniștită, cu un suc în față, stai și citești.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

"Problema" mea e ca ma opresc frecvent din lectură, pentru ce crezi?happy Pentru a medita. Stau și ma visez în acel loc și ma pierd pentru ceva timp în poveste. Daca ai vedea felul meu de a citi, te-ai tăvăli pe jos de râs. happy Citesc 5 minute, 15 meditez, happy ceva de genu.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

E perfect. Așa trebuie, De ce să râd?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pe wc esti linistit si stai si citesti.

| minrest a răspuns:

Stai linistit, in sala de lectura e loc destul. In Bibliotecile cu sala de lectura, centrale, judetene sau specializate, se cireste din orice motiv, in afara de BCU si bibliotecile facultatilor, studentii constituie o mica parte din cititori. Dar daca nu vrei sa citesti in biblioteca, OK, inti faci abonament pe toate liniile si citesti in autobuz.

| Sn4k3 a răspuns:

Oriunde stii ca e liniste. Intr-un parc/local/camping/acasa etc Dureaza in functie de cum citesti, dar nu cred ca ar conta, atat timp cat citesti pentru tine.

| Plato a răspuns:

"Mizerabilii" e o opera fantastica, am adorat-o.

Incearca in natura, intr-un parc sau ceva. Nu parc de joaca.
Nu conteaza cat iti ia, conteaza s-o citesti. Are vreo 1600 de pagini, depinzand de editura.

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Da. Este împărțită în 3 volume.
Sper ca în carte voi găsi și altceva în afara de acel preot. happy

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Oricum ceva mai frumos ca cărțile nu cred ca s-ar fi putut inventa. Cititul este terapie! Dacă as ajunge sa aleg dintre o perfuzie sau o carte, as alege evident o carte. Face mai mult bine ca orice altceva. Cărțile, evident, trebuie atent selectate! Sunt multe "mizerii" care se publica. O carte mediocra, înseamnă timp pierdut! Viata e prea scurta sa te mulțumești cu mediocrități! happy

(De aici poate vine cuiva pofta de citit.) happy

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e.
Dar sa vezi ce bine am aprins focul cu "Fluturi" de virgina bender.
Ce m-as fi facut fara maculatura Irinei? laughing

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Victor Hugo e absolut genial, e si preferatul meu, de altfel.
Iti mai recomand si Gustave Flaubert, Balzac, Gabriel Garcia Marquez.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa iti dau spoilere, iti zic doar ca vei gasi si altceva. Multe altele.

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Nu suport blasfemiile. Atât! De aceea m-am oprit sa citesc Ulise. Cine a citit stie despre ce vorbesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru mine e o plăcere să citesc. E mult mai plăcut decât sa vizionez un film, serial, sau mai știu eu ce. Citesc din plăcere! Rămâne plăcerea mea vinovata cititul. happy

| GirlOnline81 a răspuns:

In camera ta.