| ColdHeart a întrebat:

Urmeaza sa-mi aleg specializarea la facultate si nu ma pot decide intre japoneza si coreeana. Sfaturi, opinii? Eu as vrea sa le invat ambele dar doar una este permisa la facultate.

5 răspunsuri:
| deadhoe a răspuns:

Eu am observat astea: coreeana are sistemul de scriere mai simplu, japoneza e mai usoara de pronuntat si are gramatica mai simpla.
La japoneza trebuie sa inveti o gramada de kanji. Ce-mi place la coreeana este ca exista spatiu intre cuvinte.
Eu zic sa te duci la coreeana.

| Vizit a răspuns:

Pai daca te referi strict la limba ti-as sugera coreeana deoarece sistemul de scriere este mai simplu dar pronuntia si intonatia este mai grea...dar daca iti place te vei obisnui.
Dar daca te referi la tara si pe care merita sa o inveti ti-as spune japonia. Desi ambele sunt super dezvolatate si frumoase, Japonia este mai frumoasa ca, Coreea si este pe locul 2 sau 1 cea mai sigura.
La anul voi pleca si eu in Japonia in clasa a 11-ea la un liceu super dragut. Eu ti-as sugera daca tot iti plac Japonia si Coreea de Sud de ce nu incerci sa te interesezi al facultati de acolo

| Vizit a răspuns:

E

| Davidsiodavid a răspuns:

Coreeană. De ce? Daca incepe al 3-lea război mondial sau daca Kim-Jong-Un va porni un mare razboi, se vor căuta traducatori.

| ColdHeart explică (pentru Davidsiodavid):

Haha, adevarat... dar nu cred ca merita sa-mi risc viata pentru bani laughing