| maria9000 a întrebat:

Va rog ajuta-ti-ma si pe mine, sunt foate stresatata cu facultatea si nu stiu cum se procedeaza in cazul restantelor din toamna. Am citit in regulamentul facultatii ca trebuie sa anunt profesorul la care doresc sa dau restanta. Aveti idee cu cat timp inainte de a da restante este bine sa l contactez (gen o saptamana sau doua) si cum sa l contactez? Il caut la facultate sau il sun? Va rog mult sunt supee stresata

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sigur n-ai inteles gresit? La restante de obicei te duci direct, nu trebuie sa anunti ca e anuntat profesorul de la secretariat ca trebuie sa tina sesiune de restanta ca are elevi restantieri. De obicei pentru marire de nota il anunti.

| Evolution a răspuns:

Si eu am restante si trebuie sa le dau in toamna (trec anul 3) si nu am contactat niciodata profesorii inainte. Te prezinti in ziua si ora cand este stabilita restanta cu profesorul si materia respectiva. Nu vad de ce ar trebui sa il anunti inainte, acum probabil depinde si de facultate.
Voi nu aveti grupul clasei sau ceva de genul pe wsapp sau messenger sau orice? Intrebati si voi intre voi daca trebuie sau nu sa contactezi profesorul inainte.
Daca trebuie, eu stiam ca fiecare profesor are mailul public pe site-ul facultatii si ii dai un mail si spui ca vrei sa te prezinti la restanta in ziua aia si cam asta e.
Intreaba si tu colegii mai mari daca ai vreo cunostiinta sau coleg / colega de clasa.
Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nu am auzit niciodata de practica asta. sesiune de restanta este organizata de profesor si se prezinta toti cei care au restanta. Nu vad de ce ar fi nevoie sa il suni

| Raducons a răspuns:

Sesiune de restante se organizeaza oricum in toamna si cred ca nu esti singura cu restanta, Cel mai bine este sa te duci la secretariat si sa intrebi, iti vor spune tot ce vrei sa stii. In caz ca esti singura nu se poate da pentru ca trebuie sa fie cel putin doi studenti, numai sa te duci cu altii, dar in cazul asta trebuie sa vb intr-adevar cu profesorul.Cred ca te vei descurca nu e problema, prin asta au trecut majoritatea studentilor. Daca vorbesti cu profesorul cel mai bine este sa il cauti la facultate, intrebi de el si iti va da cineva informatiile unde il gasesti.

| gheorghe699 a răspuns:

Calm,calm...trebuie sa il anunti cu cel putin o saptamana inainte, daca ai numarul lui, este mai simplu telefonic, decat sa-l tot cauti la facultate pana il gasesti.bafta!

| Dinu_Desculţ_1959 a răspuns:

Sincer să fiu, după ce-am dat concurs de admitere de 3 ori la aceeași facultate, am ținut cu dinții de carte și n-am avut restanțe niciodată. Să-l sun pe profesor?!? Mi-era teamă și să-i pronunț numele! Și-am absolvit cu 9, 33 (în 1989)!

| Bondarel99 a răspuns (pentru Dinu_Desculţ_1959):

Si ce legatura are lauda ta cu intrebarea fetei? Bravo tie, esti destept, pa!

| Bondarel99 a răspuns (pentru Dinu_Desculţ_1959):

Nu am mai auzit sa anunti profesorul inainte de sesiunea de restante, adica oricum mai sunt si altii cu restante si profesorul tot vine la facultate, nu vad logica.
Dar daca asa scrie in regulament... oricum intreaba si colegii mai mari daca asa fac si ei ca sa fii sigura.
In legatura cu profesorul, nu cred ca e ok sa il suni. Cel mai bine il cauti la facultate in biroul lui sau ii dai mail. Profesorii comunica mult prin mail cu studentii, deci sigur le verifica periodic si iti raspunde, asa nici nu trebuie sa mai faci un drum. In caz ca nu iti raspunde la mail te duci sa il cauti. Il poti anunta cu 4, 3, 2 sau 1 saptamana inainte de restanta, dar nu mai putin de o saptamana.

| Dinu_Desculţ_1959 a răspuns (pentru Bondarel99):

Desigur, studențíi străini își permiteau să sune profesorii, ca să știe când să-i viziteze cu cadourile. Iar restanța era luată.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Dinu_Desculţ_1959):

Nu mai suntem in 89.

| MrZenon a răspuns:

Cel mai eficient este să-l cauți la facultate, deoarece discuția cu profesorul respectiv în realitate este un avantaj!