| UrsuletUUU a întrebat:

Va rog cine ma ajuta sa inteleg si pe mine cum se rezolva problemele cu rapoarte si proporti va rog. Facetima sa inteleg cum se rezolva problemele va rog dau funda sunt foarte grea de cap si nu inteleg va rog

1 răspuns:
| T0T a răspuns:

Măcar recunoști! E un prim pas, însă un al doilea pas ar fi să realizezi că de fapt ești în stare dacă o iei logic. Raportul este o simplă împărțire sau o altfel de scriere a unui număr rațional. Clar ești extrem de mic/mică dacă de abia ești la rapoarte. Forma generală a raportului este a/b unde a, b aparțin numerelor întregi. De exemplu 4/2 e un raport sau o altă scriere a lui 2. Alt exemplu e 1/2 care e și el un raport sau o altă scriere a lui 0, 5 căci 1:2=0,5. Nimic mai simplu! Tot ce trebuie să faci e să știi tabla înmulțirii pe care dacă nu o știi nu am cu ce să te ajut!
Proporțiile reprezintă egalitatea a 2 rapoarte. Adică a/b=c/d. Înmulțești cu b și dă a=(c/d)*b. Înmulțești cu d și îți dă a*d=b*c. Aceste rezultate reprezintă alte forme ale respectivei proporții. De exemplu dacă ai 2/5=3/x și trebuie să îl afli pe x ar trebui să îți dea 2*x=3*5 deci x=15/2. Sau îl poți scoate pe x trecându-l în stânga și îți dă 2x/5=3 și îți dă de asemenea x=15/2. Sunt lucruri pe care nu ai voie să nu le știi.