| DoriB20 a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati ca am mare nevoie...Stiu ca nu sunt singura care nu stie la ce facultate sa dea, dar sunt una dintre cei mai stresati pe subiectu asta.Eu vreau sa aleg intre Facultatea de Medicina si de Farmacie.Dar, nu ma pot decide la care vreau cu adevrat ca sunt si pareri pro si cintra la fiecare.Sa va spun cateva despre mine ca sa stiti cum sa ma sfatuiti.Sunt pe a 12-a la un profil real,premianta,asa am fost de mica,ador sa invat dar nu sunt tocilara,retin orice foarte repede, sunt contiincioasa si genu care sa stea in casa sa invete mai degraba decat sa iasa in club.Toate aste ma fac sa cred ca sunt potrivita pentru medicina(si toata lumea imi zice ca am "fata de doctor",prin toata lumea ma refer la parinti,colegi,profesori chiar si directoarea scolii, nu exagerezlaughing)) INSA nu ma atrage in mod special medicina pentru ca nu sunt deloc pasionata.Asa.Imi plac foarteeee mult chimia si de asta as vrea la farma insa tot aud ca peste vreo 5 ani cand oi termina eu piata va fi suprasaturata si nimeni nu va mai angaja farmacisti.Nu vreau sa invat 5 ani in facultate pe branci si sa ajung somera sau a un salar de 1200.....Imi place ideea de a munci mult dar sa am si satisfactii si recompense.Deci? Ce imi recomandati dintre cele 2? Sau poate veniti cu alte ideilaughing) Va rog din suflet, HELP

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei meserie banoasa, atunci mergi la medicina - stomatologie.
Daca te pasioneaza natura, atunci ti-as recomanda biologia - ecologia.

Eu sunt de parere ca, satisfactia profesionala valoreaza muuuult mai mult decat banii luati de la nevoiasi.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Uuuu, dupa ce am obosit citind, am inteles ca de fapt nu te pasioneaza nici una, ci de fapt te atrage cistigul mare. Renunta la facultate si fa-te vinzatoare de SH. Cistigul e mare in comparatie cu investitia si munca.

| Mihaelablabla a răspuns:

Pentru farmacie, te poti interesa ce sa faci pentru a lucra intr-un laborator, daca tot iti place chimia.

| Dennisz a răspuns:

Îți recomand să te mai gândești!
In opinia mea, farmacia este deja depășită, in 5 ani de zile, mașinăriile ar putea face totul, așa că..la ce mai e bun un farmacist?
La medicină este cu totul altceva, de medici va fi nevoie,slavă Domnului,multe decenii de acum inainte.
Dacă ar fi să iți placă medicina,ar fi o alegere corectă, dar in cazul de față, ai spus că nu te atrage.
Deci rămâne să te gândesti la altceva.
Depinde de tine și de pasiunile tale.
Oricum ar fi, am dori și noi să știm ce ai hotărât, doar așa, ca un fapt divers.

| AtomiX a răspuns:

Eu dadeam bacul peste o saptamana si nu stiam unde sa ma duc :o eram de parere ca trebuie neaparat sa fac o facultate dupa, si asa am ales una (buna ca si facultate) dar care nu mi-a placut, si dupa vreo 2 luni mi-am retras dosarul de la ea. Nu conteaza foarte mult facultatea, conteaza sa fie un domeniu care iti place si il stapanesti bine, cat despre bani, lucrurile se schimba in timp, am un prieten care s-a imprumutat la banci sa faca doua facultati si imi povestea: "cand am terminat, nu ma asteptam la zeci de milioane salariu, macar cat sa-mi achit imprumuturile, si ce sa vezi. absolvent a doua facultati, nu aveam unde sa ma angajez in Bucuresti, toti cereau experienta etc..asa ca am ajuns sa lucrez la Mc Donald's.ce sa fac? decat sa stau acasa. " Daca pleci de la inceput pe premisa ca: vreau sa fac ceva ca atunci cand termin sa am salariu mare etc, poti sa nu te apuci de facultate, parerea mea, ca in viata nu merge asa. Azi poate se cauta o anumita profesie, dar peste cativa ani, nu o sa se mai caute. Eu unul am gasit o solutie perfecta, pentru mine cel putin. Sunt la o facultate la ID (inv la distanta) si ma duc doar la examene, lucrez in paralel si asa am numai de castigat. experienta capat de acum, timp liber am o gramada pentru invatat, iesit prin oras etc, primesc si salariu. Pareri pro si contra o sa gasesti la orice, ca nu totul e pentru oricine, important e ce iti place tie, nu celorlalti, ca daca e sa alegi ceva, tu o sa suporti consecintele alegerilor tale, nu ceilalti.winking