| Mindrel a întrebat:

Va zic din start ca e vorba de INFORMATICA, raspunzi daca stii te rog, nu ma ajuti daca zici la misto.
Salut. Am terminat clasa a9a si din toamna incep clasa a 10a, am terminat cu 9, 06 clasa a 8-a (media de admitere) si am terminat cls a 9 a intr-un liceu cu mate info. Nu am facut fata la info si am terminat cu 5 dar am facut toata vara meditatie si am prins toata materia de clasa a 9a si fac de a 10 a acum direct in program (c++) si am prins toata baza programului si fac programe decente la pregatire. Vreau sa zic daca bacul e greu? Eu voi continua meditatiile in fiecare saptamana non stop pana in clasa a 12 a iar acum nu inteleg nimic din bacul de la info, momentan zic, nu inteleg problemele din bac, mi se par imposibile, credeti ca voi putea lua un 8, 8, 5 sau un 9 daca continui cu pregatirea in fiecare saptamana?

3 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Măi, știu că există des confuzia asta, dar a fi la mate-info nu înseamnă neapărat a da bac la informatică laughing
Bacalaureatul constă în 2 tipuri de probe: competențele și probele scrise. La competențe primești calificative și nu influențează media, trebuie să fii prezent neapărat, totuși(la limba străină dacă iei B2 pe linie primești nu știu ce certificat valabil 2 ani), iar la probele scrise primești note și acele note formează media.
Competențe dai la: limba română, o limbă străină studiată(o alegi tu) și la tic(la tic, nu la informatică). Repet, calificativele de aici nu influențează media.
Probe scrise dai la: română, matematică și o materie LA ALEGERE dintre: biologie, chimie, fizică și informatică.
Nu te obligă nimeni să dai la info dacă nu vrei. Dacă alegi biologia, de exemplu, cu vreo 2-3 luni de pregătire (ceva lejer, poți învăța și singur, că nu e multă materie), poți scoate fără probleme un 9. În cazul admiterii la o facultate unde contează media de bac, nu interesează pe nimeni că ți-a scos creierul fum încercând să pricepi informatica. Dacă altul care a învățat o lună la biologie (unde e mai ușor) a luat notă mai mare, ți-a luat locul.

| FaraNume1245 a răspuns:

Ce treabă are întrebarea ta cu informatica?
Bac-ul nu e greu. Chestii de bază.

| Mindrel explică (pentru FaraNume1245):

Serios ma frate? Ce legatura are cu informatica?