| anonim_4396 a întrebat:

Violenta in scoala!
Atunci cand spunem scoala, ne gandim in primul rand la viitorul nostru, o sansa pe un trai mai bun. Acolo, intre acei pereti, mereu in alb vopsiti, acele usi imbatranite care stiu atatea secrete, acolo unde unii plang si altii rad, unde unii vin cu placere, altii din obligatie. Dar de ce unii sunt mai animali decat animalele si recurg la violenta? Ma refer atat la profesori, cat si la elevi. Profesorul nu trebuie sa fie un exemplu pentru societate? Ai mei asa sunt. Elevii nu stiu ce inseamna educatie, lume civilizata, si tot ei se cred mari democrati, cand de fapt sunt niste rahati.
Asta inseamna scoala din regimul democrat? Daca nu ne convine nota ii dam in cap. Daca nu ne convine raspunsul ii dam in cap.
Unde e Romania cu poporul ei? Spre un viitor mai bun cum mai privim? Daca nici scoala nu mai scoate oameni, ci doar animale care vor sa supravietuiasca.
Nu generalizez, ma refer la cei care folosesc violenta in scoala.

Răspuns Câştigător
nony
| nony a răspuns:

Maryus, daca tot ai facut aceste observatii, trebuia sa ¨observi¨ ca societatea in ansambIul ei se degradeaza.Sunt foarte multe cauze, si cea mai nociva ( excluzand partea benefica ) este : liberul acces la internet al copiilor.
Or sa-mi sara multi in cap, dar gandeste-te ce poate vedea un copil de 9-10 chiar si mai mic pe internet doar daca ar scrie pe google : sex? II apar dintr-un foc mii de pagini pornografice, necenzurate etc.Am crezut mult timp ca barza m-a adus, acum daca aculti pe un copilas, iti da lectii si cred ca ar si rade de tine.
La fel cu violenta. YouTube este cel mai accesat site ¨social¨. Liber! Asta este doar un exemplu, dar cauza principala sunt parintii. Ei trebuie sa impuna acea ¨cenzura¨ copiilor, sa limiteze cat se poate accesul la ceea ce poate degrada moralitatea si constiinta lor.Totul pleaca din familie, din cei 7 ani.

16 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

E regretabil ce se intampla. Dar aici greselile sunt impartite. Elevii batjocoresc sistemul dar nici profesorii nu stiu uneori sa se impuna. Oricum nu agreez violenta, fie ea fizica sau verbala. Nu agreez profesorii care in loc de o masura disciplina isi fac singuri dreptate dar nici pe acei elevi care iau in ras un om care le-ar putea da lectii de viata la orice ora.

nony
| nony a răspuns:

Exact ce spuneam eu.Liberul acces la degradare.Inainte de scoala, educatia o primesti acasa.Nu poti fi acasa cumintenia intruchipata si te duci la scoala opusul, nu?

| TipulVerde a răspuns:

Bah, daca e violenta peste tot va fi si in scoala. Pentru ca, desi nu ar trebui, din scoala nu pleci cu prea multe, dar aduci prea multe la scoala odata cu tine.

| TipulVerde a răspuns:

Vai frate, da ce te mai agati de chestiile astea. Esti trist.

| anna01 a răspuns:

Scoala, in special studiile pre-universitare, reprezinta un focar de agresivitate, buba societatii. Un paradox, un loc, ipotetic, formator pentru individ devine o maladie a scocietatii si nimeni nu pare sa observe.Toti ne resemnam si inghitim in sec.

| Ramina a răspuns:

Ai cautat mult asta pe net?laughing Puteai sa formulezi cu cuvintele tale. nu sa cauti pe internet.Totusi. cam asa e in majoritatea scolilor.nici o scoala nu e perfecta. trebuie sa fie cativa care sa strice scoala si sa-i strice si pe ceilalti happy

| Andreeagen a răspuns:

Profesori cred ca sunt platiti sa vina si sa le predea implicit sa ii invete materia respectiva.Prea putini incearca sa ii si formeze ca viitori adulti. Oameni vin isi fac treaba si pleaca, cam asa gandesc majoritatea prea putini sunt constienti si isi asuma responsabilitatea de a contura caractrul unei persoane.

Si mai e si vina parintilor pentru ca educatia de acasa are o foarte mare importanta.Si de asemenea violenta asta vine datorita filmelor, jocurilor si a tuturor prostiilor astea pline de violenta.
insa si aici tot de parinti tine pentru ca nu ii educa ina sa maniera incat sa distinga intre bine si rau sau sa ii tina departe de toate astea pan mai cresc.

Acum e usor sa spui ce ar trebui facut atat de profesori cat si de parinti da... suntem oameni gresim si probabil nici noi nu ne'am descurca prea bine e greu sa fi parinte. si e greu sa fi si profesor.

| liviu00 a răspuns:

Nu scoala este principala vinovata. Parintii trebuie sa se ocupe de educatia copiilor in primul rand. Problema, dupa cum a spus si nony, poate fi generalizata la nivelul societatii.
@i.love.me Dar de ce sa nu fie parintii model?
@c2rmen Intr-adevar, anumiti profesori nu stiu sa se impuna. Ar trebui sa rezolve simplu situatia: propunere de exmatriculare.

| luckyman a răspuns:

Omul este cel mai perfect animal! Stie doar de frica! Din pacate, evolutia omului a depasit apogeul si acum se gaseste pe partea descendenta, indreptandu-se spre punctul de pornire : animal. Din ce in ce mai mult se poate observa ca cel mai puternic supravietuieste, in timp ce acela mai slab, dispare pe nevazute...

| i.love.me a răspuns:

Scoala e cel mai urat lucru care s-a inventat in istoria omeniriisad
profesorii ar trebui sa ne fie exemple dar de unde? am profi care injura zic "ce dracu?" e o porcarie.nu e nimic drept. e discriminare. oameni batuti in cap...
nu stiu de cesad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foarte bine punctatwinkingwinking.
Imi amintesc ca, acum cateva luni aveam un profesor de geografie care era un geniiuuuuu, stia tot ce-l intrebam in legatura cu orice tinea de cultura, nu avea nevoie de manual, nimic. Cand ne explica ceva, lua harta si ne invita la intrebari. E, niste elevi,, civillizati`` radeau mereu de el deoarece el era si alcoolic, dar el fiind om matur, civilizat, i-a lasat. Asa au facut tot anul pana cand, a inceput sa jigneasca(vite-ncaltaterolling on the floor), si pe urma iar incepea cu alte jigniri, si de parintii, devenise un adevarat,, animal`. A inceput sa bata, venea cu o nuia si te rupea...nu a zis nimeni nimic, pana cand i-a dat unuia cu scanu` de la catedra in caprolling on the floor, atunci s-a facut mare circ...
Trecand peste asta, de cele mai multe ori profesorul este cel care strica : ori nu stie sa se impuna, sa arate ce trebuie respectata, dar in acelasi timp sa nu se transforme intr-un balaur, ori este mult prea bun si altii profitawinkingwinking. Profesorii nu prea pot face legatura profesor-elev, si elevii nici macar nu incearcawinking.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In alte tari, violentele in scoli sunt aspru pedepsite, dar la noi se mai trece cu vederea sau in cazul violentelor dintre elevi acestia sunt amenintati doar cu scaderea notei la purtare, care, oricum, va sfarsi prin a fi tot de 10... Ce sa le faci? Oamenii care nu pot rezolva problemele folosindu-se de creier, le rezolva folosind pumnii:e un fel de "regula" in ziua de azi, care se aplica cam peste tot, nu numai in scoli; e la moda smecheria...Nu degeaba se spune ca "pe Pamant gradul de inteligenta ramane constant, dar populatia este in crestere".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce elevii sunt considerati mereu principalii vinovati? La urma urmei, ce este un elev? Este un copil.De vina sunt profesorii care sunt slab pregatiti, care nu au ca scop educarea copilului ci "colectarea de cat mai mult cascaval " din pregatiri, de vina sunt parintii care dupa 12 ore de munca vin acasa si se culca si nu mai au timp de copiii lor. Plus ca exista o presiune uriasa pusa pe elevi, cati copii s-au sinucis din cauza unei note proaste? Elevii de azi sunt rodul a 20 de ani de asa zisa libertate. Persoanele din Romania chiar nu realizeaza ca aceasta tara se duce la fund, si se duce urat de tot.peste vreo 10 ani, Romania va fi in faliment din cauza imprumuturilor.Nicio tara capitalista nu se imprumuta ca sa plateasca salariile, este incredibil ce se intampla in tara asta. Un sfat pentru toti tonguelecati cat mai repede de aici, ca va fi din ce in ce mai rau. Si totusi de ce au murit mii de oameni pentru libertate in 1989? au murit ca altii sa se imbogateasca(1%), iar restul de 99% sa se lupte cu bancile si cu ziua de maine, pentru asta au murit?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@nony -in primul rand, educatia de acasa si educatia de la scoala sunt 2 lucruri diferite, insa se imbina. Parintii acorda mai mult timp serviciului, decat copiilor; care raman singur si internetul imediat.
Dar cum spunea si @katya -o tara civilizata se realizeaza prin constrangere. Daca legile nu ne obliga, atunci cine? Dumnezeu?
@Hapciu -elevii sunt primii care se dau mari democrati, si inteleg acest lucru ca pe un moft. Un regim ce iti acorda orice drept, in schimb democrat e doar numele, civilizatia inseamna respectarea legilor si a obligatiilor pe care le are orice roman fata de patria sa.
Scoala este o institutie publica, atat timp cat vii si arunci jigniri la adresa profesorilor, a colegilor, cum poti sa fii un exemplu sau sa te numesti elev? De ce jignesti? Pentru ca este parerea ta, si ai dreptul s-o spui. Insa legea trebuie sa te pedepseasca, si nu prin scaderea notei la purtare ci prin amenda sau exmatriculare, pe loc, fara discutii, cele mai grave situatii.
Acei oameni au murit ca astazi sa se trezeasca unii mari democrati. Si eu am facut scoala dupa revolutie, insa intotdeauna profesorii ne-au respectat, si mai ales noi pe ei.
@Tipul_Verde -Nu-mi amintesc sa fi fost cu tine coleg in anii de scoala, de aceea adresarea ta("Bah") mi se pare jignitoare. Nu suntem la stana. Crezi ca daca suntem democrati ne tragem de sireturi? Ne luam la glume? Se vede prea bine la tine, ca nu pleci cu prea multe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da @nony, educatia o arati oriunde in societate. Mai presus de toate este CV-ul ce te reprezinta. Educatia este caramida de baza ca sa construim o lume civilizata, iar daca aceasta lipseste, fundatia nu este stabila, iar dupa o perioada(la noi de 20 de ani, din 1989) se derama, si raman simpli oameni cu gust amar, care au luptat in zadar.
La scoala te duci educat, nu ca sa fii educat. Acolo acumulezi niste cunostinte, ce te ajuta in viata. Educatia la un om reprezinta orice gest pe care-l face, orice cuvant pe care-l spune.
Despre educatie vorbim la cealalta intrebarelaughing

Scoala in ziua de azi scoate prosti cu diploma! straight face Asta e sigurlaughing Cui nu-i convine, sa demonstreze contrariul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ancotsaa -laughing Daca vocabularul tau se rezuma doar la cuvinte simple: a manca, a bea, a dormi, a merge, a respira. E doar problema ta... Si apropo, poti sa cauti pe net cat vrei, ca oricum asta faci si la scoala, din incompetenta de a scrie singura referatele, temele. La bac ce sa mai zicem, bani sa ai ca tu il treciwinking Scoala cu elevi ca tine sigur nu este perfecta. Esti un exemplu, negativ. Mai pune mana si citeste carti... deja iti cer prea mult, a citi, nu exista vocabularul tau.