| Ionut659 a întrebat:

Voi ce ați face dacă ați ajunge la Universitatea Oxford?

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

As invata de as rupe sa nu pierd o asemenea sansa
si as manca fish and chips

| Catrice a răspuns:

M-as trezi din somn.

| LPCTSTR a răspuns:

M-as pune sa invat ffs, ce-ai vrea sa fac?

| AnastasiaK a răspuns:

Cum adica "ce ati face?" laughing O spui de parca e un castig la jocuri de noroc sau ceva. Am fosti colegi care au studiat acolo, faci exact ce face orice student in facultate: INVETI! Nu e ceva wow (pentru cei care au posibilitatea sa ajunga sa studieze acolo...ca pentru aia care pot doar sa viseze sau merg in vizita, e wow). Unul care ajunge acolo, aplica la mai multe facultati de TOP, are rezultate deosebite la concursuri NATIONALE si/sau INTERNATIONALE. Nu-ti imagina ca aplica la ASE si la Oxford si dupa simte ca i-a pus Dumnezeu mana in cap cand intra la Oxford, e pur si simplu cursul normal al vietii pe care a dus-o respectivul pana atunci.

| Curious2 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ce ati studiat?

| AnastasiaK a răspuns (pentru Curious2):

Eu sau fostii colegi? happy Ca de niste fosti colegi am zis ca au fost la Oxford, nu de mine. Eu am decis sa raman in țară, iar daca nu luam decizia asta, as fi aplicat in U.S.A. oricum, deci nici nu incercam la Oxford (probabil nici nu intram, diplomele mele erau mai "potrivite" pentru americani).

La colegi ar fi...una filosofie, politica si economie, altul matematica...si de restul, daca au mai fost (si probabil au mai fost cativa din liceu), nu stiu.
Cat despre mine, am ales ceva mai usor: Universitate Bucuresti, Facultatea de Matematica si Informatica, din moment ce mergeam in paralel si cu sportul happy

| Curious2 a răspuns (pentru AnastasiaK):

De ce SUA si nu Germania, Japonia, Corea de Sud sau Federatia Rusa?

| AnastasiaK a răspuns (pentru Curious2):

Pentru ca:
1. In majoritatea tarilor se cere sa inveti si limba oficiala pe parcurs, chiar daca alegi un program cu studii in limba engleza, iar eu sunt anti-talent la limbi straine.
2. Nu ma atrage Asia si cultura asiatica in general. E frumos de vizitat, dar nu as trai acolo. Valabil si pentru Germania.
3. Dupa cum am zis deja, diplomele pe care m-as fi bazat ca sa fiu admisa sunt foarte bine vazute in SUA, dar nu stiu cat de relevante sunt unde ai mentionat tu.
4. In SUA aveam deja in minte MIT. De fapt, asta e motivul real, nu ca as fi ales SUA, ci as fi ales MIT, dar am evitat sa-l mentionez pentru ca suna 'pompos' si nu-mi arde sa-mi sara in cap vreunul pe aici care are impresia ca as avea ceva de castigat daca "ma dau desteapta" pe TPU. happy Oricum, nu am studiat acolo, nu stiu daca as fi intrat sau nu, tind sa cred ca da (daca n-as crede asta, nu mi-ar fi trecut prin cap ideea, iti dai seama), dar nu regret nicio secunda ca nu am incercat.

| Curious2 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Cea din poza esti tu?
Am auzit de MIT.
In legatura cu SUA, e bine sa traiesti acolo daca esti sanatoasa si daca ai un job bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca as invata non stop ca de altceva nu as avea timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-aș îmbăta...

| NuCitescNotificari a răspuns:

As face o poza la Universitate si as pleca laughing))

| Curious2 a răspuns:

Ce inseamna "a ajunge "?
Daca as vizita Marea Britanie, as trece si pe acolo, pe la Oxford.

| CiubotariuAndrei a răspuns:

Probabil a-si pleca. Foarte multe pretentii si bani dati pentru o hartie ce nu mi-ar folosi la nimic. Gen, te duci sa te Angajezi la o firma din Usa, Canada, UK, te prezinti cu asta in fata angajatorului, si te intreaba,, Si asta la ce imi foloseste in firma". Si tu?

| Osneros a răspuns (pentru CiubotariuAndrei):

Dacă era așa, nu mai existau studenți.

| CiubotariuAndrei a răspuns (pentru Osneros):

Sti vreun student ce a reusit in viata dupa absolvire?

| Ionut659 explică (pentru CiubotariuAndrei):

Tony Blair

| Osneros a răspuns (pentru CiubotariuAndrei):

Mulți. Aici depinde și de facultatea absolvită și de ce înțelegi prin "reușit în viață". Dacă ai absolvit ingineria mediului în Cucuieții din Deal, nu te aștepta să te caute Google sau să câștigi mult peste salariul minim.