| Apocaliptic a întrebat:

Voi ce mi-ati recomanda?
Un profil mate-info?
Un profil economic?
sau
Un profil Turism si Alimentatie?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Daca iti place mate si info mergi la mate info, desi azi toata lumea face mate-info si nu stiu ce o sa se intampla cat de curand cu o tara in care toti sunt informaticieni si eventual pleaca din tara happy din cate stiu, in liceu nu prea mai este asa de dragut la info, adica chiar trebuie sa fii pasionat sa bun, pentru ca info nu mai inseamna simpla utilizare de computer, se trece la limbaje de programare si nu e intotdeauna cel mai simplu si mai dragut lucru. mie personal mi se par mai interesante celelalte doua, la economic iesi contabil cand termini liceul si poti merge usor la orice sectie de la ASE (Academia de Studii Economice), inclusiv la cibernetica - exista si contabilitate si informatica de gestiune sectie la ASE daca chiar vrei ceva cu informatica si poti face foarte usor asta. in plus, cum o sa ai deja o meserie buna si cautata (contabil), o sa poti relativ usor sa-ti gasesti ceva de lucru chiar pe perioada facultatii. in plus, trebuie sa tii cont ca o sa se dea examene de admitere la facultati, cu mate-info in principiu mergi la mate sau la info, daca mergi la alte facultati unde se da mate cu altceva va trebui sa te pregatesti in plus la cealalta materie. cu economic mergi la mult mai multe sectii/profiluri/meserii. la turism si alimentatie ai o deschidere catre activitati in turism si/sau alimentatie publica (restaurante). si de aici poti merge relativ usor la ASE la facultate dupa liceu, ai deja cunostinte in domeniu poti face ghid turistic sau receptioner/a si fara facultate si eventual te poti intretine in facultate practicand astea macar in vacante. deci, orice ai alege, gandeste-te in primul rand sa-ti placa ceea ce faci si sa nu te chinuie, altfel o sa faci ceva in sila si de mantuiala si nu o sa ai prea mare spor in viata. mult succes si intelepciune la alegere happy

| Apocaliptic explică (pentru mixxjim):

Pai eu stiam ca la Turism si Alimentatie te faci manager...
Turism si Alimentatie = Management?

Am mai pus eu o intrebare din asta dar nimeni nu m-a lamurit.

| mixxjim a răspuns (pentru Apocaliptic):

Ce spui tu cu managemet e vorba de facultate, nu de liceu. manager direct din facultate nu te pune nimeni din prima, dar avand facultate si studii de profil ajungi mult mai repede si mai usor manager: in turism de agentie de turism, de hotel, in alimentatie de restaurant, de club etc.

11 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Am citit aici cum ca toate ti se potrivesc deci sa inteleg ca te descurci cu matematica...
eu as alege ori mate-info ori economic.
de la economic iesi contabil.
de la mate-info poti sa te indrepti ori catre ceva cu matematica, la sf de a12a primesti si un atestat de operator PC deci ceva cu calculatoare sau poti merge si la medicina. materiile care sunt pe planul 2 fiind chimia biologia si fizica.
eu sunt la mate-info. intr-adevar informatica nu e tocmai usoara si sincer nu le am cu ea dar un 5 de trecere sunt in stare sa-l iau.
am venit la acest profil pentru ca atunci cand eram clasa a8a nu stiam ce vreau sa fac dupa liceu si am zis sa vin aici cu gandul ca e cel mai bun profil, cu matematica o duc destul de bine si un lucru era sigur. dupa liceu nu voiam sa fiu nici psiholog, nici avocat, cu limbile straine nu le am. deci nu voiam la uman.
in final ramane alegeerea ta big grin

| StewartCassie a răspuns:

Buna. Tu stii cel mai bine la ce te pricepi de minune. happy Nu vreau sa-mi dau cuparerea deoarece nu te cunosc. Oricum sunt sigura ca vei alege ceva care sa ti se potriveasca
O zi minunata!

| Apocaliptic explică (pentru StewartCassie):

Toate mi se potrivesc.
La toate ma pricep(zic eu).
La intrebare ma refeream ca la care profil voi avea un viitor mai bun.

| Antonica a răspuns:

Cea ce iti place cel mai mult - si la care te pricepii

| Apocaliptic explică (pentru Antonica):

Toate imi plac.
La toate ma pricep(zic eu).
La intrebare ma refeream ca la care profil voi avea un viitor mai bun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apocaliptic):

Te-as sfatui sa alegi mate-info, dar acest profil va fi destul de greu si nu uita ca la acest profil pe langa matematica si informatica o alta materie de baza este fizica. Pe planul 2 se stueaza chimia si biologia.

| Antonica a răspuns:

La MATE -INFO, pentru ca upa ce termini liceul o sa ai mai multe sanse sa te angajezi