| TedMosby a întrebat:

Voi trece direct la subiect.Pe scurt... nu imi mai ajunge timpul.Incerc sa fac totul pentru scoala, insa de multe ori, timpul nu imi permite.Cum as putea sa scriu si sa invat, astfel incat sa am timp...sa fac tot ce trebuie la fiecare materie in parte, fara a ocoli nimic? Parca secundele trec mult, mult prea repede. Orice sfat imi este de un real folos.

4 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Eu de obicei mă trezesc la 3-4 dimineaţa ca să mai arunc o privire peste cărţi. Ai putea să încerci, însă îţi spun din start că e incredibil de obositor.

| Eeeeeeeeeeee a răspuns:

Pf,cam asta patesc si eu. De vreo luna am inceput sa-mi fac un orar. Spre exemplu pentru a doua zi, am de invatat la 6 materii si am la dispozitie sa zicem 8 ore. Mai intai scriu la materiile mai simple, pentru ca in fiecare zi sunt materii simple precum desenul, muzica, sportuloh go on etc., De obicei pe a doua zi am sa ma pregatesc pentru 3 materii simple si 3 mai grele. La cele simple termin intr-o ora, deoarece stau cam 20 de minute la fiecare (uneori n-am nicio tema sau nicio lectie la unele materii.); iar apoi materiilor mai importante, precum romana, istoria, geografia, psihologia (Asta depinde de tine.care sunt cele mai importante materii si carora le dai mai multa atentie. Trebuie sa te axezi pe materiile care crezi ca iti vor folosi in viitor. Spre exemplu, daca vrei sa ajungi sportiv/ profesor de sport, exerseaza la sportlaughing), daca vrei sa studiezi in alta tara, sau iti plac mult limbile straine, investeste-ti timpul in engleza/ franceza. La materiile pe care le consideri importante aloca cel putin o ora pe zi.
Deci, ar veni cam asa...cam in 4 ore maxiiiiiim ai termina tot. Eu termin mult mai repede. Trebuie sa retii esentialul, sa ai capacitate de sinteza pentru ca nu toate detaliile sunt importante, ele doar iti incarca memoriawinking.Asa, deci daca cam in 4 ore ai fi gata, in restul timpului, trebuie sa te si relaxezi, sa iesi pe-afara, sa te mai uiti la un film, sa joci un joc etc. Si nu uita, nu-ti ocupa mult timpul cu calculatorul. El e cel mai mare hot de timplaughing
:* Baftaa

| Dia a răspuns:

Bun, păi asa am pătit si eu straight face.
Timpul nu`mi permite să fac nimic.
Eu am incercat să`mi mai organizez timpul, dar nimic. incerc sa le fac pe toate la timp si bine, daca te grăbesti nu o sa le faci bine.
Concentrare, concentrare, concentrare!
Te concentrezi si o sa reusesti, mai tragi unpic că imediat vine vacanta.happy

Numai bine, pa happy

| Mika_9008 a răspuns:

Pai, asa mi s-a intamplat si mie cred ca 2 luni. pai incerci sa faci in max. 2 ore la fiecare materie. insa incearca sa faci putin mai repede asa o sa iti fie mai bine. dar s-ar putea ca tu sa te gandesti la ceva cand faci lectiile de exp: afara cu prietenii, ce ai facut azi la scoala, vremea de afara, la iubit/a (daca e cazul). incearca sa te concentrezi pe teme si ai sa ai timp de toate.