| gagiqutzza_2286 a întrebat:

Vreau sa imi incep viata sexuala si nu prea stiu despre ce e vorba. vreau si eu mai multe detalii

17 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Nu cred ca e neaparat obligatoriu la 18, daca ai 17 si esti pregatita totul e ok,...
in primul rand, trebuie sa fi sigura k el este the one, perfectul, ...nu oricine merita titlul de primul in viata ta sexuala...
in al doilea, informeaza-te din mai multe surse despre prima data, de exemplu de aici:
www.prezervativ.ro
http://prieteni.bascalie.ro/articol~stiri-prima-data-esti-pregatita.html
www.sexdex.ro
www.sexpert.ro
nu stiu daca vei citi toate astea dar eu ti le-am scris aici doar pentru a te putea informa mai bine decat orice sfaturi ai primi aici, ...acolo au scris oameni mult mai informati decat noi, deci, ei au stiut ce au zis,...
trebuie sa ti cont k e virginitatea ta si incepeti-o doar daca iti iubesti atat partenerul si chiar vrei sa fi a lui,. ...nu doar pentru "a fi in rand cu ceilalti"cum zis unii...
prima data trebuie sa fie ceva special, pentru ca nu va mai fi niciodata la fel, ...ai grija cu cine iti irosesti sansa asta, baiatul ala chiar trebuie sa stie sa se poarte, pentru ca, tine minte:daca prima data nu ti-a placut ceva, vei trai cu o impresie proasta despre sex/placere.
cunosc cazuri, nu le-a placut niciodata sa faca, ...so,take care,...
atmosfera trebuie sa fie placuta, romantism, muzica in surdina, lumanari, ce vrei tu,...
ai grija sa ai o igiena impecabila, sa aveti prezervativ sau sa iei anticonceptionale,...
vorbeste cu iubitul cat mai mult despre asta, afla ce ar vrea el si spune-i tu cum vrei sa fie,...
nu face pasul asta fara sa vorbesti foarte bine cu el despre prima experienta,...
in rest, sa fie el bland, calm, iubitor, ...sa aiba grija de tine,...
succes

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Poti sa faci asta daca ai 18 ani, atunci esti pregatita din toate punctele de vedere.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Depinde cati ani aiwinkingDaca ai 18 ani e okwinkingInsa, daca nu ai 18 ani, poti sa mai astepti putin.Nu te grabi.big grinVei avea timp si pentru asta.big grin

| SweetCandy a răspuns:

Daca u crezi ca a venit momentul si k ai langa tine persoan care merta... e ok...
deoinde cat esti u de maturahappy
deci, de fiecare data trebuie sa te protejezi, prezervativul va apara pe amandoi de boli si pe tine de o sarcina nedorita
in cazul in care vrei sa iei anticonceptionale, este obligatoriu un consult la medicul ginecolog, nu le lua dp ureche pentru ca exista posibilitatea sa nu-si faca efectul si sa ai parte de o surpriza neplacuta!
in momentul "magic" trebuie sa lasi lucrurile sa vina de la sine sa nu fii speriata(desi e km greu), sa ai incredere in prtenerul tau, iar in clipa in care nu oto place ceva sa il atentionezi...happy

mult succes!happy

| ellene a răspuns:

Daca nu stii despre ce e vorba inseamna ca nu e inca timpul sa faci chestia asta. Daca ai mai putin de 18 ani si o relatie de mai putin de 1 an 2...nu te mai gandi.

| jo a răspuns:

Fa o vizita la un cabinet de planificare familiala. Au oameni priceputi, tineri, care iti pot spune totul despre responsabilitatea pe care ti-o asumi cand incepi viata sexuala: despre riscuri, infectii cu transmitere sexuala, sarcina, drepturi. Au pliante, prezervative si tot ce-ti mai trebuie.
Cauta pe internet si vei gasi cu siguranta adresa celui mai apropiat cabinet.

| Dan a răspuns:

Mai bine intreaba pe Laur (www.contraboli.ro) .

| funnymantm a răspuns:

In primul rand, ai grija ca baiatul sa STIE ce face. este foarte important. NU il lasa sa te penetreze cu instrumentul lui. Daca a mai facut-o ar trebui sa stie cum se dezvirgineaza corect o fata.
2... hmm. nu te speria. nu vei face sex in prima seara, astai sigur. Adica depinde cat de mult suporti durerea.
3. Roagal sa iti dea tie controlul ca sa faci cum simti tu.
4. Ai grija cu baietii din ziua de azi. uni sunt egoisti, ca urmare, pot fi brutali si deadreptul dobitoci.
Succes.

| florar a răspuns:

Daca astepti sa doresti cu adevarat pe cineva, ce patesti? ce e asta ''sa incep viata sexuala'' de parca viata sexuala e o bagatela pusa langa mersul la coafor sau la discoteca.Si vad ca ai deja un detaliu bunisor, ce ai mai vrea sa stii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai important lucru la inceput este sa folosesti de fiecare data prezervativul...doar atunci cand o sa vrei sa ai copii sa nu-l folosestihee hee pentru ca asa te protejezi de anumite boli precum Sida si multe altele...si in plus de o sarcina nedorita. Daca u esti pregatita si psihic si fizic poti sa ti-o incepi.Prima data cand o vei face vei simti un mic "disconfort" sa-l numesc asa. O sa iti curga si niste picaturi de sange ...cateva zile...sau poate ca nu ...acum depinde si de himen.Eu zic ca ti-am spus cam tot ce stiu eu .despre cum ar fi prima data. Sper ca ti-am putut fi de folos. Pupik:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pei faf=o ce asteptso o data sau mai tirziu tb sa faci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stie baiatu daca nu sti tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai 17-18 ani poti sa incepi daca nu eu as zice ca nu.
deteli pe id de mess ionutandonie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai rabdare, toate astea vin de la sine! Nu trebuie decat sa fi ferm convinsa ca iti doresti asta cu adevarat. Succes!hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa stii mai multe intra pe id barbatul_tandru@yahoo.com

| angel10 a răspuns:

Inceperea vietii sexuale presupune mult mai mult decat ruperea unui himen!
Inceperea vietii sexuale are urmari nu numai fizice(ruperea membranei, a himenului) ci si psihice, de aceea trebuie sa te preocupe si acest aspect nu numai cum se face, ce simti etc.
Eu cred ca inca nu esti pregatita pentru acest pas!
Viata sexuala o incepi intr-o relatie stabila cand esti sigura ca persoana de langa tine te iubeste si merita acest lucru, nu o incepi asa pur si simplu pentru ca asa ti-a trecut prin cap!
Daca vrei sa te informezi ce si cum da un click pe google si cauta, sunt multe siteuri in domeniu.
Daca chiar insisti sa iti incepi viata sexuala si esti SIGURA de acest pas: cel mai important lucru PROTEJEAZA-TE!
Inceperea acestei vieti este o etapa importanta in viata unei femei de aceea trebuie sa ai grija, sa fii sigura de acest pas si mai ales do it cu cap si cu cineva care merita, te iubeste si il iubesti!

| stefania_1130 a răspuns:

Viata sexuala reprezinta, in mod constant, o preocupare importanta in cadrul unui cuplu. Se stie ca o viata sexuala activa nu poate aduce decat beneficii atat la nivel individual, cat si la nivelul cuplului. Pentru a avea o viata sexuala placuta si sanatoasa este bine sa fiti foarte informat in toate aspectele pe care aceasta le presupune. Contraceptie, probleme specifice fiecarui sex, tehnici pentru imbunatatirea vietii sexuale etc.