| unprietenaproape a întrebat:

A ti tanjit vreodata dupa iubirea cuiva?

19 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Ca fiecare.

Bula
| Bula a răspuns:

N-ar fi normal daca nu... big grin

| RAY a răspuns:

Adica da am simtit ceva pentru o fata dar nu ai ce sa tanjesti cand vezi ca nu te potrivesti cu ea =iluzi.amagiri,dezamagiri

| Lioana a răspuns:

Vrei calule ovaz? Normal ca da. Cred ca orice persoana din lumea asta a experimentat iubirea neimpartasita.

| GoldenZenith a răspuns:

Da.

| mudokins78 a răspuns:

Oho!, da de câte ori!

| CleanHeart a răspuns:

Nu
Nu is genul ala de persoana
Nu ma vrei la revedere
O zi frumoasa! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| WithinShadows00 a răspuns:

Nu. Un om adult integru/puternic n-are nevoie se se faca iubit. E doar un bonus cand se intampla (ma refer exclusiv la iubire romantica).

| Bacemi a răspuns (pentru WithinShadows00):

Tu te-ai născut adult în p l m? Toți am fost copchii proști la un moment dat. Unii încă suntem, că de, asta e. Shit happens. Trebuie să ne suportați.

| Lioana a răspuns (pentru WithinShadows00):

Dragostea te face slab, te face sa vrei sa fii iubit la randul tau. Daca n-ai simtit nevoia de a fi iubit poate ca nu ai iubit niciodata, sau poate ca ai fost iubit de cine trebuia si nu ai mai simtit nevoia.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru Lioana):

Sau poate tu

| Lioana a răspuns (pentru WithinShadows00):

Asa raspundeam si eu cand eram la gradinita.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru Lioana):

Sau al tau.
Pretinzi o iubire exclusiv bilaterala si deosebit de egoista si mai ai tupeul nesimtit sa imi spui mie ce inseamna iubire reala.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru Bacemi):

Nu înțeleg care e treaba cu suportatul. Nu poti iubi fara a fi iubit? Se poate si se întâmplă. Pana la urma si altii de aici au zis ca nu, deci nu sunt eu singurul nascut adult sau nu știu ce. Pur si simplu oamenii funcționează diferit. Eu am spus de faptul ca un om integru nu tanjeste dupa iubire romantica. Asta nu inseamna ca e aromantic. Iubește, nu inseamna ca si vrea sa fie iubit in aceeasi masura de persoana pe care CREDE ca o iubeste acesta. Nu vorbesc aici de cupluri deja formate in care doar unul iubeste. Acolo e cu totul altceva

| Bacemi a răspuns (pentru WithinShadows00):

Întrebarea spunea clar iubire. Nu îndrăgostire. Prea des oamenii confundă acești termeni și iese o încâlceală și un mare fâs în discursul argumentativ. De aici răspunsul meu. Altfel ai avut dreptate, de asta ți-am dat folositor și inteligent. Oamenii nu vor să recunoască faptul că iubesc (acea iubire care este pur și simplu, fără să aibă nevoie de reciprocitate) și asta pentru unii ca mine este enervant. Cei mai mulți își cenzurează gesturile. Nu vorbesc acum de o nevoie de declarații sforăitoare și promisiuni abjecte, ci de recunoașterea și declararea prezentului, așa cum îl simți, în preajma cuiva. Sunt atâția care poartă măști și din acest motiv nu mai sunt recunoscuți de cei care simt la fel.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru Bacemi):

Nici eu n-am spus de indragostire. Dar cineva foarte oripilat de raspunsul meu a tinut sa ma contrazica si sa ma faca copil care n-a cunoscut nimic.
E oricum ceva foarte comun sa iubesti pe cineva si respectivul sa nu aiba habar ca ai sentimente de orice fel pentru el. Mai ales daca te feresti sa le arati.

| Lioana a răspuns (pentru WithinShadows00):

Daca vrei sa fii un om integru, ar fi bine daca nu ai mai arunca vorbe urate la suparare. Supararea ta indica si ea o nevoie: de a fi inteles, de a fi acceptat asa cum esti. Nevoia nu exclude integritatea, dar vorbele rele da.
Eu ma refeream la iubire in general, nu la iubirea pe care o numesti tu bilaterala - adica cea EROS. Iubirea bilaterala nu e egoista. Egoista e iubirea in care unul iubeste si celalalt doar se foloseste de iubirea acestuia.
Oare mama care isi iubeste copilul nu asteapta sa fie iubita de acesta? nu e ranita cand acesta o desconsidera?
Oare de la prietenul/prietena la care tii, nu te astepti sa tina si el/ea la tine? nu te doare cand acestuia nu-i pasa de tine chiar daca tu i-ai fost alaturi in orice nevoie?
Iubirea de care vorbesti tu - iubirea AGAPE - cea care iubeste si ofera nelimitat fara a astepta nimic in schimb e iubirea lui Dumnezeu. Ea nu apare la oameni. Da, poti sa iubesti fara a fi iubit, poti persevera in aceasta iubire o viata, poti chiar sa renunti la relatia cu cel pe care-l iubesti (cazul iubirii Eros) pentru a-i fi lui bine, dar in adancul inimii tale nu poti spune ca nu ti-ar fi placut sa fii tu persoana care il face fericit pe cel iubit, sa fii tu cel iubit.
Tu excludeai nevoia de iubire pe toate planurile. Spui ca un om integru nu are nevoie sa fie iubit de nimeni. Din aceasta rezulta ca cei care au nevoie sa fie iubiti nu sunt oameni integri.
Integritatea nu are legatura cu dorintele ci cu faptele. Intrebarea se referea la dorinte.

Răspuns utilizator avertizat