| Markusfrtt a întrebat:

Acum cateva luni am observat ca o fata pe care o cunosteam si ea pe mine, dar nu am vorbit niciodata, a inceput sa se uite mai mereu la mine si sa zambeasca. Dupa ceva timp a inceput sa imi mai lasa comuri pe facebook. Apoi am inceput sa-i las si eu. Va spun pe scurt pentru ca e mult. Dupa m-am bagat in seama cu ea pe facebook, am vorbit, dupa un timp i-am laut si numarul si vorbeam. Apoi am devenit mai apropiati, imi trimitea si ea.Eu ii mai lasam cate o inimioara( emoticon. sper ca am zis bine) dar ea imi trimitea pupici( prin mesaje) In timpul asta ea a inceput sa fie din ce in mai zambareata, adica zambea mereu cand ne intalneam si imi facea cu mana. Apoi acum cateva zile mi-a trimsi ea cand eram pe facebok, mi-a trimis inimioare de alea(stiti voi). Mi-a trimis dintr-o data si am continuat sa vorbim tot asa cu inimioare. Dupa ce aproape nu mai aveam ce vorbi, mi-a zis de amicul meu care a fost iubitul ei acum 1 an, dar au fost impreuna foarte putin timp, penutr ca s-a despartit ea de el, pentru ca ca el inca o iubea pe fosta. Mi-a zis ca o enerveaza la scoala in fiecare zi. Da indradevar ca nu o prea lasa in pace, glumeste oaracum cu ea. Si m-am gandit ca daca vrea sa-l faca gelos cu mine? Desi nu prea au mai vorbit de cand s-a despartit ea de el. Acum 1 luna i-a cerut numarul de telefon el, si ea i-a spus NU din prima. Deci ce credeti ma plac sau e doar "vrajeala"? DEsi ea pare ca ma place la felul cum se uita la mine, ar mai fi si altele de spus care sa aratate ca ma place dar e mult de scris. Deci? Scuzati pentru greseli, dar eram pe >telefon Sper sa intelegeti. Multumesc!

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Saracuta de ea, ar cam vrea, dar nu are cu cine, ca-i prea mototol. :\

| Markusfrtt explică (pentru Zenithf):

De acord cu tinewinking

| Zenithf a răspuns (pentru Markusfrtt):

Nu crede ce spun toti. a fost intr-o relatie acum un an si abia acuma i-a venit in cap gandul razbunarii? hai sa fim seriosi. a trecut un timp de cand a fost in relatie, te-a urmarit, a vazut ca esti din alt aluat, si a inceput sa-i placa, ca esti mai asezat, ca nu umbli tot timpul dupa fete, ca inveti? ea stie mai bine ce a vazut la tine. vrei sa pierzi o sansa suspectand "foul play"? n-ai decat, dar mai tarziu vei regreta.
nu-ti zice nimeni sa te repezi cu capul inainte, vorbeste cu ea, vezi ce si cum.

| Markusfrtt explică (pentru Zenithf):

Incerc, dar fata in fata sunt mut. Ma blochez din cauza emotiiilor. Nu stiu cum sa scap de "frica " asta. Nu stiu ce sa-i zic. Timiditatea asta ma omoara. Chestia e ca nu am aceeasi problema si cu amici( includ si amicele), din contra cu iei glumesc. De felul meu imi placa sa fac oameni sa rada si reusesc, chair foarte bine.Mereu ii fac sa rada. Cu amici/amicele nu stiu ce-i aia timiditatea, pur si simplu atunci nu exista pentru mine. Dar cand vine vorba de persoane noi, de fete mai exact si sa imi mai si palca o fata, atunci sunt praf. Ma poti ajuta cu timiditatea asta?

| Zenithf a răspuns (pentru Markusfrtt):

Este o reactie normala, toti am trecut prin asa ceva, cred. Vorbeste cu ea despre lucruri fara importanta, nu da sentimentelor glas pana nu te simti sigur pe tine/voi. Deseneaza-i inimioare pe biletele. Pune-i si un semn de intrebare, sa vezi ce simte si ea.

| anonimg a răspuns:

E frumoasa dragostea; numa ca ce este intre voi nu este dragoste. Dragoste este atunci cand cunosti caracterul persoanei respective.
Nu te gandi la o relatie cu o fata daca nu esti pregatit pentru casatorie. Pentru ce vrei sa fii cu ea? Doar ca sa ai pe cineva? E de dorit sa fii cu cineva, dar o relatie se face cu socoteala. Nu o faci doar de dragul de a fi cu cineva, si nici de dragul de a fi cu persoana respectiva oricat de mult ai tine la ea. Pentru ca majoritatea oamenilor nu sunt in stare sa duca pana la capat ceea ce au inceput. Si asta pentru ca ei n-au avut ca tinta in relatiile lor casatoria.
Cei mai multi se gandesc ca sa fie cu cineva, si. "vom vedea ce-o iesi din relatia asta". Fara cap gandesc cei mai multi si se lasa condusi de sentimente. Iar la urma au parte numai de vaiete si de dureri de tot felul. Pe cat s-au placut la inceput, pe atat se urasc cand se despart. Acestia nici nu s-au iubit vreodata.
Noi trebuie sa avem principii. Daca intru intr-o relatie, atunci trebuie sa fiu si pregatit pentru a o putea duce pana la capat -cu scopul de a ma casatori. Altfel, daca nu am o tinta as fi ca o barca pe ocean care n-are o tinta, un scop, o directie, si care se lasa purtata de valuri. Unde va ajunge barca aceasta, va ajunge si relatia facuta din lipsa de intelepciune.
Te sfatuiesc ca pe un frate ca sa pui capat relatiei cu fata aceasta, nu numai ca nu ai o tinta, un scop, ci mai ales pentru ca fata aceea are unul rau: de a-l face gelos pe fostul. Asa ceva nu se face; mai ales ca este si prietenul tau, chiar daca ea nu mai este cu el. Spune-i fetei ca nu poti rupe prietenia cu prietenul tau(chiar daca nu esti prea apropiat de el). Noi trebuie sa cautam ca atunci cand construim ceva(vorbesc de relatia pe care o ai cu fata aceasta), sa nu daramam altceva(vorbesc de prietenia cu amicul tau). Nu vinde o prietenie pentru alta. Asa ceva sa nu faci niciodata; si pune-ti ca principiu in viata lucrul acesta.
Cauta sa nu te certi nici cu fata aceea, nici cu amicul tau; cauta sa te intelegi bine(cat se poate) atat cu ea cat si cu el, si cu toti oamenii.
Sunt multe de spus, dar ma opresc aici. Iar daca simti ca ai nevoie de ajutor, atunci apeleaza in rugaciune la Acela care nu a dezamagit niciodata pe nimeni -la Dumnezeu. "Ferice de toti cati se incred in El!" (Psalm.2:12)

| RobertMoon a răspuns:

E clar ca te place, sunt cazuri și cazuri. Eu zic sa-i raspunzi pozitiv la ce iti spune să vezi pâna unde poate ajunge. Astept raspuns daca mai vrei sa te ajut cu sfaturi.

| alasca444 a răspuns:

Unde-i LoveSleep sa vada postu asta? laughing))))