| Anon0907 a întrebat:

Ajutor! Bună TPU. Vreau să vă spun că mă confrunt cu o problemă destul de gravă și anume faptul că mama mea este depresiva de 15 ani și a ajuns să și dorească moartea. Tratament ia, în schimb nu vrea alt ajutor, la spital nu o primește fiindcă au spus că are prea multe internări și face casa de asigurări scandal, doar trăim în România, nu mă mai miră. Și eu și tatăl meu am încercat să discutăm cu ea și sa o facem sa înțeleagă ca nu e bine ceea ce vrea și ca nu o sa scape dacă și pune capăt zilelor. Nu vrea sa asculte. Problema este ca ea a zis ca deja a stabilit când se va întâmpla și eu nu pot sta acasă deoarece trebuie să mă ocup de liceu, am și teze de dat și nu pot sta 24 din 24 cu ea. Tatăl meu lucrează, el fiind singurul care face asta și nu poate să nu meargă la serviciu. Nu știu ce aș putea face și cum aș putea să o fac să și scoată gândurile astea din cap. Am încercat toate metodele posibile, pana și eu sunt copleșită și nu mai pot. Am doar 17 ani și nu mi e ușor deloc. Nu ar fi prima dată când ar încerca să se sinucidă. A mai încercat de câteva ori. Poate știți ce aș putea face. Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| GirlOnline81 a răspuns:

As vrea sa adaug pe lângă ce n-au spus ceilalți ca depresia este un constant sentiment de amorțire. Fiind amorțită la emoții, mama ta este amorțită la tot ce se întâmpla in jurul ei. Un alt lucru care trebuie spus ( pentru ca spuneai ca știe când o sa se întâmple - când o sa moara) este ca fiind depresiva, mama ta nu își mai poate controla gândurile. Ele o controlează pe ea și ma tem ( te rog iartă-ma ca spun așa ceva) ca datorită lor poate sa (și) moara ca nu i-ar pasa. Astea fiind zise, tu și tatăl tău trebuie sa va asigurați ca ea nu rămâne nici măcar o clipa nesupravegheata ( apelați la rude/prieteni/vecini când nu e posibil s-o faceți voi) și insistați ca ea sa ceara ajutor specializat.

8 răspunsuri:
| Couragebv a răspuns:

Nu stiu daca ajuta, dar cand ai vreme, vorbeste cu ea. Din punctul meu de vedere e un lucru egoist, si care nu ii pasa de voi, pentru ca ii pasa de ea mai mult. Nu vrea sa lupte, si alege calea cea mai usoara, pentru ea. Poate e dureros ce spun, sper sa nu te supere.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Totusi nu ai spus care este motivul depresiei? Chiar nu pot sa inteleg, ce depresie sa mai ai cand ai o familie, un sot sanatos, o fata sanatoasa, un venit stabil, o viata normala?

| Anon0907 explică (pentru Subsemnatul123):

Nu totul se rezumă la prezent. happy Există și un trecut, mai plăcut sau mai puțin plăcut în cazul ei. Motivele nu contează, sunt personale, contează că boala este și trebuie remediată cumva. happy

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru Anon0907):

Pai cum vrei s-o remediezi fara sa implici si cauza, motivul care i-a provocat depresia? Oamenii de mai sus ti-au zis sa vorbesti cu ea fara ca nimeni sa stie de ce este de atata timp in depresie. Daca ne-ai zice si motivul, poate cineva aici ti-ar putea explica ce sa-i spui mai exact ca sa dea uitarii depresia. Cu toate ca asta oricum o sa dureze. O depresie care tine ani de zile nu trece nici pe departe peste noapte.

| Rotazi a răspuns:

Draga, situatia ei nu se rezolva cu pastile. Alea o fac doar leguma si atat. Voi trebuie sa o ajutati.
De cand nu ati mai iesit toti impreuna la iarba verde? De cand nu a mai dus-o tatal tau la un film? Acolo, la cinematograf, nu acasa, plictisiti cu floricelele in fata. Au fot plecati vreodata intr-un weekend macar la 100 km de casa? Doar sa doarma in alt pat si sa viziteze altceva decat piata.
Trebuie facut ceva sa se simta utila, iubita. Vorbele alea cu: nu fa, mama, noi te iubim, sunt seci pentru ea. Nu o ajuta. Mai ales ca asa cum spui, nu prea sunteti pe acasa.
Vorbeste cu tatal tau si spune-i -vrea nu vrea- sa plece doua zile undeva cu ea. Asa ii va abate gandurile, va amana decizia. Tatal, sa nu vina cu motive ca nu poate pleca de la serviciu. Sa poata! E in joc sanatatea sotiei si linistea voastra. Toate cele bune!

| Anon0907 explică (pentru Rotazi):

Păi și aici există o problemă. De multe ori am vrut să plecăm toți într o vacanță sau undeva să stăm împreună și nu numai 2-3 zile, am vrut și cu săptămânile. Dar ea nu vrea happy și nu o putem obliga oricât de mult am insista, pentru că se enervează și iarăși face crize și atacuri de panică. Crede mă, am încercat și așa.

| Anon0907 explică:

Mulțumesc frumos tuturor pentru sfaturi. Acum a internat-o și nu se mai simte așa rău. S a mai liniștit.

| anamaria16popescu95 a răspuns:

Ai o poveste destul de complicata..incerc sa ma pun in locul tau, nu lasa scoala, dar nu ti neglija mama. cere ti ajutor din parte rudelor, ajutor financiar sau moral. tatal ar trebui sa stea acasa, tu ai o scoala de terminat, trebuie sa te gandesti si la viitorul tau. daca sunteti credinciosi, mergeti la biserica, ruga ti va, daca nu, cum mai scrisei, cere ti ajutor din partea rudelor! sper ca te am ajutat. va doresc tot binele!