| AAA_9834 a întrebat:

Ajutor, daca parintii mei se despart eu ce as putea sa fac? sa mor daca stiu, is in italia de 6 luni si inca nu am invatat limba prea bine si mie teama intr-un fel daca se despart din cauza tatalui meu ca bea prea mult intr-un fel sau altul, eu am terminat liceul anul trecut in vara. in romania nu prea mas intoarce din cauza ca e asa cum e, si as vrea sa raman aici in italia, ce as putea face sa invat mai bine sa ma pot descurca si ce sfaturi mi-ati putea da sa ii impac si ce sa fac sa imi mentin moralul sus ca o duc bine in viata si sa nu ajung unde ajung ei? decat sa lasati mesaje de prost gust mai bine nu mai lasa. msss

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Bun, deci din intrebarea ta, as putea spune ca esti cam egoist, adica daca mama ta sufera ca tatal tau e alchoolic, atunci de ce sa o lasi sa se chinuie in continuare, sa-si iroseasca viata alaturi de el daca cine stie ce ii face?straight face Mai bine las-o sa divorteze cat nu e inca prea tarziu. Acuma, ai putea sa discuti si tu cu tatal tau, sa-l convingi sa nu mai bea pana la betie, eventual un paharel/2 daca a ajuns dependent da nu pana se face "muci", acum sunt sigura ca tatal tau nu te va asculta, caci de... parintii sa asculte in astfel de cazuri de copii. mi se pare putin jenant:d acum, nu stiu cum sunt parintii tai, dar majoritatea parintilor nu ar lua sfatuiele copiilor lor in seama chiar daca acele sfaturi sunt date deseori cu dragoste, intelege si sinceritate. Cam ciudati parintii cand fac astfel de gesturistraight face dar asta e:d. Mult succes!

| valy a răspuns:

Scumpo din pacate cei care pot face ceva sunt ei.
Noi copii nu avem ce face in situatia asta.
Si ca sa iti zic exact ce sa faci sa nu ajungi ca ei.nu ai ce sa faci.decat sa te rogi la D-zeu sa iti scoata in cale un baiat bunwinkingsi sa nu se schimbe.

| valy a răspuns:

Imi pare rau.sad

| mihaibr11 a răspuns:

Salut! Din pacate valy avea dreptate, nu ai ce sa faci, nu poti impiedica tu nimic, cat despre moral banuiesc ca ai prieteni acolo, asa ca fa-ti de lucru, orice te ajuta sa nu te mai gandesti. Iar despre partea cu "sa nu ajung ca ei" iti spun sigur ca cei care trec prin astfel de situatii nu vor fi la fel, pentru ca te gandesti ca nu ai vrea sa-l treci pe copilul tau prin ce treci tu. Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roaga-te, e important sa percepi prezenta unui Tata care nu te va parasi niciodata.

| AAA_9834 explică:

Bai valy eu nu-s fata is baiat

| Sasuke_Bloo_1993 a răspuns:

Imi pare rau dar....Eu le-am spus parintilor mei sa nu se mai certe mereu, Mam rugat la cer sa nu se mai certe dar nu mai exista speranta!
Cea mai groaznica intrebare ar fi:
-Eu cu tactu ne despartim cu cine vrei sa ramai?
Aici vei turna lacrimi de crocodil cu siguranta.
Spunele asa: Decat sa nu am familia completa, mai bine ne despartim cu toti eu plec, tu pleci, tata pleaca
O sa ii puna pe ganduri! happy