| zuzi_4846 a întrebat:

Am dreptul sa urasc o persoana careia i-am dat voie sa faca tot ce doreste din mine?

17 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Eu m-as ura pe mine pentru ca am permis sa faca tot ce doreste din mine! Din dragoste faci multe, este foarte adevarat, dar am invatat in timp ca personalitatea nu trebuie lasata sa fie calcata in picioare.

greece12
| greece12 a răspuns:

Stii,ura este cel mai sincer sentiment.
Desi, tot tie iti faci rau.
Dar ai dreptul asta, bineinteles.

April
| April a răspuns:

N-ai dreptul sa-l urasti atat vreme cat nu te-a obligat "sa-i dai voie"; tu ai vrut-o si probabil ca ti-a placut atat vreme cat "a facut ce-a vrut "cu tine; fiindca, daca i-ai dat voie,adica ai consimtit fie ca l-ai iubit,fie ca ai sperat la o iubire, el n-are decat vina ca a profitat; ca acest lucru presupune lipsa de caracter, e deja o alta discutie; dar ura nu te va otravi decat pe tine; si e pacat sa-ti impovarezi sufletul.Asuma-ti vina de a fi fost prea increzatoare, uita si mergi inainte; dar altadata fii mai precauta cu cel caruia ii vei da voie "sa faca tot ce doreste cu tine."Numai bine.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @zuzi_4846! Cred că în primul rând ar trebui să iei măsuri cu tine, cât despre ură, mai bine-l ignori și-l elimini din viața ta- cel puțin așa mi se pare mai elegant.
O zi cu zâmbet să ai!

| harciog a răspuns:

Nu prea ai voie decit sa-l iubesti pe celalalt care tocmai a aparut.Nu poti lasa o dragoste sa creasca pe spatele urii, pentru ca ar fi mai mult minciuna.

| ostea a răspuns:

Ai dreptul sa faci ceea ce simti dar gandeste-te bine, crezi ca aceasta '' ura '' o sa iti aduca ceva benefic in viata ta? crezi ca aceasta '' ura '' o sa rezolve situatia ta?

Bineinteles ca NU!

Ura doar invenineaza Sufletul, este alegerea ta daca vrei sa faci asta.

Nimeni nu este vinovat pentru viata ta, in schimb TU esti cea vinovata, pentru ca permiti.
Incearca sa ai mai multa incredere in tine si ...pretuieste-te, iubeste-te asa cum esti, pentru ca esti tu.

daca vrei sa vorbesti despre ceea ce simti da-mi un mesaj privat.
Numai bine.
Te imbratisez.

Răspuns utilizator avertizat
| Kylexy a răspuns:

Si da si nu,impacate ca l-ai pierdut,gandeste-te ca mai sunt si alti,ignora-l, lasa-l in lumea lui, si nu mai pune suflet asa repede si nu mai lasa pe cine pretinde ca te iubeste sa faca ce vrea din tine. O zi buna.

| AshuraElric a răspuns:

Din cate stiu eu "ura" nu este interzisa de lege asa ca ai dreptul sa urasti pe cine vrei si cat de mult vrei desi nu inteleg cu ce te ajuta asta. thinking Din moment ce tu i-ai permis persoanei respective sa te foloseasca nu ar trebui sa iti urasti mai mult propria persoana pentru dovada de zlabiciune pe care ai dato? Resemanarea e foarte importanta, poti invata din propiile greseli si cel mai probabil data viitoare nu se va mai repeta.Ura nu te ajuta cu nimic, tu te consumi in timp ce persoanei respective nici macar nu-i pasa.

| Crisu a răspuns:

Chiar daca ura este un sentiment pe care nu trebuie sa-l ti in tine, ai dreptul sa urasti orice persoana care ti-a facut rau. Desi, in acest caz, cam este vina ta. Daca nu vroiai sa te lasi calcat/a in picioare, nu trebuia sa lasi acea persoana sa o faca.

| Ziiziii a răspuns:

Nu

| cuore a răspuns:

Si ce castigi?

| cristinna23 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptul sa te debarasezi de acea persoana, si sa devii independent si liber de vointa acestei persoane. Dumnezeu a facut pe om liber.nu sluga a altuia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptul să urăști,să iubești și să faci exact ce simți.Dar nu mereu e bine să profiți de dreptul ăsta. Ura te face urâtă pe tine, cu gânduri gri și sufletul încruntat.Nu e bine să simți asta.Privește doar totul realist. Tu singură ai făcut să se ajungă la asta.Tu i-ai dat voie, iar el a reacționat ca atare. Dacă te iubea cu adevărat,nu făcea tot ce dorește din tine. Acum ceva timp mă gândeam și eu la ceva de genul. Mă gândeam de ce m-a făcut să sufăr. Răspunsul era simplu,a făcut asta pentru că eu am "cerut-o ".Eu am insistat când nu trebuia,am pus prea repede mult suflet,m-am aruncat cu capul înainte. Nu regret,pentru că am făcut doar ce am simțit. Ai dreptul s-o urăști, dar nu o face. Sunt lucruri mai frumoase de simțit, decât ura. Baftă!

| mikisarbu a răspuns:

Ma nu prea dar poti, si depinde. Dc i-ai dat voie? si e pe peroada lunga? daca da asta e

| justme85 a răspuns:

Ai voie sa iti urmezi inima si sa faci ceea ce iti doresti nimeni nu te poate opri!