| simoname a întrebat:

O persoana care doreste sa devina magistrat, are voie sa abia rude cu cazier/dosar penal?
Stiu ca una din conditii este ca persoana in cauza nu are voie...insa rudele?

4 răspunsuri:
| corina_4591 a răspuns:

Conditia de baza este ca persoana in cauza sa nu aibe antecedente nu si rudele ei.

| ExpertHost a răspuns:

Din cate stiu eu (sotia este avocat big grin) pana la a 4-a generatie, cazierul trebuie sa fie curat. Adica sa nu fi suferit vreo condamnare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe vremea lui Ceausescu asa era, dar am impresia ca nu mai este asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra pe site-ul Institutului National de Magistratura si vezi acolo toate conditiile necesare.