| anonim_4396 a întrebat:

Am mai pus intrebari de genul acesta, dar inca sunt putin nedumerita. Va rog sa ma ajutati. Nu va ia mai mult de 5 minute sa raspundeti. Deci eu am avut o prietena foarte buna, care nu mai imi raspunde la telefon, a devenit distanta fata de mine, dar in schimb acum este prietena cu o fata populara si putin fitoasa careia putin ii pasa despre prietena mea. Acum prietena mea, la randul ei, s-a transformat intr-o fitoasa si jumatate. Stie foarte bine ca noua sa prietena o foloseste, deoarece anul trecut au fost tot asa prietene bune apoi fitoasa a lasat-o balta. Jur ca nu exagerez. Acum prietena mea (ma rog, fosta prietena) este pe mess (probabil pe calculatorul fitoasei, ei nu-i merge netul), are la avatar o poza in care arata ca o ...nu spun, iar la status scrie "/:d\ cu _____(numele fitoasei)". Stiu cum sunt genul acesta de persoane, te fac sa te simti foarte bine iar apoi te lasa balta. Chestia e ca suntem prietene de 6 ani si nu merita sa strice totul dupa atata timp. Mai ales ca eram ca doua surori, faceam totul impreuna, gandeam la fel, etc.

Nu stiu ce sa fac sa imi recuperez prietena. Sau macar sa o salvez din ghiarele fitoasei. Va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| Jeremy1 a răspuns:

Cat timp a fost alegerea prietenei tale sa i se alature si nu a fost silita de nimeni, atunci ar fi urat din partea ta sa intervii, indiferent ca ai motive intemeiate sau nu. Gandeste-te bine: tu chiar vrei sa fii din nou prietena cu cineva care a aruncat 6 ani de prietenie la cos pentru o persoana atat de superficiala precum o descrii?
Orice ai spune, oamenii se schimba, asa s-a intamplat si in cazul unor prieteni de-ai mei. La inceput am inceput sa-i trag inapoi dupa mine, gandindu-ma la fiecare moment placut pe care l-am petrecut cu acea persoana, insa mi-am dat seama ca era nenatural ce faceam. M-am oprit si i-am lasat sa plece. Daca acea persoana vrea sa plece si nu mai prezinta niciun interes fata de tine, da dovada de caracter si orienteaza-te catre altcineva.

14 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu are rost sa intervi in cazu asta, lasa ca se va intoarce ea la tine cand isi va da seama ca a gresit

| MihaelaDart a răspuns:

Inseamna ca nu a fost o prietena devotata, poti sa ai o prietenie de ani buni, desi ea daca alege alta cale inseamna ca nici ea nu este ok, este o prefacuta. Si in cazul meu, aveam o prietena de 15 ani, pana intr-o zi si-a dat arama pe fata, de altfel am intrerupt eu legatura cu ea, astfel de persoane nici o iertare nu merita.

| тєqυιℓα a răspuns:

Stii eu sunt chiar in situatia ta si nu stiu ce sa fac.Solutia ar fi sa o lasi in pace o vreme iar daca se distanteaza mai tare, inseamna ca s-a schimbat complet si nu mai are aceeasi mentalitate.Gaseste-ti alta prietena...

Răspuns utilizator avertizat
| ayame69 a răspuns:

Cheamo undeva unde sa fiti numai voi 2 si atunci vorbeste cu ea poate nu va vrea sa mai fiti prietene atunci pe moment dar poate peste cateva zile te va suna.Incearca sa vorbesti cu ea, decat sa iti para rau ca nai incercat mai bine sa iti para rau ca ai incercat

| muhuaxela a răspuns:

Cred ca ar trebui sa ii explici (cand sunteti numa` voi singure) ceea ce gandesti tu, si daca vezi ca nu te asculta las`o`n pace, ca pana la urma o sa vina ea singura la tine, dar dupa ce`si da seama ce face...asa mi s`a`ntamplat si mie big grin, acu` depinde si de ea cat se lasa influentata de ''fitoasa'' big grin

| MalinaAndreea a răspuns:

Pai ar trebui sa discuti cu ea si sa o intrebi ce are...adica stiu si eu poate ai suparat-o cu ceva.De exemplu si eu am avut o prietena foarte buna inca de la gradinita dar din clasa a 6 a nu ne-am mai vorbit pentru ca ea s-a suparat pe mine.Si acum imi pare atat de rau ca atunci nu am stat de vorba cu ea sa o intreb ce are, de ce nu imi mai vorbeste.Acum si ea are fite si umbla cu toate stricatele dar intorc fata cand se discuta despre ea ca stiu ca am fost prietene si inca mai tin la ea.Intoarce si tu fata cand vezi ca iese cu toate fitoasele si incearca sa porti o discutie intre 4 ochi cu ea.happy

| Laura_6128 a răspuns:

Exact asa mi s-a intamplat si mie jur.Un timp am fost trista si eram geloasa pe prietena cea noua a prietenei mele, ea fiind tot o fitoasa.De la un timp incepea sa nu imi mai pese ce fac ele, iar dupa maxim o luna doua a venit inapoi la mine si ma lua cu "iubita mea", "te iubesc " nu stiu ce. Dupa un timp aflasem ca de fapt "fitoasa" cum ii spui tu nici macar nu o suporta si doar o folosea.winking

| Emma_2501 a răspuns:

Salut! Si eu am o prietena care, de cand are iubit, nu mai iesim niciodata afara sau nu mai povestim ca alta data ( tin sa mentionez ca si noi suntem prietene de vreo 6 ani) dar am lasat-o in pace din momentul in care mi-am dat seama ca, cu ea nu se poate. Daca chiar era prietena ta si tinea mult la tine, nu s-ar fi indepartat chiar atat de mult dar probabil ca si acea "fitoasa" o influenteaza negativ.

| gabira a răspuns:

Lasale in pace cam o luna caci o sa se certe daca nu, ii spui fostei prietene ca nu e bine cea ce face ca fitoasa se foloseste de ea dar vad din spusele tale ca nu realizeaza ca se foloseste de ea e trist ca ati stat ani impreuna mai bine te duci in fata ei si ii spui : imi cer scuze daca te-ai suparat pe mine si daca tiam facut ceva rau alege tu pe cine vrei pe o fitoasa ca ea sau pe mine cea mai buna prietena. iti sugeres sa spui anta caci o so atingi pe inima rau isi va da seama

| julia_2276 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie acest lucru in primul rand ea vrea sa devina la fel de fitoasa si populara se foloseste de fitoasa dar de fapt ea sta dupa coada fitoasei si e chinuita mai bine ii spui ca mai bine ati ramane voi doua bf si so uite pe fitoasa si in acelasi timp ii arati ceva facut de tine care semnifica prietenia voastra(un album cu poze de ale voastre sau bratari ale prieteniei!)

| Blejusca a răspuns:

Pai asa mi s-a intamplat si mie dar nu stiu sa te ajut incearca sa te razbuni pe ea sau sa dovedesti ca fitoasa sau cum ii spui tu nu e o prietena buna ...Sau chesti Ma rog sper ca te-am ajutat intr-un fel...
Pupici multi:*

| Ubytha_7613 a răspuns:

Incearca sa ii explici cum este acea fata fitoasa.sau intr-un fel arata-i.fa-o sasi dea seama ca in urma prieteniei cu fitoasa va avea doar de pierdut.ca nu vrea decat sa va desparta pe voi doua.iar daca nu vrea sa te asculte fa-o sa te asculte cu forta. spune-i ca pana la urma o sa ramana singura.

| Nicolletta a răspuns:

Pai depinde de tine nimeni nu are un raspuns mai bun decat il ai tu numai ca inca nu-l sti... daca iti e prietena adevarata s-ar gandi la tine si i-ar parea rau dupa parerea mea