| naya a întrebat:

Am mult de scris si nu stiu cine o sa citeasca tot.Sunt cam intr-o dilema. Vreau sa aud si alte pareri sau sfaturi. E vorba de revelionul acesta, prietenul meu trebuia sa plece in voiaj dar s-a nimerit in asa fel incat ramane pana la urma acasa. Eu deja vorbisem cu niste prieteni si a ramas ca fac cu ei. acum prietenului meu nu ii convenea sa ramanem 2 nopti cum era vorba ci doar una singura.am incercat sa vb cu prietena mea cea mai buna care ii cunostea pe cei care organizeaza si a inceput sa planga ca noi doua vorbisem o treaba si acum ca prietenul meu ma conduce si ca fac cum vrea el. ma vedeam ca si cum eram prinsa intre ciocan si nicovala pentru ca nu vroiam sa ma cert cu nimeni si sa nu fac pe nimeni sa se simta prost, dar in schimb m-am certat la cutite cu amandoi, eram cat pe ce sa ma despart de prietenul meu. el imi reproseaza ca de dragul ei sunt dispusa sa pun relatia in pericol, asta fiindca eu la un moment dat am zis ca orice ar fi eu ma duc cu ea. moment in care s-a simtit pus pe locul 2 si ca si cum el nu ar conta in ochii mei, prietena mea fiind mai presus de toate. intr-un final a acceptat sa mergem pana la urma acolo cu ea, a zis ca o face pentru mine ca sa nu ne mai certam, dar a intrebat ce am discutat eu cu amica mea. si i-am povestit cum ea a zis ca el nu inseamna totul, ca de ce o las pe ea balta pentru el, ca daca ea era in locul meu orice s-ar fi intamplat mergea aici ca doar a vorbit ceva inainte, si-a dat cuvantul intr-o parte(inteleg din asta ca s-ar fi despartit de prietenul ei pentru a face revelionul acolo ca sa nu apara discutii cu grupul referitor la bani), m-am simtit de parca ma punea sa aleg.de fapt chestia asta am simtit-o din partea amandurora. sa aleg intre prietena cea mai buna si iubit. dar eu zic ca asa ceva nu se face. i-am zis ei ca eu nu mai vreau sa mai am discutii cu iubitul meu doar de dragul de a nu apare discutii in acel grup, ca se supara grupul iar eu sa imi pierd relatia, la care tin enorm de mult, iar replica ei a fost:nu e vorba ca se supara grupul, ma supar eu.nu stiu ce sa mai zic. el cand a auzit tot ce s-a spus ma intreba cum de mai vreau sa fac cu ea cand stiu cate a zis ea impotriva lui si impotriva noastra. de cateva zile stau si ma cert cu toti si plang. si toate se sparg in capul meu. deci, ce ziceti? daca a citit cineva tot, multumesc frumos pentru rabdare.

11 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Vinovata e prietena ta pentru ca te a presat si a cautat sa faca rau poate cu intentie. DAca eram in locul tau cautam in alta parte si gata poate trecea si nu mai existau discutii din nici o parte, e greu de judecat dar trebuie sa ai si tu punctul tau de vedere

| www a răspuns:

Prietena ta si iubitul tau sunt gelosi si absurzi, nu poti alege intre prieteni si iubit, dar daca ai spus ca faci undeva reveloinul nu poti sa nu il mai faci acolo pentru ca nu vrea prietenul tau, ca doar nu hotaraste el pentru tine.

| ☺Clau☻ a răspuns:

Am stat si am citit tot big grin.Si eu am fost pusa intr-o altfel de situatie si trebuie sa ma impart mereu intre cea mai buna prietena a mea si iubitul meu. Ei se cunosc de mici, dar au pretentia sa stau mai mult cu unul din ei decat cu altul.Revenind la problema ta, daca amandoi te iubesc ar trebui sa nu se mai tot certe atat cu tine pentru ca tu ii iubesti pe amandoi si vrei sa faci revelionul cu amandoi, ar trebui sa nu mai bage hara nici prietena ta si nici iubitul tau pentru ca in felul acesta te fac pe tine sa te simti prost. Discuta cu amandoi si spune-le ca niciunul nu este mai presus decat altul si ca ii iubesti in aceeasi masura si ca vrei sa te distrezi cu amandoi, nu sa te tot certi si sa te consumi din cauza ca ei nu sunt intelegatori.Si eu le-am spus deja cu o luna inainte ca vreau sa fac revul cu amandoi ca sa nu aud discutii pe urma ca se supara unul sau altul, acum sa vad ce iese.Bafta si daca te iubesc amandoi trebuie sa faca in asa fel incat sa va simtiti toti 3 bine impreuna. Sper sa ai un revelion frumos alaturi de cei dragi tie :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca prietena ta, daca iti e prietene cu adevarat, nu trebuia sa te puna in situatia dea alege intre ea si iubitul tau, nu poti sa-i faci asa ceva prietenei tale. Tu chiar crezi ca ea s-ar fi despartit de prietenul tau daca ar fi in aceeasi situatie? O prietena adevarata nu spune lucrurile pe care le-a spus ea despre prietenul tau si despre relatia voastra, ar trebui sa te inteleaga, asa face o prietene.Stiu cum e sa pierzi o prietena, dar cred ca ar trebui sa analizezi foarte bine situatia:vrei sa termini relatia cu prietenul tau, din cauza orietenei tale, sau discuti cu prietena ta despre faptul ca nu vrei sa rupi relatia nici cu el dar nici cu ea, daca nu te intelege inseamna ca nu respecta legatura de prietenie dintre voi, o mai poti numi prietena? Fa ceea ce crezi ca e mai bine pentru tine si pentru liniste ta sufleteasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As alege cu iubitul, darle-as explica fiecaruie in parte, si i-as intreba; ce fel de prieteni imi santeti daca vreti sa-mi conduceti viata? asta e egoism.prietena se supara? ii va trece. tu trebuie sa faci cum vrei nu cum iti impune cineva. iar prietenul tau, iubitul, sa fie un pic mai sigur pe actiunile si hotararile sale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta prietenia se dovedeste prin fapte; o prietena adevarata nu pune problema la modul ori cu mine ori cu el, s-ar fi bucurat ca esti alaturi de cel drag de Revelion. Cu atat mai mult cu cat nu esti singura ei alternativa de a petrece. Nu-ti pune iubitul in situatia de a se simti pe locul doi, nu ai vrea sa fii in pielea lui. In asemenea situatii gandeste-te bine ce ai de facut si transmite-le ce ai hotarat fara sa pendulezi intre ei, spune-le doar ce ai decis si de ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe aceasta persoana nu o poti considera o prietena potrivita...nu faci asa ceva prietenei tale.pentru ca nu se poate sa o pui s aaleaga intre 2 persoane dragi.deci concluzia...las'o mai moale cu asa zisa prietena si inceraca sa te pui si in locul iubitului tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey...mda.problema mare.eu zic sa incerci sa il faci cu altcineva(care nu cunoaste problema dintre prietena ta si iubitul tau), cu familia sau in cel mai rau caz singura.asa o sa vada ca suferi din cauza lor si poate nu se vor mai purta asa si vor incerca sa se inteleaga si sa nu mai fie atat de gelosi.si eu am avut o problema de genul asta. pup:*

| exicodili a răspuns:

Eu in locul tau as alege sa sarbatoresc anul nou cu persoana draga adica cu iubitul...prietena ta poate sa sarbatoreasca cu mai multi ca doar mai are ea prieteni nu esti tu unica, poate isi doreste sa fii si tu cu ea insa ar trebui sa inteleaga ca dragostea e pe primul loc...imagineaza-te pe tine in locul iubitului tau.Cum te-ai simti tu daca el ar sta pe ganduri intre cine sa aleaga intre tine sau prietenul sau pe care tu nu-l agreezi deloc.Nu-i asa ca te-ai simti frustrata? Si ceea ce a zis prietena ta cum ca daca ar fi in locul tau te-ar alege numaidecat pe tin, astea is povesti. Ea cred ca nu are prieten si nu are de unde sa stie ce ar face in asemenea situatie, da chiar daca are prieten pai las-o sa sarbatoreasca cu el.De ce trebuie tu sa te certi cu iubitul tau din cauza ei? Eu zic sa te duci la iubitul tau si sa-i spui ca el e cea mai draga fiinta pentru tine si ca cu el vrei sa fii de revelion.Be hapy))))))))))

| adamrazvan a răspuns:

Of nici julvern nu a scris atat dar ce pot sati spon nu exista locul unu si locul doi intr-o relatie. iubitul este iubit si nu are numar iar pr este pe locul unu deci eu spon sa ai grija de relatia ta si dac sti ca relatia voastra se bazeaza pe incredre eu zic sal ai grija de el si sa lasi pr ca este foarte multa invidie si gelozie in ziua de azi parerea mea este sa-ti faci revelionul cu pr tau chiar de este o zi dar este linistita si frumoasa mai ales daac faceti si altceva ca sa umpleti restul orelor si pr daca intelege bine daca nu sa se suprere mai importanta este viata ta decat a pr ciao

| DjrEaDyxXx a răspuns:

Poi daca iti erea prietena cea mai buna normal ca nu te punea sa alegi tongue adica ma refer ca daca ea tinea la prietenie asa de mult ca tine nu spunea "LASAL PE ALA SI VINO CU MN"winking deci prietena ta nu tine la prietenie... eu cred ca ea erea cu tine din diferite motive pentru eawinking Cum mi se intamplase mie o data sa aleg la cine tin mai mult, La un baiat care ma cunosteam cu el de mult sau la iubita mea si na am ales pe ea ca tineam foarte mult la ea si baiatul ala mi-a spus ca pot sa aleg pe cine vreau ca el tot e tovaras cu mine tongue deci tot km asa e si cu pretena ta tongue...si nu stiu cum de ai avut rabdare sa scrii atat de mul