| IonutzZz07 a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Nu pot renunta la persoana iubita dar pe mine ma raneste enorm si nu vrea sa se schimbe dupa orice discutie si ceartă. Ce mai pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt 2 conditii care nu au cum sa functioneze impreuna.
Un om care nu te iubeste si te raneste, nu se va schimba niciodata!
Faptul ca nu vrei sa renunti la ea, este doar o incapatanare prosteasca, fiindca nu exista viitor fericit, alaturi de cineva care nu te iubeste si isi bate joc de tine.
In ce priveste schimbatul omului, asta nu se va intampla niciodata, pentru ca nu suntem capabili sa ne schimbam, indiferent cat ne-am dori, desii unii reusesc sa se prefaca o pierioada scurta de vreme, pana trece cearta, dar imediat revin la obiceiurile si metehnele vechi, mai abitir ca inainte.
Sfatul meu este: sa nu mai pierzi timp inutil cu cineva care nu te va iubii si respecta niciodata, fiindca nu exista fericire alaturi de omul acesta si nici viitor fericit, dimpotriva.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Foarte corect spus!

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sa-i dai un sut in fund (la figurat).
Ce ai tu e obsesie/frica de singuratate, nu dragoste.

| Mosotti a răspuns:

Sa renunti la acea persoana, va trebui sa poti, ca nu ai incotro, alta sansa nu exista.
Normal ca nu vrea sa se schimbe, omu nu se prea schimba in general.

| AliGab a răspuns:

Nu vei schimba tu o persoana, asa ca daca nu puteti fi asa impreuna, despartiti-va

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să te rupi de lațul care te leagă de ea.
Din spusele tale îmi dau seama că ești codependent.

Dacă o persoană nu vrea să se schimbe, dă-i pace.
Fugi de ceea ce nu poți schimba, și nu din lașitate, ci pentru faptul că acea relație nu duce nicăieri.

| NunuNini a răspuns:

Cum poti iubi o persoana care te raneste? Oare e iubire sau altceva?

Răspuns utilizator avertizat
| Saiko93 a răspuns:

Incearca sa fii jucaus cu ea. Nu mai pune botu la absolut tot ce zice. Ea vrea sa simta ca esti barbat corect si ca o placi asa cum e cu bune cat si cu rele! Nimeni nu e perfect happy

| Lovelyrockgirl a răspuns:

Incearca sa mergi mai departe, mai sunt si alte femei...
Are balta peste.