| andra1 a întrebat:

Am o mare problema. Mi-am impus sa merg mai departe, sa nu ma mai gandesc, sa nu mai sufar, desi acum 3 luni am iesit dintr-o relatie de 4 ani. Am intalnit un alt baiat in care mi-am pus sperantele in a fi iubita, fericita, respectata. Sunt cu el de 2 luni de zile. A fost bine pana acum 2 saptamani, cand mi-a spus ca nu stie ce simte, si mi-a recunoscut ca inca se mai gandeste la fosta lui prietena de care s-a despartit acum 2 ani si evident m-as gandi si eu la fostul meu iubit, insa i-am spus ca eu mi-am impus sa nu ma mai gandesc si ca-mi doresc sa stiu ca iubesc si sunt iubita.Momentan spune ca nu stie ce-si doreste, insa tine la mine si ii sunt draga. Nu stiu ce sa fac.Am inceput sa tin la el, stiu ca ar trebui mai mult timp, ca sa-si dea seama ceea ce isi doreste si el, insa au trecut 2 ani de la despartirea lui de acea fata. Ce ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
| RobertTmroo a răspuns:

Din ce a ce povestesti tu mai sus ca ti-a spus iubitul tau..., pentru mine e clar ca el nu tine la tine, nu simte pentru tine ce a ce ar trebui sa simta cineva care este indragostit, cand iti spune ca "nu stie ce-si doreste, insa tine la mine si ii sunt draga" -> asta este echivalent cu 'hai sa fim mai mult prieteni, dar totusi in anumite momente si pentru un timp, esti si tu 'buna' pentru mine", adica el nu te vede cu el toata viata lui, nici macar nu are dorinta sa incerce sa faca tot ce a ce ii sta in putere ca relatia sa mearga, dar sa stii ca nici nu o sa iti spuna "Adio!" (cel putin pana nu va gasi pe altcineva), stiu ca te supara cuvintele mele, si e dureros sa fi intr-o situatie de genul in care esti tu acum, dar iti spun ca un astfel de comportament "indiferent" din partea lui, tu vei suferi foarte mult, va veti certa, dupa un timp poate va veti si impaca, si cel mai trist este ca va trece o perioada de timp pana sa iti dai seama ca nu are rost relatia voastra, in tot aceasta perioada "vei sta in acelasi loc" in viata ta, vei fi ca si intr-o prapastie, din care nici macar nu vei fi hotarata daca vrei sa iesi sau nu...
Pe de alta parte eu personal cred ca si tu te-ai aventurat destul de repede intr-o noua relatie, dupa patru ani de relatie cu cineva..., ai asteptat o luna dupa despartire si ai inceput o alta relatie, cred ca ar fi trebuit sa mai astepti putin ca sa iti mai "revii" din punct de vedere sentimental si ca sa iti faci putina ordine prin ganduri, sentimente, viata..., dar tu sti mai bine daca erai pregatita sau nu.
Faptul ca e mai "retinut/indiferent fata de tine", asa cum explici tu mai sus, asta nu face decat sa sublinieze ca nu vrea nimic serios cu tine, doar sa fie ceva de moment, eu ti-as spune ca daca el nu stie ce simte pentru tine nici macar dupa doua luni, atunci e clar ca nu simte nimic ce ar trebui sa simta un om indragostit, e departe si de ce a ce simti tu pentru el..., decizia e a ta, dar odata ce iti vei da seama cum sta treaba atunci ea o hotarare si nu te mai razgandi, o sa iti fie greu o perioada, mai ales ca tu deja simti ceva frumos pentru el, si cu timpul cu siguranta vei intalni pe cineva care sa te iubeasca si pe care sa il iubesti si tu, ca doar asta ne dorim cu totii cand suntem/incepem o relatie cu cineva.
Toate cele bune, mult noroc in toate, ai incredere in tine si o sa fie bine pe viitor, ai sa vezi, chiar daca acum nu crezi asta happy.

9 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Iubitul tau te foloseste ca pasament pentru suflet,ca o buna prietena, dar nu ca iubita.Ori accepti acest rol, ori te desparti! nu investi sentimente fara sa primesti!

| Zenithf a răspuns:

E cam ciudat ca, dupa doi ani, sa fie atat de afectat de fosta relatie. Eu zic ca ar fi bine sa-i dai un ragaz, sa zicem ca vreme de 2 saptamani sa nu va mai vedeti, nici scrieti sau vorbiti, ca sa-si lamureasca clar sentimentele. Daca in inima lui inca fosta relatie ocupa locul, sa-ti dea pace. Si mai bine, spune-i ca, daca in astea doua saptamani nu se va lamuri, sa nu te mai caute si vei intelege, nu a fost sa fie. Dar daca se intoarce, atunci sa fie pentru amandoi clar ca in mintea si inima voastra sunteti voi doi pe primul loc si celelalte sunt doar amintiri.

| NickiMinaj a răspuns:

Ar trebui sa cauti sa incepi din nou, nu sa dai peste o alta situatie problematica. parerea mea e ca tipul e foarte instabil psihic daca a ramas cu gandul la o gagica de acum 2 ani, iar faptul ca ti-a spus-o si pe fata... e clar ca nu e dispus sa incerce cu tine. persoanele care nu stiu ce-si doresc sunt alea pe care trebuie' sa le eviti cel mai mult. eu nu as mai suporta langa mine un nehotarat. never ever.

| ioana1704 a răspuns:

Nu poti ofta la nesfarsit dupa fostul. asa ca stai mai mult cu actualul daca va simtiti bine!

| Claudiu2011 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa stati mai mult impreuna.sa faceti cat mai multe lucruri impreuna pentru a incerca sa uitati aman2 de ralatiile trecute.sa comunicati sa vb aman2 sa va impartasiti toate problemele daca aveti unele.sa iesiti in lume aman2 sa faceti TOTUL impreuna...sa va dedicati unul altuia cat mai mult.si sa nu faceti greseala cand aveti ceva pe suflet sa nu va spuneti unu altuia... fara comunicare intre un cuplu este ca o masina fara benzina sau motorina nu merge. aveti grija de voi si cu timpul veti trece peste tot, nu va grabiti sa trageti concluzii gresite unu despre altu ca nu ati putut uita relatia anterioara.toate la timpul lor.este f greu sa treci peste o relatie anterioara cand ai fost dedicata sau dedicat cu totul in relatie.BAFTA Multa. daca te-am ajutat da fundita daca vrei. daca nu nu i nici o problema cum vrei tu.

| leoaica_1036 a răspuns:

Te-a folosit ca sa uite de fosta...inebunesc cand aud ca nu stie ce simte...stie,dar nu vrea sa spuna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine nu mai incerca sa ai o realtie cu el si mie imi place de un baiat foarte mult care mi-a zis de asemenea ca ma place, doar a afrimat ca nu stie ce simte cu adevarat pentru mine.de un an de zile vorbim mereu la telefon, ne si intalneam inainte dar niciodata nu a zis ca ar vrea o relatie serioasa.asa ca daca nu e sigur pentru ceea ce simte, nuprea mai are rost sa incerci.asta este parerea meahappy

| andra1 explică:

Problema este ca el se gandeste la fosta lui si au trecut 2 ani de cand s-au despartit. Eu sunt dispusa sa incerc, insa el de cand mi-a confirmat ca inca se mai gandeste dupa atata timp.a devenit mai retinut, mai indiferent si ma doare, pentru ca am inceput sa investesc sentimente.

| andra1 explică:

Va multumesc! Asa e, imi este ff greu sa stau si sa astept acea zi cand va fi hotarat, sau sa-mi zica "te iubesc". Eu simt nevoia de a fi iubita, nu sa cersesc iubire.