| mery2014 a întrebat:

Am o problema foarte mare.La scoala majoritatea copiilor se poarta urat cu mine! Azi cand stergeam tabla un coleg mi-a luat buretele ud din mana,m-a stropit cu apa din el,a inceput sa ma injure si sa dea in mine,eu nefacandu-i nimic! apoi mi-a luat penarul si mi-a aruncat tot din el,mi-a dat cu spray de maini pe par si fata si m-a amenintat! Acasa locuiesc doar cu mama momentan,pentru ca tata este plecat! Si aceasta se poarta la fel cu mie,ma injura,cand ii zicceva nu ma asculta,nimeni nu ma intelege! Tata ii tine parte mamei iar pe mine toti ma acuza! Dati-mi un sfat,va rog! multumesc pentru timpul acordat, funda!

Răspuns Câştigător
| ionutzu23 a răspuns:

Ai putea sa ii spui profesoarei tale sau sa inveti sa te bati si sa ii dai o lectie...nu prea sunt cu violenta dar daca nu ai ce face...

| mery2014 explică (pentru ionutzu23):

Pe diriga nu o intereseaza nimic! spune sa vorbesc cu parintii mei!

3 răspunsuri:
| ionandreea97 a răspuns:

Si eu aveam in 5-8 niste colegi care se luau de mine si ma bateau si ma trageau de par etc, eu chiar nefacandu-le nimic. Acasa mama stia doar sa ma pedepseasca fara motiv si sa ma certe, sa-mi spuna ca sunt un rebut social si chiestii de astea. Cand i-am sus dirigintei ce-mi fac colegii, aceasta m-a facut de ras in fata clasei si le-a spus tuturor ca eu sunt cea care are probleme, iar la sedinta i-a spus mamei ca sunt un copil problema si ca nu ma pot integra printre colegi. A iesit cu scandal rau acasa si maica-ea m-a batut si am fost si edepsita destul de mult. Vazand ca daca ma revoltam nu ajungeam la niciun rezultat, am devenit ceva mai indiferenta. Cand ma certa mama, nu ii raspundeam, o lasam sa vorbeasca cat avea ea chef ca pana la urma daca nu avea cu cine sa se certe se oprea. La scoala la fel, daca se lua cineva de mine, nu ii spuneam nimic, ma faceam ca nu-l vad si chiar daca ma lovea/tragea de par, tot indiferenta ramaneam. Pana la urma s-au oprit pentru ca vedeau ca nu reactionam. Recunosc ca rin asta, m-am izolat fata de cei din jurul meu, dar am astfel am avut parte de liniste, cel mai important lucru de care aveam nevoie. Trebuie sa privesti totul foarte obiectiv, sa te aduni si sa vezi exact de ce se iau de tine si cum sa-i faci sa te lase in pace. Cu mama, nu ii raspunde cand te cearta si fa ce-ti spune, dar arata-i in acelasi timp ca esti suparata si poate o mai moi putin.

| Mardare_Marina_1999 a răspuns:

Imi pare nespus de rau pentru. situatia in care te afli, ar trebui sa discuti cu parintii tai, sa le spui ca nu e corect cum se poarta cu tine. sad