| DevilLife a întrebat:

Cum as putea sa il fac pe iubitul meu sa vorbeasca mai frumos cu mine? El se poarta foarte bine cu mine si imi arata ca ma iubeste... dar e baietas din cartier si are felul acela de a vorbi chiar si cu mine. I-am spus ca nu imi place si a mers faza dar doar pentru cateva zile, dupa aceea situatia a redevit. Poate ma puteti ajuta cu ceva sfaturi.Multumesc!

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ori vorbești și tu colorat ca să vadă cum sună ori altă variantă mai dură, îl ameninți că-l dai uitării!
Pa, pa.

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca vb asa vulgar atunci e aproape imposibil ca sa fie respectuos cu tine

| thealchemist a răspuns:

Nu, nu te pot ajuta pentru ca nu inteleg, cum se poarta frumos cu tine dar in acelasi timp nu vorbeste frumos? ce inseamna atunci ca se poarta frumos? ca binevoieste sa nu-ti puna cutitul la git sau sa te bata sa te bage-n spital?
iar scuza cu baiatul de cartier nu tine. ce inseamna asta? nu e ceva ca o boala, e un stil asumat, o alegere constienta, nu ai mostenit un anumit mod de exprimare si n-ai avut ce face. iar modul tau de exprimare arata care sunt valorile in care crezi, daca nu esti politicos nici macar cu prietena ta e clar ce fel de om esti.

| thealchemist a răspuns:

Ii mai "scapa" un "te iubesc"?
ce fel de respect ai pentru propria ta persoana daca spui asta ca pe un lucru pozitiv? si ca te alinta chiar si cind sunteti singuri, ce inseamna, ca ar fi fost normal sa te alinte doar de ochii lumii, in public, sa se prefaca?
nu stiu ce intrebi si ce preferi, daca vrei sa-ti sabotezi relatiile, sau daca chiar ai iluzii cum ca limbajul nu reflecta persoana.
eu spun doar ca ar trebui sa intelegi ca limbajul e doar o reflexie, rezolvind problema limbajului nu rezolvi problema de fond, personalitatea care sta la baza acelui limbaj.

| Gabi_6377 a răspuns:

Ar fi bine de cate ori foloseste acel limbaj sa nu l iei in seama si spune-i ca nu intelegi ce vrea sa spuna daca iti vb asa. Pune-l sa reformuleze in termeni civilizati.Cam greu cu baietii astia de cartier...

| snowflake a răspuns:

Devil,
eu consider ca e vb despre respectul de sine, atunci. daca nu iti place, de ce il lasi sa vb urat?
pune capat relatiei, sau da-i un ultimatum.

| G a răspuns:

Nu prea poti sa-l dezveti, asa s-a obisnuit sa vorbeasca, e greu sa-l schimbi. accepta-l asa cum este, mai ales ca te iubeste si se poarta bine cu tine, atata timp cat nu te jigneste sau nu te injura intentionat.

| FrumusicaAndreea a răspuns:

Un baiat de cartier nu-si schimba limbajul...crede-ma.

| Crisu_7532 a răspuns:

Daca iti arata ca te iubeste.de ce e asa de important sa-ti vorbeasca "frumos", adica sa nu mai foloseasca fata de tine limbajul de cartier? pana la urma, presupun ca stiai, cand te-ai combinat cu el, ca e baietas de cartier. si totusi te-ai cuplat cu el. iar acum spui ca nu-ti place asta... el asa s-a obisnuit sa vorbeasca. incearca sa-i aduci aminte ca vrei sa-ti vorbeasca altfel si, de fiecare data cand iti vorbeste frumos, lauda-l si complimenteaza-l ca sa-i hranesti orgoliul de mascul. si in scurt timp, o sa-si dea seama ca daca vorbeste frumos cu tine, il recompensezi cu un compliment si o sa renunte la limbajul de cartier.

| DevilLife explică:

Pai hai sa explic care e faza.Stim toti limbajul lor si nu zic ca e o boala sau o scuza, ci spun doar ca e cauza felului in care vorbeste cu mine.Cum se poarta frumos daca nu vorbeste la fel? Pai simplu. E tandru, imi face cadouri, ii mai scapa si un "te iubesc" atunci cand ne sarbatorim aniversarea...In public vorbeste normal cu mine si ma alinta chiar si atunci cand suntem singuri(imi spune iubire). Nu vad ce e asa de greu de inteles.Si thealchemist nici nu s-a pus problema de batai sau cutite...

| DevilLife explică:

Cred ca am sa combin sfatul lui Crisu si al Legiuitoarei.Asa cred ca voi rezolva problema sigur.happyVa multumesc mult fetelor!

| DevilLife explică:

laughingAviz amatorilor ce au postat raspunsuri aici. Dragii mei, daca tot binevoiti a citi raspunsurile castigatoare si intrebarile postate de mine aici, pe acest site, rogu-va din inima si intelegi ce scriu eu aici.Nu ma luati cu vrajeli gen @miletyn, crinu@. Dragi baieti, daca va depaseste problema va dau eu solutia:nu raspundetibig grinMultumesc tuturor celor ce au raspuns aici si m-au inteles.

| dorothea_1994 a răspuns:

Poate daca il iei la un moment dat cateva zile si tu cu "stilul ala de a vorbi cu tine". si il faci asa sa intelegi, ca nu sti daca mai poti continua asa.

deorece. daca iubesti pe cineva cu adevarat, il iubesti asa cum este. nu cum ti-ai dori sa fie!
succes iti doresc. si optimism ca va fi totul bine sigur happy big grin

| CrazyClery a răspuns:

Discuta cu el, mai detaliat, cum ar fi: "Sti ca ma deranjeaza acest limbaj! Ma tem ca daca nu incerci sa te abtii de la unele "expresii", relatia ar pune capat!" (bineinteles, vei zice asta doar daca simti ca vrei sa te desparti de el) Sau ai putea sa ii zici ca te raneste foarte mult, si ca nu suporti acei baieti rebeli, si ca ai vrea sa incercati impreuna sa depasiti acest moment pentru totdeauna.Succes!

| Prigatdevisine a răspuns:

Vorbesti cu el si ii explici mai bine situatia...Macar sa incerce sa foloseasca alt limbaj cu tine. :*

| Sice a răspuns:

Ia-ti o femeie de barbat.Ala o sa ti se adreseze numai cu draga, crde-ma! Resprecta-l pentru felul lui de a fi. ce p#|@ mea?

| ciorcica a răspuns:

Cred ca asa sa obisnuit el sa vorbeasca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-am "frunzarit" postarile si inclin sa cred ca "ai cules ceea ce ai semanat"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai vad ca si tu esti pitipoanca.iesi cu fantele de ghinda, faci sex cu el, mama vrea sa te salveze dintr-o relatie gresita, dar tu nu vrei so asculti, fiindca esti smechera.cum pot sa te ajut? subscriu la raspunsul lui miletyn. daca atata e? de unde mai mult?