| janynn a întrebat:

Am tot dat sfaturi tututor care au iesit dintr`o relatie si sufereau. dar eu, nici macar dupa 7 luni de zile nu reusesc sa trec peste o despartire.

Am avut un prieten timp de 2 ani de zile, primul baiat cu care am avut relatii sexuale, l`am iubit si il iubesc in continuare, i-am cunoscut parintii, sora si fratele, ai mei se cunosteau inca de mult cu ai lui.totul era perfect.pana cand am aflat de la varul meu mai mic ca ma insela de 4 luni de zile.Cand l`am intrebat prima data nu a recunoscut iar cand am inceput sa plang mi-a spus tot adevarul.ma insela de 4 luni de zile cu o fata de 14-15 ani, dupa spusele lui nu era nimic serios deoarece nu se vedeau foarte des.Am plans si am suferit foarte mult dar m`am despartit imediat de el in acea seara cand am aflat. Au trecut 7 luni de atunci, inca este cu acea fata, dar ma tot cauta si imi cere sa nu ma indepartez de el pentru ca atunci cand se va desparti de respectiva isi va dori sa fie din nou cu mine ca pe mine ma iubeste insa nu are motiv sa se desparta de respectiva.eu ma simt ca "roata de rezerva", mi-am facut prieten de 5 luni de zile, insa daca el m`a tot cautat zi de zi timp de 7 luni de zile n`am reusit sa-l uit complet.nu stiu c sa mai fac, cum sa mai procedez.
Am uitat sa precizez, cand ma vede cu actualul meu prieten este foarte gelos, a doua zi ma suna si incepe sa ma jigneasca, dc nu`i dau atentie, dc st cu altcineva, insa dk eu ii fac acelasi lucru imi spune ca sunt disperata si ca am vorbit ceva si se va tine de promisiune, adica se va desparti de ea.

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. Ai procedat foarte bine că ai încheiat conturile la aflarea infidelităţii. (de regulă femeile sunt cele suferinde de sindromul Stockolm şi stau în relaţii care le fac să sufere)
2. Ai comis o imensă greşeală că ai început o nouă relaţie fără ca tu să fi ieşit psihologic din precedenta relaţie. Tu la prietenul actual nici nu te gândeşti. Şi, ce este mai rău, e că sunt convins că actualul tău prieten habar n-are că în timp ce el e tandru cu tine ţie ţi-e gândul la fostul.
3. Nu din cauză că te-a căutat în continuare nu l-ai uitat ci din cauză că psihic tu nu ai dorit (şi în continuare nu doreşti) să ieşi din acea relaţie. Aşa cum îţi spune anad, tu vrei să iasă el cât mai repede din relaţia cu puştoaica de 15 ani ca să nu mai fii tu roată de rezervă. În toată ecuaţia asta, din nou îţi spun, neglijezi un factor important: Actualul tău prieten care poate treptat dezvoltă sentimente pe care tu în mod clar i le vei răni în cel mai scurt timp cu putinţă. Şi... el ce vină va fi avut? Şi uite-aşa o să se mai nască un misogin de pe urma ta!
4. Ce să faci? La modul fizic nu mai răspunde la telefoane atunci când te sună fostul. Respinge-i-le şi scrie-i un sms: "Care parte din "relaţia noastră s-a terminat" îţi este neclară. Viaţa merge mai departe, în cazul meu, fără tine. Pa!". La modul psihologic, însă, ai de lucru. Pur şi simplu ieşi o dată pentru totdeauna din relaţia aia.
Sper să nu-ţi răneşti actualul prieten din chestia asta căci dacă da, vei fi rănit un bărbat care să nu fi avut practic nicio vină şi care să nu-ţi fi făcut nimic; iar dacă asta se întâmplă, să nu ai pretenţii prea mari de la alţii.
De regulă primeşti ce meriţi.
Salut.

5 răspunsuri:
| anad a răspuns:

El nu are nici o vina ca se poarta asa cu tine fiindca i-ai permis si ii permiti! Vede ca nu ai orgoliu si mandrie si stie ca poate sa profite oricand de tine! Scenele de gelozoie si le permite fiindca are cine sa-l asculte! Tu vrei de fapt sa se intoarca cat de repede la tine sa nu mai fii roata de rezerva! Pacat ca nu vezi realitatea si pacat de prietenul pe care "ti l-ai facut" doar sa-i faci in ciuda!

| xxdd a răspuns:

In niciun caz sa nu te mai intorci la el straight face

Daca ar vrea sa stea cu tine, ar gasi orice motiv sa se desparta de ea, sau i`ar spu ne pur si simplu ca vrea sa fie cu tine.

Foarte bine ca ti-ai gasit alt prietenwinking El te poate ajuta sa treci peste daca il lasi si ai rabdare cu el.

Daca el are o "prietena" tu de ce sa n`ai prieten. Sa nu te mai impaci cu el si sa-i raspunzi direct si la fel ca el la orice zice el.

| raluca18 a răspuns:

Cred ca ai dreptate ca te tine de rezerva ar trebui sa il uiti usor cu timpul se va rezolva si incearca cat de mult posibil sa nu ii mai dai importanta sau cel putin sa nu te mai vada el dandu-i importanta

| Anducuuu a răspuns:

Eu zic ca nu prea meritahappy daca te-a inselat cu ea...chiar nu merita. parerea mea e ca el este "obsedat" daca pot sa zic asa, de tine.

nu suporta faptul ca tu iesi cu alt baiat, ca el nu mai e bagat in seama. esti indiferenta si bine faci! cred ca e mai bine sa il faci sa iti plateasca cu "varf si indesat" pentru ca nu a stiut sa tina la tine. tu incearca sa continui relatia cu baiatul cu care esti acum, sa nu ii dai atentie, iar daca tot simti ca nu poti reusi sa il uiti, doreste-ti mai mult!

adica: incearca sa nu dai ochii cu el. cand te suna nu ii raspunde. te poate suna cu numar privat si poate incepe sa te jigneasca, sa tipe la tine. atunci deja situatie e mai grava. e bine ca tu sa fii calma, sa stii ce iti doreste, rezervata si mai ales sa iti doresti sa il uiti. fa-l sa inteleaga ca nu mai inseamna nimic pentru tine, chiar daca nu e adevarat. spune-i ca il iubesti pe acualul si mai bine sa te uite si el.

parerea mea:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, un baiat care inseala nu te respecta! un baiat care nu te respecta nu te iubeste cu adevarat. ai procedat foarte bine ca te-ai despartit imediat de el in seara respectiva, inseamna ca i-ai demonstrat ca tu nu poti fi calcata in picioare si tu ai o demnitate.
"inca este cu acea fata, dar ma tot cauta si imi cere sa nu ma indepartez de el pentru ca atunci cand se va desparti de respectiva isi va dori sa fie din nou cu mine" pe asta nu o mai inteleg, si vad ca este neclar si pentru tine sa vezi adevarul : este cu fata respectiva pentru ca asa vrea el nu ca nu are nici un motiv! daca intr-adevar te iubea atunci asta era un motiv...
te-a cautat zi de zi timp de 7 luni de zile pentru ca ii place sa stie ca inca il mai iubesti, ca inca este dorit este un defect al baietilor si ii face sa se simta macho man! ca ei sunt buricul pamantului si fetele ii doresc.
daca ti-ai facut prieten de 5 luni de zile foarte bine ai facut, numai ca nu ii face si baiatului viata un calvar si nu il afce sa se simta "roata de rezerva" asa cum te simti si tu in pov cealalta. ai grija ca in actiunile pe care le intreprinzi sa nu fie nimeni ranit. pentru ca nimeni nu merita sa te folosesti de ei.
"n`am reusit sa-l uit complet.nu stiu c sa mai fac, cum sa mai procedez." pai nu ai reusit sa il uiti pentru ca el te cauta si te innebuenste, si daca nu ai resuit sa-l uiti inseamna ca baiatul langa care stai ...il tii mai mult de fatada. daca te-ai apropia mai mult de cel cu care esti acum, si ii vei da mai multa atentie o sa vezi ca nici nu o sa stii cand l-ai uitat pe fostul.
"doua zi ma suna si incepe sa ma jigneasc" ei ...asta chiar nu imi place adica dupa ce nu te-a respectat si te-a inselat cu o alta te mai si jigneste. daca mai afce asa... ii inchizi telefonul, si nu mai vb cu el si gata! situatiile sunt similare de ce atunci cand ai aflat ca te inseala ai pus piciorul in prag si acum nu mai ai puterea? draga mea trebuie sa fii tare si sa nu te mai lasi jignita de nimeni.

din ce am citit eu se pare ca acest baiat are foarte multe probleme ce vin inca din copilaria lui, ii place sa detina controlul, ii place sa ii se acorde atentie, iar cand ceva il supara imediat tipa urla jigneste. nu cred ca este omul langa care ai vrea sa iti petreci timpul.

traieste-ti viata! si nu iti mai pierde vremea cu toti nebunii, pentru ca daca cineva te face sa suferi inseamna ca nu te iubeste cu adevarat. si nu te merita.

acoda-ti mai mult timp tie si fa ce iti place, te vei simtii mai fericita si vei fi mereu cu zambetul pe bzue... nu vei stii niciodata cand se va indragostii cineva de zambetul tau happy

ai grija de tine

a