| AngelOfNight a întrebat:

Ati trait vreodata sentimentul ca sunteti prietena/prietenul cuiva dar ea/el nu va este prieten?
Eu am aceasta problema cu o colega pe care o cunosc de mult timp si acum trece printr-o perioada mai dificila si vorbeste cu mine zilnic (in sensul ca imi cere sfaturi si etc) si nu stiu ce sa fac pentru ca ma simt cam folosita.
Sa continui sa o ajut sau ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| Laugh25 a răspuns:

Nu te indeparta chiar daca nu simti ca iti este prietena.
Poate ca simti ca nu ai nevoie de una dar ajut'o si da'i sfaturi, pentru ca la un moment dat si tu o sa ai nevoie de niste sfaturi si ea poate va fi acolo.
Prieteni nu mai gasesti in lumea asta prea des, asa ca ai putea sa incerci.

10 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca nu putem fi mai buni, atunci trebuie macar sa ne straduim sa fim mai politicosi. Daca poti, ajut-o!

| Fatamuntilor a răspuns:

Mai mult ca oricand.Cu siguranta e mai sensibila acum.Cred ca va cunoasteti de ceva timp si are incredere in tine.E GREU de gasit pe cineva acum in care sa ai deplina incredere.

| Delicacy a răspuns:

De ce să te simţi folosită? Doar nu profită de naivitatea ta ca să-şi atingă interesele.Este doar un moment dificil pentru ea. Dacă poţi să o ajuţi cu ceva, încearcă doar, nu-ţi cere nimic ieşit din comun decât sprijin emoţional.
Am însă o întrebare.De ce o consideri tu prietenă pe fata aceea, dacă spui că de obicei nu vorbeşte cu tine decât atunci când este într-un impas emoţional? Adică, nici n-ar mai trebui să ai pretenţia aceasta având în vedere lipsa de comunicare dintre voi două din trecut.Eu nu o văd decât ca pe o simplă amică care îţi cere doar nişte sfaturi inofensive.Nu ai de ce să te simţi folosită.

| AngelOfNight explică (pentru Delicacy):

Tocmai ca ea ma considera prietena ei... Eu sunt foarte constienta de situatia mea de "confidenta" si acest lucru nu ma deranjeaza dar ma deranjeaza ca daca vreau si eu un pic de compasiune din partea ei nu primesc... Intelegi?

| Delicacy a răspuns (pentru AngelOfNight):

Acelea sunt doar gândurile ei, nu trebuie să le respecţi şi tu.Cât despre compasiune, nu mai încerca să o găseşti în oameni.Un animal de pe stradă, o carte bună şi o cafea sau ceai sunt cele mai eficiente în astfel de situaţii.

| AngelOfNight explică (pentru Delicacy):

Stii cum se spune "Speranta moare ultima." dar pana la urma cred ca nu o sa imi mai bat capul asa de tare... o sa o ajut dar o sa pastrez distanta

| Alexandru0007 a răspuns:

Cum mai? pai ea e apropiata de tine...inseamna ca tine la tine si se bucura ca o ajuti cum sa fii folosit?

| geop a răspuns:

Dacă eşti altruistă o vei ajuta. Ar trebui să fie o onoare pentru tine că cineva are încredere în tine şi speră că tu eşti sprijinul ei, chiar dacă îţi va întoarce spatele apoi. Dacă nu vrei să o ajuţi pentru că te simţi folosită, fă în aşa fel încât să-i dai o incredere în ea să aibă puterea de a găsi singură rezolvarea problemei ei (dacă e una sufletească).

| kristinne a răspuns:

Daca treca printr-o perioada mai dificila, ea are nevoie sa se simta importanta, asa ca ajut-o in continuare daca zici ca sunteti prietene de mult

| Manyna a răspuns:

Nu cred ca ai de ce sa te simti folosita, nu-ti cere bani sau alte chestii, are nevoie doar de cineva care sa o asculte si sa o ajute cu sfaturi.Nu ai nimic de pierdut daca continui sa o ajuti, parerea mea!