| SlowLikeSnow a întrebat:

Bai eu chiar nu stiu ce sa fac. Azi am dat test la fizica si avem 3 pct oficiu si am scris eu ceva acolo da nu stiu daca e corect adica sunt sigura ca nu e corect si tare imi e ca-mi iau un 3 si mooorrrr. Eu fata premianta(3) ia 3 la fizica mai ales ca se afla tot si nu mai zic de ce o sa spuna parinti...crying o sa-i dezamagesc complet mai ales ca sunt GRAMADA la mate, chimie si fizica decad ingrozitor de tare anul astacrying la mate ar trebui sa tocesc zi si noapte sa inteleg ceva, la chimie momentan nu e asa greu dar inteleg greu de tot si la fizica nu inteleg nimiccrying ce sa fac?cryingma gandeam sa strang niste bani sa iau niste memo plus stiti cumva cat costa? app e ff nasol ca am multe teme si seara stau pana pe la 9 ca nu pot gandi repede din cauza oboseli(nu ma odihnesc bine noaptea)si demineata ma trezesc la 8-8:30 ff obosita si pe la 9 ma apuc de invatat si mai ales daca mai amsi de scris ma apuc de invatat pe la 10 si imi intra greu in cap cate ceva si nu stiu ce sa faccrying va rog sfaturicrying

13 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Eu nu prea pot intelege cum ai fost tu premianta cand afirmi ca esti bata la stiintele reale, iar cu limba romana observ ca esti si aici certata.
Sfaturi? Lasa vaicarelile, pune mana pe carte cum trebuie. Incepi sa faci exercitii fiindca matematica asa o prinzi, fara munca n-ai sa reusesti niciodata sa te ridici in viata. Succes!

| Daria a răspuns:

Esti prea obsedata sa fii perfecta cu scoala.Nu te mai stresa atata, fii calma si o sa poti invata.Si in plus, astea numesti tu probleme? Cand crezi ca o nota mica la fizica/mate/chimie e o ''tragedie'' gandeste-te la oamenii care sufera de o boala crunta, la familiile imprastiate peste tot, la oamenii care nu au casa si la copiii care nu am familie. Ei ce sa mai zica? Incerca sa iti stabilesti un program calumea.Eu asa fac si reusesc sa imi fac toate temele in 2 ore maxim.
Nici eu nu ma prea pricep la chimie, fizica si geometrie, dar invat ca sa iau note mari la celelalte materii unde stiu ca pot.

| doar.pt.voi. a răspuns:

Buna. Poate nu iei 3. Poate o sa iei 4 sau 5happy Dar nu 3happy

| msonegirl a răspuns:

Din cate stiu eu memo plus sunt doar un supliment, dar e bine sa incerci.

Nu esti elev daca nu ai toate notele, nu te stresa cu asta, vrei sa ai numai 10?! Parintii te vor intelege chiar daca vor fi un pic suparati, doar au fost si ei eleviwinking

Invata si tu macar teoria la fizica si poate vei lua si note mai mari... Cand vei fi mai mare, dupa ce termii scoala, vei rade de momentul acesta si-ti va fi dor de liceu.

Bafta :* Don't be sad!

| SlowLikeSnow explică:

Daria...nu o iau ca pe o asa mare tragedie si in plus eu vorbesc de scoala nu de ce patesc altii pentru una e scoala si alta e ce e in jur dar o asemenea nota imi strica tot semestru.sad

| PandaGirl a răspuns:

Buna! Nu ai de unde sa stii. Poate iei o nota mare.Eu la un test ma gandeam ca iau vre un 5 sau 6 si am luat 9.Nu te incarca negativ din cauza unei note pe care nici nu sti daca o iei. POti lua o nota mai mare.Sa trecem la materiile grele.Ideea cu memo plus e buna. Eu cred ca ar costa maxim 30lei. Daca iti este greu cu aceste materii ar fi bine sa facu meditatii sau la ce nu intelegi sa rogi profesoara sa iti explice. Odihneste-te mai mult.Sambata si duminica fa-ti timp pentru odihna si pentru invatat.Succes!

| Laura a răspuns:

Aoleo, calm down. Să iei un 3 nu e capăt de lume. În locul tău aș râde straight face

| Shammal a răspuns:

In primul rand relaxeazate si alunga-ti orice gand ca ai putea sa-i dezamagesti; alunga-ti gandul de la ori ce fel de pastile iti garantezi ca nu te ajuta ba din contra; acum, vezi la noi invatamantul este gresit structurat pentru ca nu pun accent pe pregatirea elevului ci il indoapa cu o gramada de informatii complexe pentru varsta la care se invata.
tu, acum, invata materiile care iti place tie, iar la celelalte fi pragmatica, creazati o metoda prin care sa retii cea ce este necesar dintr-o lectie, cauta o legatura cumva intre materia care iti place si celelalte si prin aceasta legatura sa retii informatia de la materia care nu te incanta.
iar inainte de toate odihneste-te! esti mult mai eficienta daca esti odihnita! vorbeste cu parinti tai si spune-le cea ce te framanta. zambeste happy intreg universul este alaturi de tine, vorbesc serios!

| Oti a răspuns:

Poi in primul rand dupa cate ai spus ca te trezesti la 8-8:30 si iti inveti la 9 banuiec ca esti inca in generala. Daca in generala esti asa stresata gandeste`te ce o sa fie la liceu. Vrei sa iei Memo plus.Ok.Si ce o sa faci? O s devi dependenta de el? Mai bine ai invata sa iti organizezi timpul si sa iti rogi prietenii ce au cunostinte mai bogate decat tine la fizica chimie si matematica sa iti explice.Fi si mai atenta la ore si vei intelegewinking. Bafta:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi problema la mine.am 2 d 4 la fizica si ma tem pentru medie. sper ca profu sa fie indulgent si sa imi puna macar un 6 ca sa-mi iasa media. sfatul meu:nu dispera.profii astia nu sunt km se dau ei rai si severi. vor doar sa ne sperie asta e tot

| har a răspuns:

Nu e asa mare lucru, oricine mai ia o nota mica, chiar si profesorii daca ii intrebi pana si ei au luat un 3-4

| LoveTheVampireDiaries13 a răspuns:

Pff crying. Te inteleg perfect. Si eu sunt premianta, am luat anul treuct locul 3, ca tine, si sunt bata la mate. Adica nici chiar bata, am in general note de 8, dar ideea e ca mi se pare super greu si tocesc foarte mult ca sa inteleg ceva crying. Mai ales la geometrie x_x. De parintii iti zic sa nu-ti faci griji, esti copilul lor si ei te vor iubi mereu indiferent de note :*. Stiu ca ai pus intrebarea demult, dar eu abia acum o vad laughing. Iti dau un sfat pe care il folosesc si eu happy. Fa-ti de seara un program, nu stiu. trezeste-te mai devreme, pe la 07 : 30 si scrie-ti pe o foaie la ce ai de invatat si asa mai departe. Si fa exercitii, asta te ajuta foarte multwinking. Eu azi dau un test, la care invat de o saptamana si am facut cred ca toate problemele din culegere de la lectia respectiva, si ma ajuta foarte mult. Acum am impresia ca stiu totul ca pe ' Tatal Nostru ', si sunt convinsa ca voi lua o nota buna. happy Asta e sfatul meu, bafta! :*

| Zozo_6401 a răspuns:

NU te ambala asa tare nu e toata lumea prefecta se mai intampla sa luam si note mici si eu sunt premiantaa(2) Pdar nu sunt atat de ingrijorata adica cat iau e nota measi ia-o mai usor...eu fac pregatire la mate nu ai cum sa tocesti ceva acolo...d.eci trebuie sa pricepi din clasa si cu fizica stau f prost. adicamai ales ca avem o profa bata stai calm nu iei 3 si in leg. cu memo plus poti sa iei daca simti ca isi faceefectu:* bafta!