| sakura_7121 a întrebat:

Am 12 ani si sunt in clasa a 6a. Problemuta mea este ca de astazi dimineata (10.1.2011) mama a plecat in strainatate. am fost toata ziua suparata si am planscrying.
Am un gol in inima cand imi amintesc de ea sau cand se vorbeste depre ea si mine sa nu mai "dau apa la soricei". nu stiu ce sa fac. am intr-un fel sau altu sufletul gol. ma simt singura. singurul motiv este cand este pe drum in autocar (drumu durand vreo 3 zile... in Spania). dupa 3-4 zile imi revin aproape complet. Habar nu am ce sa fac. imi vine sa plang cand imi amintesc de ea dar parca nu as avea lacrimi. eu locuiesc doar cu bunica (mama si tata fiind divortati) nu stau absolut de loc cu tata. dati-mi sfaturi cat mai multe va rog. am mare nevoie de ajutorul vostru
Va scriu aceste versuri plangandsad
usor de zis greu de facut... imi vinr greu cand vii de la scoala si vezi ca nu este in casa facand mancare sau jucand vreun joc pe laptop...Habar nu aveti cum e sa fiii in locul meu credeti-ma...va rog mult luati id meu: sweet_girl.cirus

7 răspunsuri:
| Linda a răspuns:

Imi pare tare rau pentru tine. Nu poti gasi o familie prin vecini, a vre-unor colegi care sa te ajute sa te simti acasa? Roaga-te sa-si mai aminteasca si tatal tau de tine si sa te caute.

| DoarImpreuna a răspuns:

Sakura daca iţi vine sa plangi iţi recomand sa pangi. Asta iti face bine, nu e nimic rusinos, nu e semn de slabiciune, nu e nimic anormal.
Plansul ne face bine. Trebuie sa fie aceasta perioada de jelire asa ii spune psihologia. Te vei simti mai bine dupa ce o depasesti.

Curaj!

| Hisaya a răspuns:

Uite, nu trebuie sa te simti singura. Este greu, stiu, dar trebuie sa te gandesti la lucrurile amuzante pe care le poti face, care inainte nu le puteai face. Toata ziua asculta muzica, danseaza, fa ce-ti place, iar noaptea, mai da putina apa la soricei pana seaca lacul. In schimb, imbratiseaz-o pe bunica si, daca poti, intalneste-te cu tatal tau. In cazul tau, bunica este mama ta pentru cat timp va sta mamica ta plecata. Si daca tot te simti singura, vizioneaza un film sau citeste o carte vesela. Chiar si Alba-ca-Zapada. Iti aminteste de copilarie. Sper ca ti-a fost de ajutor sfatul meu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fi suparat(a)s-a dus la munca pentru viitorul tau sa-ti asigure ceva mai bun, oricum ea este tot in sufletul tau mareu si te insoteste oriunde si la tot ce faci.sa nu o condamni, sa fi ascultator, si s-o iubesti in continuare, o sa intelegi cand o sa fi mai mare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da... sa stii ca stiu prin ce treci, m-am a divortat ceea ce nu prea m-a afectat, dar a gasit pe altcineva, un om care nu mi se pare... nu stiu cum sa zic dar ma simt tare data pe dinafara si in + ii face numai probleme, pe deasupra il mai si intretine. Oricum acest om e din targu-jiu si e in Italia de 14 ani dar s-a intors ca sa stea cu mami, dar mie mi-e sa nu fie traficant de carne sau ceva. Sa stii ca si eu am tot 12 ani si tot in clasa a6a sunt ti-am luat ID-ul, dac vrei putem sa mai discutam pe mess!

| GiiaaBăă a răspuns:

Mda, mama a plecat in Italia cand aveam 7 ani, acum am 12 si sunt cls a sasea, ca tine! Am plans mult, dar acum, nu mai am nimic. in fiecare vacanta de vara ma duc la ea acolo in Italia cu matusha mea, si m-am distrat de minune. In orice caz, eu stau cu bunicii mei si cu tata. Dar uh nu vb cu ea pe mess? Eu vb cu mama pe mess de 10 ori pe zi. intotdeauna sunt la curent cu ea. Off, ce sa facem acum. crede-ma stiu cum te simti. asa m-am simtit si ew la 7 ani cand a plecat mama, si atunci nu aveam internet. vb cu ea la tell o data pe zi. acum ew sunt aici in Italia, cu mama, tata si matusimea care sta cu mine cand ei sunt la servici. si cu ajutorul cui crezi ca am ajuns ew aici cu mama si cu tata? cu ajutoruu' lui Dumnezeu. In fiecare seara inainte sa ma culc ma rugam ca mama sa fie bine, si ca intr-o zi sa ne vedem, si sa ne imbtìratisam. eu am sa bag id tau. app. ai FB? joci Stardoll? ai Hi5? putem fi prietene daca vrei

| afrodyta a răspuns:

Nu stiu prin ce treci, dar cand citeam ma puneam in postura ta. Tu ar trebui sa ii arati mamei tale ca esti tare si ca poti sta fara ea deoarece ei acolo ii este mai greu si asta face pentru fericirea ta. Ea vrea sa vada daca esti tare si poti sa stai fara ea deoarece ei ii trebuie sprijinul tau, deoarece daca tu nu o ajuti macar moral ei o sa-i fie foarte greu. Fi tare si ai incredere in tine insusi, deoarece asa te maturizezi si o sa vezi viata altfel.Ai grija de tine.Fi tare.
Succes!