| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si am o intrebare legata de relatia mea cu mama.
Pana acum mama mea a fost cea mai importanta persoana din viata mea. Ea era totodata cea mai buna prietena a mea si singura persoana in care chiar puteam sa ma incredere. Veneam de la sccala si cum o vedeam ii povesteam cum a fost ce am facut si ceea ce am simtit. Mereu ii ziceam de baietii de care imi placea. In ultimul an m-a tot impins sa fiu intr-o relatie cu un baiat din Anglia, care venea in Bucuresti doar in vacanta de vara. M-am tot impotrivit, dar pana la urma tot ea a castigat. M-am intalnit cu acest baiat, mie nu imi placea de el, el era mai mare si se gandea doar la sex si pipait. Pana la urma nu m-am mai vazut cu el. Mama a tot facut misto de mine de atunci si imi zice continuu ca e dezamagita si ca nu se astepta sa ajung asa in perioada de "rebeliune". Acum imi place de un alt baiat, am fost cu el si cu niste prieteni cu trenul. Si sunt sigura ca mie chiar imi place de el. As vrea sa ii zic mamei, dar cum deschid gura, cum gaseste ceva urat sa imi spuna (mama). Ieri mi-a zis iar ca e dezamagita, dar de data asta ca eu nu ii mai zic ceea ce simt si ca a ajuus sa alte lucruri de la alte mame. Ma simt prost, dar nici nu imi mai vine sa ii spun ceva, ca imi e frica de ce o sa mai spuna.
Ce credeti ca trebuie sa fac?

9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ia-ti inima in dinti si alege un moment prielnic pentru a te destainui. Cere-i sfatul de conduita in noua ta relatie.

| Violleta2022 a răspuns:

La 15 ani esti inca un copil mic si din pacate, ca-ti place sau nu, trebuie sa asculti de mama ta, sa-i ceri voie si sa-i spui tot.
Nu poti decide nimic de una singura, pentru ca, legal sub tutela directa a parintilor pana la 18 ani.
Deci, pune mana pe romana si invata, baietii si distractiile mai tarziu!

| OoBunnyoO a răspuns:

Poate ar trebui sa ii spui mamei tale de baiatul din Anglia, ca se gandea la pipait si la sex si ca tu nu erai confortabila cu chestia asta si ca nu erai pregatita pentru astfel de relatie. Nu stiu daca stie, dar daca te-ar impinge din nou in relatia asta, stiind ca tu nu vrei sa faci sex cu tipul respectiv, iar tipul respectiv vrea sa faca sex cu tine, pai, imi pare rau, dar nu face nimic diferit fata de un peste cu prostituatele lui. Ar trebui sa ii explici ca nu poate sa iti aleaga partenerii pentru tine si ca asta este o decizie pe care tu singura ar trebui sa ai dreptul sa o faci.

Majoritatea parintilor "se sperie" cand copiii devin adolescenti, mai ales fetele. Li se pare ca incep sa piarda controlul si uneori devin mai excesivi in reguli, alteori nu isi dau seama de faptul ca le-au crescut copiii si ca nu mai pot decide totul pentru ei etc. Rar vezi parinte care sa se descurce perfect in momentul in care copilul incepe sa atinga varsta adolescentei.

Eu cred ca ar trebui sa ii explici mamei tale ca ai crescut si ar trebui sa ai dreptul la anumite decizii, inclusiv cand vine vorba de prietenul tau. De asemenea, ii poti spune ca mistourile si crticile pe care ti le aduce te deranjeaza si ca daca va continua sa faca lucrul asta, s-ar putea sa nu te mai simti in largul tau sa discuti deschis cu despre ceea ce se intampla in viata ta si relatia voastra s-ar putea sa se departeze. Personal, nu cred ca si-ar dori asta.

| vocea a răspuns:

Mama ta are o problema daca aude politia face parnaie, esti minora tu iti alegi de cine sa iti placa

| Printesa10TM a răspuns:

Spune-i ca vreti sa fiti ca inainte, sa ai incredere in ea, s iti dea sfaturi. E frumoasa relatia pe care ati avut-o. De-as fi si eu asa cu mama!

| ambicio a răspuns:

Sa fac ceea ce simți, tu trebuie să fii fericita! Ii poți spune mamei, încearcă să nu mai îți pese asa mult de părerile ei, pana la urma importanta e părerea ta.

| EmaDumitru17 a răspuns (pentru ambicio):

Multumesc mult! Asta si incerc sa fac. Dar nici nu pot sa mai spun ca sunt racita ca vine replica ei. "Ce imi pasa mie. Daca ai vrut sa fii independenta si sa nu imi mai spui nimic. Alegerea ta."

| viperra a răspuns:

Pai...in primul rand impune-te cat de mult poti la faza cu baiatul din Anglia.Mama ta nu iti poate spune si nici alege pe cine vei iubi tu...asta e alegerea ta.Fa-ti treaba in continuare de a-i spune mamei tale tot ceea ce simti, daca te increzi in ea insa daca continua sa tot faca asa.//ii poti spune ca a aflat de la alte mame acele lucruri tocmai din cauza ei, ca ea critica absolut orice.Intreab-o si ce e asa de important la ala din Anglia, numa' ca are bani, sau?
Succes happy

| Monicaanamaria a răspuns:

Eu cred că trebuie să vorbesti cu ea.
Stii ca profilul este public si iti apare poza, da?