| glooomnil a întrebat:

Bună! Am 18 ani și cred ca am o relație cu un manipulator. Îmi este frica și nu știu ce sa fac, niciodată nu-mi da dreptate, ma acuza ca fac lucruri pe care nu le fac, mereu are totul pentru el și niciodată nu împarte cu mine, pe el se pune pe primul loc… mereu își cumpara câte ceva nou, dar la mine nu se gândește in asta… și îmi cumpara câte putin și apoi îmi spune, îmi cheltui banii pana la ultimul leu. Nu sunt materialista… dar consider ca ar trebui sa ma ajute cu ce am nevoie pentru ca n-am un job și nu ma lasa sa am unul, ai mei nu ma mai pot ajuta. A spus ca vrea sa ma ducă la psiholog ca am probleme dar nu am probleme. Mereu vrea bani…. și când ii obține sunt acolo pentru el. Ma mai bate câteodată… se enervează și nu ma lasa sa vorbesc, totul trebuie sa fie ca el. M-am mutat la el. Mi-a dat o mica parte a dulapului și nu vrea sa împartă casa lui ceva de genul, câteodată ma ignora, m-a și prezentat familiei lui dar familia lui știe partea pozitivă nu cea negativă. Ce ar trebui sa fac? Sunt in pericol? Nu vreau sa vorbesc cu părinții mei, a spus ca dacă o sa ma "cuplez" cu altcineva o sa ma omoare. Vrea doar bani? Ce credeți? Dau funda!
Mulțumesc!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce stai cu el?

| Violleta2022 a răspuns:

Da-i papucii cat mai repede!

| Violleta2022 a răspuns:

Eventual inregistreaza-l cand te ameninta si apoi mergi al politie sa faci reclamtie, ca sa-i poata pune interdictie.

Parintii tai trebuie sa afle asta imediat, ca nu-i de joaca cu nebunul asta si daca ti s eintampla ceva si dispari maine, macar stiu unde sa te caute si pe cine sa urmareasca.

Eu cred ca-i mai mult decat un simplu manipulator, posibil schitofrenic si astia chiar pot omori fara nici un fel de retinere.

| SilentRain a răspuns:

Te despărți de el ai îi faci reclamație la poliție pentru abuz, de ce sa ai frică?
Spune-i mamei tale că îți dă bătaie cu porția
Lasă băieți și axează-te o cariera

| Lioana a răspuns:

Nu mi-a placut niciodata expresia "relatie toxica" dar tu ai parte de asa ceva.
Nu esti legata de el. Intoarce-te la familia ta si nu intra in alte relatii deocamdata. Lasa sa se linisteasca lucrurile, sa se linisteasca el.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Bună draga mea, relația asta nu funcționează nici acum și nici nu o să funcționeze pe viitor.
Te simți bine în situația asta, vrei sa te bata și sa nu te lase sa decizi și tu anumite lucruri?
Acum ca te amenință că o să te omoare dacă o sa îl lași este placa veche, exista politie ( te duci frumos și ceri un ordin de restricție).
Revenind, dacă ești în pericol:
Da, sunt atâtea cazuri cu femei călcate în picioare de acești " barbati" sau mai exact " jeguri", un bărbat adevărat nu se comporta în halul asta, dacă ai totuși demnitatea și mândria ta, îl lași.
Dacă nu faci asta acum, gândește te pe viitor, o sa vrei o familie probabil, ce o sa se întâmple?
O sa bea, o sa te lovească( ca na, i ai permis), copii tai și tu o sa rămâneți cu traume și etc.

Ce poți să faci:
1) te duci acasă la părinții tăi.
2) îl blochezi peste tot și mergi la politie.
3) îți cauți un loc de munca și uiți de existenta lui și îți contunuui viata.

| Robert2526 a răspuns:

Simplu. Te muti inapoi acasa la parinti, apoi te inscrii la o facultate si ii gasesti si un job si te muti mai intai la caminul facultatii apoi cand te descurci mai bine cu banii te muti in chirie.

Pleaca urgent din relatia aia ca nu e buna. Nu stiu unde naiba gasiti asemenea specimene