| MihaiPetru a întrebat:

Am avut, si cred ca am, o relatie frumoasa de prietenie cu o fata. Se pare ca eu m-am atasat mai mult de ea, si am inceput sa nutresc si altfel de sentimente. Acum ceva timp i-am spus totul, cu sinceritate... Nu cred ca se astepta la un lucru din asta din partea mea si simt ca s-au schimbat multe intre noi. Ce trebuie sa fac in continuare pentru a salva relatia de prietenie?

Răspuns Câştigător
| best13maddy a răspuns:

E foarte greu pentru o fata sa afle ca baiatul care il considera prieten o place, de multe ori fetele cand le sunt impartasite astfel de sentimente ajung sa se indeparteze de acel baiat pentru a nu-l rani. Mie mi s-a intamplat la fel acum ceva timp cu un baiat de seama cu mine, cand am auzit ca ma place m-am indepartat foarte mult de el deoarece imi era teama sa nu-l ranesc, dar de cateva saptamani relatia noastra de prietenie a revenit aproape la normal deaorece o data ce un fost amic vine la tine si iti adreseaza cateva intrebari interesante pentru tine ajungi sa uiti de faptul ca baiatul cu care tocmai porti o conversatie placuta te place. Tot asa cu cate o conversatie, doua pe zi relatia de prietenie poate redeveni ce a fost. Sper ca ti-am fost de ajutor. Mult noroc cu amica ta!

8 răspunsuri:
| Ella_4255 a răspuns:

Ma si eu am facut la fel si nu cred ca a fostt o greseala. Afla daca si ea te place...

| AoBo a răspuns:

Nu trebuie sa te simti prost ca ai fost sincer; din contra, cred ca ea a fost flatata sa auda asa ceva din partea ta. Oricum, ai putea sa-i spui, cu aceeasi sinceritate, ca ti-ai dori foarte mult sa pastrati vie prietenia care v-a unit. Bafta!

| djcosty_7523 a răspuns:

Greu de spun din punctul meu de vedere asta putem face si eu acum ceva timp in urma dar nu am facut-o si acum ma bucur ca nu am facut asa ceva.

| WordCup a răspuns:

Hmmm... spune-i ca totul a fost o gluma si ca ai vrut sa o testezi sa vezi ce facehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Probabil că lucrurile s-au schimbat pentru că ea nu te vede ca pe un iubit și astfel încearcă să îți arate acest lucru, să te facă să nu iți faci speranțe și poate totul va reveni la normal. Ai putea discuta cu ea pe tema asta, dacă nu îți este jenă și să-i spui că vrei ca totul să fie ca înainte, etc. Și nu uita: dacă ea nu simte același lucru pentru tine să nu încerci să o presezi sau alte lucruri de genul ăsta pentru că o vei pierde de tot.

| andrascumpika44 a răspuns:

Trebuie sa o pastrezi aproape si sa incerci sa nu te certi cu ea!

| veronica33311 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa ii spui ca chiar daca iti place de ea vrei sa va salvati relatia de prietenie si daca ea eun prieten adevarat va acepta acest lucru, iar daca nici asa nu merge pai sa ii spui ca o sa incerci sa uiti de ea si sa fiti doar prieteni, sun sigura ca va merge, eu sunt cam asa big grin! FUNDA?

| MihaiPetru explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri... As vrea sa va explic la fiecare in parte cate ceva dar cred ca mi-ar lua o vesnicie. Totusi incerc, pe rand. Glume din astea eu nu prea fac si cred ca nu e cea mai buna solutie, de certat nu cred ca a existat si va exista vreodata posibilitatea si de discutat cu privire la relatia de prietenie pe viitor am facut-o. E putin dificil acum dar sper ca odata cu trecerea timpului cum a spus best13maddy sa revina totul la normal. Si am si o intrebare pentru persoana amintita. Cat timp a durat pana ai reusit sa "uiti" de ce a facut si sa continuati ca amici?