| IBealive a întrebat:

Bunahappy
Am nevoie de o parere, sau de un sfat.Va rog
Am o problema cam bizara.Si va rog sa nu faceti misto de mine sau chestii din astea.

Am 15 ani, sunt fata, tatal meu e plecat in strainatate de 8 ani si parintii mei au divortat de un an jumatate,desi tatal meu nu prea se intereseaza de mine,am tot ce-mi trebuie si sa zicem asa traiesc bine,locuiesc intr-o casa modesta, dar n-am de ce sa ma plang in rest, problema e ca mama mea are...o relatie de 5 ani,ea crede ca eu nu stiu,dar am auzit-o vorbind la telefon,cu o prietena de-a ei,careia ii spune totul,am auzit-o vorbind si cu el am auzit-o vorbind cu rude,e ca si cum toata lumea ar trebui sa stie,mai putin eu, dar mai presus de asta...

Intr-o noapte, acum 2 ani,m-am trezit in mijlocul noptii,auzeam voci,credeam a nu e nimeni,dar[trebuie sa precizez ca pentru ca am casa destul de mica, dorm cu mama uneori]nu era in pat, era in camera de langa...Si nu era doar ea,era si el,mi-am dat seama dupa voce,in fine,dupa o vreme am trecut si peste asta,desi uneori cand ma mai trezeam,o auzeam plangand la telefon
Alaltaieri seara,m-a pus sa ma culc suspect de repede,eu nici n-am adormit,ea a iesit din camera,a inceput sa se plimbe prin casa,apoi s-a dus in camera de langa,era si el,dar de data asta...a fost mai mult decat credeam eu,au inceput sa faca sexstraight facesi nu era destul ca auzeam totul,ii mai auzeam si cum radeau uneori e ca si cum,eu nici n-as fi fost acolo,iar din privirea de ansamblu eu eram tot ceea ce-i impiedica.
In fine,a doua zi, ieri, de abia am reusit sa stau treaza...si...aveam un fel de scarba fata de toata lumeaoh go onsi ea obisnuia sa fie si mai rea decat de de obicei.Am stat si am vorbit pe messenger cu o prietena si ea zicea"Asa! Asa! Barfeste-ma! Barfeste-ma"desi nu ea era subiectul discutiei,a incercat sa-mi dea bonboane si piersici,pe care le adusese el noaptea trecuta,desi nu-mi placea ciocolata aia si nici piersicile nu le suprot,dar cum i-am spus ca nu-mi trebuie,a inceput sa urle prin casa "Nerecunoscatoare nu-ti mai dau nimic! Niciodata! Cat o`i trai nu mai vezi nimic de la mine! Tu`ti."
De obicei imi spune ca sunt proasta si incapata[Chiar sunt] ca voi ajunge o ratata,ca tata, grasa si care isi bate joc de toata lumea,din cate am auzit, ea are parerea asta despre mine, deoarece sotia celui mai sus precizat e nascuta la cateva zile dupa mine [Mama crede in astrologierolling eyes]

Niciodata n-am zis nimanui despre ce am scris mai sus...desi as fi vrut sa ma descarc.
Imi pare rau ca v-am ocupat timpu`fara rost celor care au citit

Răspuns Câştigător
| thefighter1 a răspuns:

Incearca sa o ignori, ba mai presus invata, citeste, invata cat mai mult sa fi mai desteapta, si mai desteapta, incearca sa te si refugiezi in invatat si alege-ti un profil si o meserie calumea sa-i demonstrezi lu maicata ca se inseala si ca nu are dreptate pe viitor, si asta ar fi cel mai bine. Da-mi add pe doi-diego@yahoo.com daca vrei sa mai vorbim, pot eu sa te ajutwinking
PS: scuza-ma ca iti zic, dar maicata e o idioata daca se poarta asa cu tine.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Problema ta nu este usoara si este greu de dat un sfat bun si folositor.
Trebuie sa tii cont de faptul ca mama ta are dreptul sa-si refaca viata si tu trebuie sa respecti asta.
Cred ca ar trebui sa ai o discutie cu mama ta, sincera si fara cearta, in care s-o asiguri ca o iubesti, ca nu ai nimic impotriva cu cine este prietena ea, ca ii respecti deciziile dar ai dori ca si ea sa dea dovada de atasament si rabdare fata de tine si sa va intelegeti bine. Ar fi de mare ajutor, in repararea relatiei dintre voi, daca si tu ai ajuta-o cu lucrurile casnice - curatenie, cumparaturi, mancare, etc, dupa puterile tale si in timpul liber si sa nu faci lucruri care sa o supere. Succes si numai bine!

| William a răspuns:

Daca mai fac sex in camera alaturata iti sugerez sa bati in perete si sa zici ''mai incet ba ca vreau sa dorm''. Sa stii ca e amuzant sa iti bati joc de toti asa ca nu te mai supara din asta. Nu stiu daca ar ajuta sa o ignori dar sigur ar supara-o si mai tare.

Răspuns utilizator avertizat
| FireOfSerenity a răspuns:

Nimeni nu are dreptul sa-ti spuna ca esti proasta, rea, incapabila din cauza unor prejudecati, resentimente sau superstitii idioate.De fapt persoana respectiva da dovada de aceste "calitati".

| kim26 a răspuns:

Vad ca inca nu ti-a raspuns nimeni, asa ca o sa iti spun eu cate ceva despre ce ar trebui sa faci..sau mai degraaba ce as face eu daca as fi in locul tau! Hmm. cred ca mai mult decat sigur as incerca sa o ignor, sa o doara si pe ea, asa cum te-a durut pe tine. apoi as incerca sa am o discutie serioasa, asa ca de la mama la fiica, prin care sa ii explici ca ferindu-se de tine nu face nimic bun... (asta poate sa mearga sau poate sa nu). Important e ca tu esti fiica ei, si orice s-ar intampla tu mereu vei fi prioritara in viata ei, chiar daca nu iti arata asta. La urma urmei, nu iti lipseste nimic. Poate ascunzadu-se de tine, crede ca te protejeaza! Si, incearca sa nu fi geloasa pe mama ta si noul ei iubit, la urma urmei, trebuie sa isi refaca viata! Good luck!