| anonimaano a întrebat:

am nevoie de pareri, ce ati face voi in situatia urmatoare : In urma cu ceva timp am descoperit fara sa vreau pe facebook ca Mama mea vorbeste aiurea cu cineva, ma refer la un barbat: mama e impreuna cu tatal meu care lucreaza pleaca dimineata si vine seara.In urma cu 3 saptamani am descoprit fara sa vreau cum ca ar vorbi cu cineva pe facebook, un anumit barbat care tot vroia sa aiba tangente cu ea, necunoscut bineinteles, si asa din vorba in vorba i-a dat numarul de telefon (ea) si am descoperit ca vorbesc si la telefon. Au fost momente in care nu am stiut ce sa ii fac, sau ce sa fac, vorbea aiurea acel barbat si ba chiar mai mult ea ii raspundea la avansuri, nu vreau sa dau detalii ce si cum dar va puteti imagina si voi.Asta nu conta prea mult, m-a deranjat faptul ca au inceput sa vorbeasca la telefon cand tata era la servici, normal fara sa stiu eu dar culmea ca eu stiam.Imi era rusine sa ii spun ceva,si am lasat-o balta cateva zile dar apoi am vazut ca treaba incepe sa devina serioasa tot timpul isi scriau fie noapte fie zi, statea ore intregi numai ca sa vorbeasca cu el si nu am mai suportat, cu durere in suflet si rusine i-am spus ei ca stiu.Mi-a facut super crize si i-a zis la tata ca uite ce zice fiica ta ca vorbesc cu barbati.Ea i-a spus nu eu, pentru ca a spus ca ea nu are nimic de ascuns, numai ca a omis ceva, nu recunoste faza ca vorbeau la telefon si ma critica intr-una ba chiar mai mult a inceput sa ma urasca. Tata incearca sa fie intr-un fel de partea ei, si mi-a zis ca trebuia sa ii spun lui intai, dar nu am putut pentru ca de ii spuneam lui poate era mai rau caci ma punea sa ii arat ce vorbesc si pur si simplu nu puteam, nu o mai recunosteam pe mama in ce fel vorbea cu barbatul acela.Nu s-au intalnit, dar vorbeau la telefon, ba chiar am surprins un moment in care i-a si trimis mesaj, deci nu am mai putut suporta credeti-ma sad acum de o saptamana de cand am dat arama pe fata in fata ei, mama i-a spus ca o acuz pe nedrept in fata tatalui meu si tata nu e in clar dar nu a vrut sa se arate caci am stat putin de vorba cu el in lipsa ei.Problema e ca acum ea ma uraste simt asta nu vorbeste cu mine,si ma critica spune ca nu eu am dreptul sa o judec pe ea, pentru ca nu eu am facut-o pe ea ci ea pe mine, dar oare daca lasam tot asa oare unde se ajungea? sa imi para rau ca i-am spus ei ca stiu, si ea dandu-se nevinovata i-a spus personal la tata fata de mine, si eu bineinteles am completat tot :/ faza e ca acum e cam agitatie in familie, nu stiu ce sa zic voi intr-o situatie ca asta ce ati fi facut? Oare am facut bine? Nu stiu ce sa mai cred va rog sa ma ajutati cu cateva pareri

13 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Bine,rau...faptul ii consumat acum! Iesi din cercul asta, lasa-i sa-si rezolve singuri problemele.Nu iti faci decat rau, te consumi inutil!

| harciog a răspuns:

Nu cred ca ai facut bine.Ai o viata si trebuie sa te tii de ea nu de viata altora.Adevarul asta poate sa va distruga familia.Trebuia naibii sa-ti vezi de treaba, relatia se consuma si totul era ok.

| sabin89 a răspuns:

Trebuia sa ii spui tatalui, nu ei.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Iti intelegem ingrijorarea.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Eu cred ca ai facut bine deoarece daca si eu eram in locul tau nu suportam si faceam la fel + ca daca nu vorbeai tu sunt sigura ca situatia s-ar fi complicat si ei poate chiar se intalneau...Desi deocamdata nu as avea curaj sa arat tatei dovezi deoarece nu prea eram gata sa se desparta!

| alexandruth a răspuns:

Deci, fii atent ce poti face tu. Intra in facebookul ei si salveaza conversatiile sau mai bine, fa printscreenuri si nu i le arata mamei tale (zic printscreenuri fiindca astea nu te poate acuza ca le-ai falsificat). Incearca sa ii iei mesajele din telefon sau sa o inregistrezi cu ceva. Arata-i asta tatalui tau, ca, pana la urma, tot se va descoperi si mai incolo poate fi prea tarziu. In situatia asta am fost pus si eu, doar ca era vorba de tatal meu. Ei doi nu au mai putut sa se impace si acum fostul meu tata e cu cea care flirta. Deci, sper sa functioneze sfatul meu... Doar sa nu te prinda maicata. Nu am rele intentii asupra familiei tale, dar cred ca asa e mai bine, poate va avea un sfarsit fericit. Daca tot nu ai curaj, cere-ti scuze mamei tale si lasa lucrurile sa decurga de la sine, poate ca e mai bine asa... Cum consideri tu. Sper ca ti-am fost de folos.

| naruhina1030 a răspuns:

Daca ii zici tatalui tau ca face mama ta(cu dovezi si din astea) cel mai probabil s-ar desparti...esti gata sa acepti despartirea lor?

| Daniela_Ursu_1965 a răspuns:

Daca relatia mamei cu tatal tau e solida atunci agitatia va trece de la sine. Ignora atitudinea mamei.Acum e sub efectul socului ca a fost descoperita dar va realiza ca greseste si lucrurile vor intra in normal.Nu te uraste, emite semnale confuze pentru ca este confuza.

| anonimaano explică:

Va rog frumos sa ma scuzati pentru greselile de ortografie!

| maryblack a răspuns:

Sper sa iti fiu de folos. Mama ta a facut crize pentru ca tu i-ai stricat "planurile", i-a spus tatalui tau inaintea ta ca tu sa nu mai prezinti credibilitate, urmeaza sfaturile lui alexandruth si aratele tatalui tau cat mai repede, stai linistita ca nu o sa se desparta ca nu s-a intalnit cu barbatul acela si nu a facut sex cu el, daca mai stai pe ganduri s-ar putea sa fie prea tarziu, ceea ce omite mama ta e ca minciuna are picioare scurte, bafta si sa ne scrii aici ce ai facut

| anonimaano explică:

Pentru alexandruth si restul persoanelor care mi-au raspuns : In primul rand eu nu i-am aratat tatalui meu nimic, pentru ca el banuieste ca e adevarat si mi-a si spus, doar ca nu vrea sa se arate in fata ei ca ma crede pe mine. El zice ca puteam sa ii spun lui prima oara, dar faza e ca eu nu am vrut sa ii spun lui ci ei pentru ca sa inceteze cu asta sa nu se ajunga pana cine stie unde, dar cand i-am spus ei ea s-a enervat si a venit cu replica "nu ma santajezi tu pe mine" si cand tata a venit de la servici i-a spus chiar ea lui ca uite ce sustin eu! Si asa a iesit scandal, intre mine si ea in primul rand, nu e vorba de despartire intre ei nici vorba, faza e ca stie si fratele meu care i-a spus si el lui tata si in care tata are mare incredere.Si tata i-a spus fratelui meu sa ii mai spuna in caz ca aceasta mai vorbeste in continuare.Acum,din cate vad l-a scos pe acel barbat de la prieteni si nu mai are legatura cu el de cand a pornit asta, si faza mai e ca eu am print.screenuri care as putea sa le arat dar nu am sa fac asta pentru ca ea e foarte ranita acum (mama) ba chiar mi-a spus cateva si a inceput sa planga, in timp ce tata era la servici,si cred ca nu am facut bine in sinea mea ce am facut, dar cum ziceam si mai sus,daca lasam sa continue oare unde naiba se ajungea? nu e mai bine asa ca am spus doar,fara dovezi si altele si ea macar a incetat(ca asta mi-am dorit )si timpul trece si va trece si asta! Insa acum sunt cumva nelinistita, ma gandesc ca poate trebuia sa tac sa nu ii spun ei nimic, dar nu puteam daca ii spuneam lui tata vroia dovezi,cum sa ii arat ce vorbeste cu ala? poate era si mai rau,poate era scandal mai mare daca vedea asa ceva sad Acum,astazi,tata e la servici si ea e acasa cu mine si nu imi vorbeste cred ca e si racita sta in pat,a venit la mine si mi-a spus sa ii sterg al doilea cont si i-a dat asa lacrimile,dar a gresit,si macar ce a facut nu va mai face atat mi-am dorit chiar cu riscul ca s-a suparat pe mine, inca ma gandesc daca am facut bine ce am facut,oricum eu nu i-am zis lui tata,ea i-a zis crezand ca eu vreau sa o santajez dar nici vorba de asta. In sinea mea nu ma simt vinovata, de cand i-am spus nu m-am simtit, nu stiu de ce, ma consolez cu faptul macar ca am spus nu mai continua mizeria aia, si e adevarat din cate vad! Va multumesc pentru sfaturi si daca mai vreti sa ma sfatuiti in continuare, astept cu nerabdare!

| anonimaano explică:

Va multumesc tuturo pentru raspunsuri! M-ati ajutat foarte mult!

| maryblack a răspuns:

Hello, ce s-a mai intamplat, care sunt noutatile?