| SkyTheLimit a întrebat:

Bună, am o poveste complicata, pe scurt o mătuşă şi o verişoara( prietene bune) fac tot posibilul ca tatal meu saa retraga de la scoala, Am prieten de 7 luni si cele doua se tot leaga de relatia noastra si inventeaza toate prostiile numai ca sa-mi fie rau iar parintii o cred pentru ca ele sunt 2 si eu sunt singura, azi dimineata la 7 am fost cu el pana in oras cele "doua" I-au spus mamei ca am fost sa fac "chestii".
M-a facut panarama si in toate felurile si mI-a zis sa merg acasa sa nu mai continui liceul..mama a vorbit cu tata inaintea mea si Ia zis tot felul de rahaturi si nici nu vrea sa ma mai auda.
tin sa zic ca de 7 luni de cand suntem impreuna am facut-o de 2 ori si mama stie.
Ceva sfaturi cum sa-I conving? sad vreau sa continui liceul si il iubesc foarte mult. dar matusa si verisoara mea mereu ma vorbesc si tot inventeaza tot felul de prostii. In seara asta o zis ca joc teatru ca nu ma doare nimic si ca sunt corijenta la 3 materii( am sinuzita puternica si nu sunt corijenta la nimic) treaba cu corjinta se poate verifica dar inventeaza mere tot felul, infloreste orice gen: m-am culcat la 23:30 ea: s-a culcat pe la 3-4. Ceva sfaturi ca nu mai suport, n-an-am voie sa plang dar nu pot cand vad ca singura persoana care ma iubeste este prietenul meu sad

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Mama ar fi trebuit sa iti fie cel mai bun prieten. Nu stiu ce ai facut ca sa nu fie asa.
Invita-ti tatal la o prajitura in oras, numai voi doi. Acolo ii spui ca iubesti scoala si vrei sa continui sa inveti, si ca daca nu termini liceul ti se vor inchide multe drumuri in viata. Ii spui ca nu ai corijent si ca acest lucru poate fi verificat. Ii spui si ca iti respecti somnul de noapte si nu stai catre dimineata, pentru ca ai grija de sanatatea ta. Ii spui tatalui si de prieten, dar ii spui ca nu inveti mai putin din cauza lui cu dimpotriva. Vezi cum il convingi.

6 răspunsuri:
| William a răspuns:

Stii ce-i ciudat? Ca te cheama Roberto Coman si te crezi femeie.

| K0sti a răspuns:

Si te numesti Roberto_Coman!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| SkyTheLimit explică:

Sunt fata si nu e contul meu, e al unui prieten

| anoniME2468 a răspuns:

In primul rand, vad ca esti intr-o situatie mai nasoala, asa ca sa iti zic cum as proceda eu: raul trebuie "taiat de la radacina" asa ca daca toata tarasenia au inceput-o matusa+verisoara, atunci eu as dicuta cu ele, la o prajitura. Le-as spune ca le respect si ca nu vreau sa ma cert cu ele, ca mi-as dori sa ma creada, ca tanjesc dupa situatia calma dinainte.(mai infloresti tu asta) Dupa, chiar daca va impacari sau nu, tu iti ceri scuze pentru neintelegere. Dupa mergi la mama ta, si ii spui ca ai nevoie de suportul ei, ca ai nevoie de o persoana care sa te creada. Ca iti ceri scuze si ca esti dezamagita de faptul ca nimeni nu te crede. Ca iti pare rau ca sa ajuns asa din cauza ta. Dupa, discuti cu tatal tau, si ii spui exact ce ti-a sugerat InquireWithin pentru ca are parfecta dreptate. In final, iti reunesti familia la o masa (in oras sau pregatita de tine) si le spui asta tuturor, fara sa iasa scandal.

| SkyPilot a răspuns (pentru anoniME2468):

Eu as crede ca ea locuieste la matusa + verisoara si vor sa scape de ea cu orice chip. Parintii probabil sunt acasa. Asta complica foarte mult situatia. Nu prea cred ca are ce discuta cu matusa + verisoara.