| Bianca_Iasmina_1994_CZ0Y a întrebat:

Buna...am o problema foarte grava...Parintii mei se cearta foarte des. adica doar tatal meu urla la mama si o bate foarte tare si pe mine la fel. motivele de la care pleaca toate scadalurile shnt firma pe care ei o detin. mama mea tot timpul l-a ajutat si o face in continuare..desi tipa si urla si o injura si o bate foarte grav...de 18 ani este aceasta situatie..mama mea si eu suntem amenintate si batute de acest animal. mamei mele ii este frica sa plecam de acasa. tin sa va zic ca eu am aproape 18 ani si am o sora mai mica de 6 ani. eu spre deosebire de sora mea mai mica am fost in toate bataile si certurile dintre ei. in fata celei mici nu au fost probleme de genul acesta. in schimb eu sunt traumatizata complet si mama mea la fel. ne este frica sa plecam. ei doi sunt dovortati in acte doar pentru ca au fost nevoiti sa faca asta pentru alte probleme legate de firma. noi doua suntem in custodia mamei. repet..sunt disperata si traumatizata. sunt amenintata si eu si mama mea de el si ne bate.va rog ajutati\'ma. sunt din timisoara!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si de ce mama ta nu-i face plangere penala pentru lovire sau alte violente, cel putin?
Scuza-ma ca ti-o spun direct si frust dar mama ta apare ca masochista, daca, divortata fiind, ii accepta, in continuare, tatalui tau toate violentele.

| Zenithf a răspuns:

Am luat o teapa urata in Timisoara cu o firma "de recrutat", adica de tras tepe. straight face
Pacat ca un oras asa de frumos si cu o mostenire istorica vasta este pe mana unor asemenea lichele.
Banuiesc ca tatal tau este bagat si in afaceri necurate, ca ii "uns" si-o "uns" si el pe altii, la gramada. Timisoara nu-i departe de cum o fost/este Sicilia.
De aceea, nu pot sa iti dau un sfat, ca nu stiu cat de posibil este de pus in aplicare. Politia? Tribunalul? Tatal tau este uns cu toate alifiile, nu se ating nici astia de el. Poate il amendeaza, cel mai mult. De aceea, cred ca cel mai bun lucru este fuga. Da, fuga rusinoasa.
Daca stiti ungureste, Ungaria este la 200 km, daca stiti Germana, ii si aia, nu foarte departe. Mama ta sa-si gaseasca ceva de lucru acolo, si apoi plecati pe ascuns. Nu zic ca nu va fi greu, dar alternativa este sa astepte pana o baga taica-to in mormant, nu una buna.

| Crisu a răspuns:

Trebuie sa plecati. De ce sa va fie frica?
Mergeti cu dovezi si scoateti-va certificat medico-legal si cereti un ordin de restrictie. Trebuie sa faceti ceva. Nu puteti sta cu mainile in san si sa asteptati urmatoarea bataie.
Aratati-i ca nu va lasati asa calcate in picioare si ca ar cam fi momentul sa puneti voi piciorul in prag.
Duceti-va la politie, faceti plangere sau cum am spus, certificat medico-legal. Dar nu mai acceptati ce va face omul asta. Mama ta il poate da in judecata. happy

| milan9 a răspuns:

Luati legatura cu politia. Retrageti-va o perioada la o ruda care intelege situatia...

| danay72 a răspuns:

Vorbeste cu politia si intreaba-i ce e cel mai bine sa faci.Dar nu e bine.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole utile.Eu iti doresc mult succes.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Bianca,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

Răspuns utilizator avertizat
| 49Days a răspuns:

Are dreptate Ioandelasal.Stiu sentimentul si toate cele, chiar mai bine decat crezi dar atata tp cat aveti posibilitati, despre ce vorbim aici?
Sa am eu o posibilitate ca asta...mama sa fie divortata si sa avem un mic ajutor pai as fi descoperit America