| AndreeaNustiu a întrebat:

Buna,am o problema in familie:eu stau cu bunica si de la un timp ma cearta ma bate in continuu,eu nu fac nimic,de exemplu azi nu am tras bine covorul si a incepup sa ma cere si s-a enervat si m-a scos afara,ea acum este plecata in oras si a spus cand vine sa ma gandesc unde ma duc de la ea,nu e singura data cand face asa,am intrat in depresie de multe ori din cauza asta,o dat m-a pus sa dorm afara, la parinti nu vreau sa merg pentru ca este mai rau, eu stau la ea de 4 ani si ea este bolnava ci nervii de asta reactioneaza asa.Eu nu mai am unde sa ma duc, ce as putea face? Un sfat va rog, asa o tine de mult timp si nu mai sunt in apele mele de mult timp ma gandesc dese ori ca sa ma sinucid sa scap de toate dar nu vreau asa ceva sa fac.Un sfat va rog!

26 răspunsuri:
| ghinionistul112 a răspuns:

Baaa! Nu te sinucide! Du-te la protectia copilului din judetul din care faci parte si raporteaza acest abuz asupra ta! Du-te si la politie! La psiholog caci ai nevoie cu adevarat de ajutor! sau du-te sa stai la o manastire unde sa te linistesti sufleteste si cand revii peste cateva zile, vezi ce este de facut! Dar NU te sinucide! Este un pacat cat toti criminalii din lume si e strigator la cer!

| Azµre a răspuns:

Dacă ești minor, la protecția copilului, dacă zici că nu faci chiar nimic și se leagă aiurea de tine.

| AndreeaNustiu explică (pentru Azµre):

Poi la protectia copilului nu vreau sa apelez pentru ca ma duce la orfelinat, si cate o dat stau mult pe net deastase mai leaga de mine.

| AndreeaNustiu explică (pentru Azµre):

Poi mai fac boacane ca sunt copil si din astea incepe, si la protectia copilului nu vreau sa apelez pentru ca m-am informat si na duce la orfelinat daca apelez la ei ca alta solutie nu au asa mi-a zis o doamna de acolo.

| Azµre a răspuns:

Câți ani ai scumpo? și ce boacăne faci de te dă la draci pe românește?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Delicacy a răspuns:

Dacă bunica ta reacţionează aşa din cauza unei boli neurologice, atunci nu ar trebui să îi porţi pică. Este însă dificil să accepţi toate reacţiile ei, dar gândeşte-te că faci asta pentru ea. Înceracă să o ajuţi să se vindece, caută medicamente sau ceaiuri calmante care o mai liniştesc. Dacă laşi depresia să continue la tine şi să te închizi în tine, atunci o să ai şi tu de suferit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce ai scris, inteleg ca nu faci nimic. Nu faci nimic bine, mai exact. Cred si eu ca s-a imbolnavit de nervi cu unul/una ca tine. Inteleg ca nu vrei sa vina protectia copilului si sa mergi la orfelinat. Acolo e disciplina stricta si nu iti convine. Oare nu ar fi mai bine sa o asculti?

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cui i-ar conveni la orfelinat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Oana92):

Cind nu ai unde sta, cind nu ai pe nimeni, decit pe strazi, mai bine la orfelinat. Dar la el e ceva ce nu se leaga, cred ca minte.

| AndreeaNustiu explică (pentru anonim_4396):

Nu sa inbolnavit din vina mea.si eu fac bine dar uneloe chstii cun ar fi sa fac de mancare nu pot si cam din astea se inerveaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi face impresia ca minti de ingheata apele. Ba esti minor si nu vrei la orfelinat, ba ai 20 de ani. Ba stai singur cu bunica, ba stai cu sora si bunica. Ba stati impreuna, ba separat...
Care este adevarul? Ce ai vrut tu de fapt cu postarea asta?

| AndreeaNustiu explică (pentru anonim_4396):

Eu nu mint, eu sunt minor nu am spus nici o data ca am 20 de ani, nu am spus ca stau su sora mea asa cum spui tu.

| ema_2625 a răspuns:

Incearca sa ii faci o surpriza poate o binedispune:ajut-o la treaba in casa si cand vine acasa sa gaseasca totul in ordine, vorbeste si da-te bine pe langa ea, asa cum le place batranilor, cumpara ceai antistres si invit-o la o cana cu ceai. Poate e suparata.

| anonima01 a răspuns:

Ai o poveste destul de trista,insa de ce nu stai la parinti, cat poate sa fie de rau? Insa bunica ta de ce se ia mereu de tine daca tu nu faci nimic? Ar trebui sa vorbesti cu ea si sa o intrebi ce are cu tine.App. cati ani ai? Alte rude nu ai, o matusa, ceva? Nu dispera atat de tare incat sa vrei sa te sinucizi si tu nu ai si un bunic? Totusi eu nu pot sa cred ca o bunica se poate comporta cu un nepot asa, acum ca am citit povestea ta imi dau seama ca sunt foarte norocoasa cu ai mei.Ai putea sa mergi la consilieru scolii sa ceri un sfat.
Sper sa iti rezolvi cat mai repede problema si incearca sa nu iti mai superi bunica.Mult noroc.

| Oana92 a răspuns (pentru anonima01):

Au, au, unele sunt duse rau da tot, crede-ma. Eu am fost mereu un copil cuminte, nu am facut niciun fel de probleme, am fost foarte linistita si bunica-mea batea la mine ca la hotii de cai. M-a urat intotdeauna pentru ca spunea ca bunicul meu a murit pentru ca eu m-am nascut( a murit la 2 luni dupa nasterea mea si cica asa se spune in batrani, ca unul moare ca sa traiasca altul) si ma batea si daca sora-mea scapa iaurtul din lingurita(exemplul e real, nu e deloc exagerat). Nici acum la 20 de ani nu are loc de mine...

| anonima01 a răspuns (pentru Oana92):

Pe mine una ma ia cu fiori cand citesc asa ceva, nu pot sa cred ca unii oameni pot sa creada asemenea chestii legate de nastere si moarte.E foarte ciudat ca o bunica sa nu isi iubeasca nepotul si sa il urasca asa de tare.Insa acum esti mare si daca vrei poti sa mergi la dansa iar daca nu vrei nu mergi.

| Oana92 a răspuns (pentru anonima01):

Stam in aceiasi casa, dar in fine, am invatat sa o ignor. Iti dai seama ca acum nu are curaj sa ma loveasca, mai ales ca depinde mult de mine pentru ca eu nu ma cert cu ea si ii cumpar ce are nevoie. Dar si acum ma jigneste si isi bate joc de mine, eu am ceva kg in plus si de fiecare data cand ma vede la bucatarie(chiar si daca vreau doar apa-contrar logicii eu chiar nu mananc mult) se ia de mine. Azi de exemplu mi-am luat ceva de mancare pe ascuns ca sa nu se ia de minehappy

| anonima01 a răspuns (pentru Oana92):

Ar fi si culmea sa mai deie in tine, mai ales ca ai zis ca depinde de tine.Insa tot nu mi se pare corect ca se ia de tine.Insa ai sa vezi ca va veni si timpul cand te va lasa in pace.

| AndreeaNustiu explică (pentru anonima01):

La parintii mei este mult mai rau si ei sunt divortati, pai sunt copil mai fac mici boacane cum ar fi ca nu dau zapada si chestii din astea.am 13 ani, nu am alte rude la care sa merg, nu am bunic, am fost la consilieru scolii dar tot asa.

| luisanamy a răspuns:

Nu trebuie sa gandesti asa, imi dau seama ca este foarte greu sa traiesti asa. Trebuie sa mergi mai departe si sa o intelegi si pe ea. Este batrana si vrea poate ca pe viitor sa se poata baza pe tine. Fii puternica.

| starextremRO a răspuns:

Protectia Copilului

| IPlankz a răspuns:

Daca esti minor la politie daca esti adult tot la fel sau bate-o

| Angels07 a răspuns:

PAi gaseste si stai si tu la vecini prietenii cu cine stii ca te ai bine dar app tu ccati ani ai?

| AndreeaNustiu explică (pentru Angels07):

Am 13 si nuam prieteni apropiati si nici vecinii nu prea ma au la suflet cum s-ar zice.

| Angels07 a răspuns (pentru AndreeaNustiu):

PAii fatii prietenii noi iesi in oras happy cum s-ar zice stai mai mult pe afara happysi de atunci vezii tu daaca vr sa mai vb ia id meu emiliadelaploiesti Bafta si mult norocwinking