| Missperfect a întrebat:

Am o grava problema! Deci...parintii mei sunt despartiti iar eu in mai trebuie sa decid cu cine sa raman.Am stat cu taty 6 ani pentru ca mami era in Italia la munca :Anul asta m-am dus la mami ca sa vad cum e si cu ea. tati punea mana pe mine imi zicea sa-i demonstrez ca il iubesc(deci cu el nu vreau sa stau)iar mami are un amant si cand se cearta cu el sta suparata cu toti in casa, pune niste reguli stupide iar pe mine ma tine izolata de lume in loc sa se bucure ca sunt in Italia si am reusit sa imi fac prietene ea nu ma lasa sa vorbesc cu nimeni nici cinci minute. trebuie sa stau inchisa.Pe ea o doare undeva daca nu avem de mancat in casa pentru ca ea e la munca si sorumea trebuie sa isi bata capul. Din salariul ei de 500 de euro la sfarsitul lunii zice ca mai are de luat doar 250 (desi ea in casa nici 100 nu a pus)sorumea i-a zis sa-si caute casa pentru ca ea are 24 de ani si trebuie sa isi faca si ea o viata iar mamy a stat suparata si a zis ca-si gaseste dar nu si-a mai gasit! Sorumea trebuie sa se gandeasca ca trebuie sa plateasca chiria, curentul, apa, etc! Eu nu vreau sa stau nici cu mamy nici cu taty! Si in plus cu sorumea am stat si cand eram mica pt.ca ei erau la munca si acum, ca mamy e la munca! Voi ce credeti judecatoarea ma poate intelege si ma poate lasa sa stau la sorumea? Urgent va rog frumos sa ma ajutati!

14 răspunsuri:
| greencity a răspuns:

Dupa 12 ani judecatoarea intreaba copilul cu cine vrea sa stea. Sub asta se da mamei daca nu abuzeaza de copil automat. Cu sora-ta numai daca sunt de acord si parintii, altfel nu vad cum.

| copiladolescent a răspuns:

Draga Missperfect, in primul rand vreau sa iti zic ca imi pare rau ca treci prin asta. stiu cata nevoie avem noi de parinti. Dar tu se pare ca ai descoperit o solutie de a fi in siguranta si fericita. Acum trebuie sa lupti pentru tine insati fiindca se pare ca nu toata lumea de pe acolo este dispusa sa o faca. Dar trebuie de asemenea sa iti amintesti ca ii iubesti si ca trebuie sa faci cum e mai bine pentru toata lumea. Uite care este planul pe care ti-l sugerez. In primul rand sa vorbesti cu sora ta pe care o iubesti si in care ai incredere. Verifica daca ea poate sa aiba grija de tine fiindca si ea este tanara, are responsabilitati, o viata inainte. Vorbeste-i despre cat de grea a fost viata cu parintii tai (daca este adevarat) si demonstreaza-i ca nu este doar un moft. Spune-i cu adevarat ceea ce simti astfel incat ea sa iti inteleaga situatia. Apoi daca sora ta este sigura ca vrea sa aiba grija de tine (in aceasta pricina nu o poti judeca) vorbeste cu parintii, in special cu mama care ar obtine custodia mai usor. Vorbeste-le despre adevarul vietii tale alaturi de ei, despre ccum te fac sa te simti, despre ce iti doresti, totul. Fa-i sa vrea sa devina niste parinti mai buni, nu numai in cazul in care vei ramane cu sora ta. Eu cred ca ei vor ceea ce este mai bine pentru tine, mi-am pastrat mereu increderea in parinti, in visele lor. Apoi dupa ce toata familia s-a unit, ganditi impreuna si gasiti cea mai buna solutie cu judecatoarea. Neaparat sa le dai tuturor sansa sa isi spuna parerea! Astfel vei sti ca ai incercat totul si ati facut ca o familie, asa cum ar trebui sa fie! si vei avea si mai mult succes cu judecatoarea. Ai grija de tine!

| RaduMD a răspuns:

Cam nasoală dilemă. Practic, ai de făcut o alegere între două variante rele. Dacă poţi, alege o a treia variantă, de exemplu să stai cu sora sau cu vreun bunic. Dacă, însă, alegerea nu e decât între mama şi tata, atunci preferă să stai cu mama: din câte scrii aici, pericolul care te paşte stând cu tata este mai mare decât pericolul care te paşte stând cu mama ta. Mai gândeşte-te şi la avantajul că, în Italia, ai (probabil) perspective mai bune pentru tine.

| ClaraLove a răspuns:

Roaga-te la Dumnezeu, el o sa te ajute! Ai messenger, daca da sa stii ca eu te pot ajuta dar nu pot sa-ti spun aici asa ca te rog sa bagi id-ul asta in lista ta de contacte: clara. elena31@yahoo.com.

| greencity a răspuns (pentru ClaraLove):

Dumnezeu te... sa nu zic ce...

| naitreaba a răspuns:

Stai cu tatal tau... se vede ca el te iubeste.

| stelyii a răspuns:

Trebuie sa-i spui toate astea judecatoarei. Din ce ai spus...eu as fi ales sa stau la tata. Mama ta nu prea te merita. Iti vei distruge viata daca ramai cu ea. La fel cum ii va distruge si surorii tale, asta daca nua facut-o deja. Tu cati ani ai? Sora ta are prea multe greutati ar trebui sa o lase pe mama ta si sa se duca sa stea singura. Daca crede sora-ta ca te poate ajuta, te poate intretine ar fi bine sa ramai cu ea. Dar vezi ca e si ea tanara si nu ar trebui sa aiba asa greutati. Vorbeste cu sora ta si vezi ce zice si ea.happy

| zZAlexandruZz a răspuns:

La casa de copii. Tatal tau este un molestator de minori, mama ta nu te doreste cel mai bine este sa mergi la o casa de copii.

| normally a răspuns:

Salut! In primul rand nu prea stiu ce sa iti spun! Imi pare rau ca treci prin asta! Tu trebuie sa fii curajoasa si sa nu uiti ca fiecare obstacol te face mai puternica!:* Acuma nu stiu foarte bine ce trebuie sa faci! Sora ta ce zice? Tu cati ani ai? Daca sora ta are 24 de ani(asa cum ai zis) atunci, in mod normal ar putea sa te ia sa locuiesti cu ea..nu vad de ce nu.thinking oricum eu iti doresc mult noroc, sanatate si multa fericire!winking

| Missperfect explică (pentru normally):

Eu am 12 ani si sorumea vrea sa ma ia la ea!

| normally a răspuns (pentru Missperfect):

Pai atunci du-te la ea...eu cred ca are voie sa te ia.thinking mult noroc!:*

| OupS a răspuns:

Nu. Judecatoare alege dintre mama si tata dar depinde si de alegerea a.
Dar de obicei mamele castiga.
Bfthappy
Chiar am ramas uimit.

| VrajitoareaIntunecata a răspuns:

Complicata treaba! Cred ca ar trebui sa discuti cu mama ta si sa-i spui ce te nemultumeste. Faptul ca nu lucreaza mi se pare groaznic, sora ta nu va poate tine din salariul ei. De ce nu te gandesti mai bine sa te intorci la tatal tau? Tu ce varsta ai?

| alexsev a răspuns:

Sincer iti spun e foarte neplacut ceea ce am citit, imi pare rau ...stii cum se spune "tati o mie, mama una" thinking ..eu sunt baiat, nu mi-am vazut tatal de la 2 ani acum am 17 ..am fost crescut de bunica si de mama. ce sa zic ..nimeni nu te poate ajuta in privinta asta numai tu..va fi greu ..alege persoane de care si sora ta este mai apropiata thinking succes kiss chiar imi pare rau sad