| kcristian82 a întrebat:

Buna. Am si eu o prietena de 3-4 luni de zile. Eu 26 ea 22. Ne-am mutat impreuna de o luna. Ea e la faculta eu lucrez. Ea doar ce s-a despartit de fostul ei prieten cu care a avut o relatie de 3 ani. Problema este ca eu ma simt asa evitat putin, in fiecare weekend merge acasa. Chiar in unele din dati s-a vazut si cu fostul neintentionat (era la un prieten comun lor si a aparut si el) ea nu a plecat si nu mi-a spus chestia asta cand am intrebat cine a mai fost.
Intre timp am aflat si mi-a recunoscut asta si a zis ca nu a putut sa-mi zica pe motivul ca fac o drama. (In trecut ne-am tot certat pe tema asta din cauza ca ea il tot viseaza pe fostul..am intrebat daca ar mai exista sansa de impacara cu fostul daca eu nu as exista si mi-a raspuns ca nu stie si a pornit un mic scandal) cu toate ca locuim impreuna doar ca in weekend pleaca simt ca stau putin cu ea cum si lucrez 8-9 ore pe zi si ea mereu vrea sa plece acasa in weekend si mai nou in ultimul weekend a plecat si la o prietena 2 zile dupa ce a stat in weekend acasa. Pe mine ma consuma ca ea nu-si doreste sa stea cu mine la fel cum imi doresc eu..cred ca nici nu se poate atasa asa usor din cauza ca recent s-a despartit de fostul. Oare am eu o problema ca mi doresc sa stau mai mult cu ea?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adevar, se pare ca te tine din comoditate, nu pentru ca te-ar iubi si ar vrea sa fie cu tine din dragoste.
Trebuie sa-ti spun asta, odata ce am vazut acelasi patern si la una din fostele prietene ale lui fii-miu, care s-a lipit de el tot dupa o despartire de un fost iubit si ciudat, dar in weekend cand era si fii-miu liber, in loc sa iasa cu el, ea prefera sa fuga la prietene sau sa mearga la maica-sa, sora-sa samd.
Relatia s-a rupt, dupa cum era de asteptat, fiindca fata nu avea nici un dragan la fii-miu, dar era confortabil sa-i ia masina si sa fuga toata ziua unde doreste, in plus, avea casa si masa asigurata ca statea cu noi in casa, pe vremea aceea.

Iti dau un singur sfat: cere-i sa iasa in timpul saptamanii cu prietenele, sau cand esti tu la munca, iar weekendul sa-l peterceti impreuna. Daca te iubeste, va face acest lucru pentru tine si pentru relatia voastra.
Daca nu te iubeste, va cauta si gasi motive sa te minta, sau sa faca ce a facut si pana acum.
Nu pierde timpul cu ea, daca nu-i dispusa sa cedeze de dragul tau si sa fiti impreuna.

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

E o mare greseala sa locuiesti cu cineva cu care nu esti casatorit. Daca o iubesti cere-o in casatorie si atunci vezi daca sta cu tine pentru tine sau doar i se pare mai comod asa pentru o perioada.

| sierra1 a răspuns:

"nu se poate atasa asa usor din cauza ca recent s-a despartit de fostul"

incerci să-i cauți vreo scuză? necondiționat ar trebui să uite dar spui că "ea il tot viseaza pe.fostul". Sfat: are gărgăuni, actionează pe măsură

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai o problemă. Problema o ai că nu stă cu tine.

| Freya1 a răspuns:

Posibil sa va fi început relația mult prea devreme după despărțirea ei, ca sa nu mai zic ca mutatul a fost extrem de repede.
Probabil are tabieturile ei cu care sa obisnuit, sau poate sta la tine ca sa scape de a ei si sa fie mai libera, sau probabil încă il mai iubeste pe fostul dar el nu mai vrea o relație cu ea.Ca sa nu mai vorbim ca exista posibilitatea ca inca sa il mai iubească, iar in weekenduri sa fac in asa fel sa meargă unde stie ca e el doar sa il mai vada.
Trebuie să discuti tu cu ea pe tema asta si sa o întrebi ce vrea.Sa sti ce e in capul ei, iar daca nu ii e de tine sa iti spuna, nu sa te tina de intretinator.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Hey! happy Nu este ușor să treci peste o despărțire. Eu am trecut și știu ce zic. big grin Nu o constrânge, lasă-i un pic de libertate până își revine. Cu timpul se va îndrăgosti de tine. happy Ea vrea să fie cu tine și te iubești la fel cum o iubești și tu, numai că, știi vorba aia? "Prima iubire nu se uită niciodată"sau a doua, sau care a marcat-o cel mai mult și a influențat-o. sad Ai radare! Ești în siguranță! Momentan te vrea pe tine, dar are nevoie de vindecare și poate chiar de terapie, dar nu îi propune, pentru că s-ar putea simți jignită. Poți fi tu psiholog pentru ea! big grin Mult succes! Răspuns câștigator? big grin

| Hope1992 a răspuns:

Nu ai nicio problema tu,este normal daca iti place de o persoana sa doresti sa petreci cat mai mult timp cu ea. Din ce imi dau seama ea este confuza,poate ii esti simpatic,dar sentimentele pentru fostul iubit nu au trecut. Ceea ce poti face tu este sa continui ca pana acum si sa ii oferi libertate, poate cu timpul se va indragosti de tine si va lua o hotarare favorabila voua (dar aici este riscul sa capeti tu frustrari pentru ca e evident ca nu o sa se implice la fel de mult ca tine prea curand si e posibil sa nu te simti apreciat).Sau varianta a doua sa te desparti de ea in termeni cat mai frumosi si sa ii dai de inteles ca o lasi sa se gandeasca ce isi doreste, tu in timpul asta chiar trebuie sa o lasi in pace, poti sa ii dai cateva mesaje sa o intrebi ce face, dar fara a fi insistent sau sufocant. Nu stiu cum ai acceptat tu situatia stiind ca s-a despartit recent si mai mult nu stiu cum de s-a mutat asa de repede cu tine.Este evident ca momentan fata nu stie ce isi doreste, dar apreciez la ea ca macar a fost sincera si nu a incercat sa iti ascunda ca inca se gandeste la el, din moment ce il viseaza.
Orice decizie ai alege trebuie sa fii tare si sa nu te lasi calcat in picioare, cel mai bine ar fi sa poti o dicutie cat mai sincera cu ea cu privire la sentimentele voastre si la ceea ce va doriti.