| 1994alinablonda a întrebat:

am un verisor de 12 ani si jumatate. Este genul de pusti care trebuie sa para mereu interesant. Astazi a stat la PS aproape 7 ore si ceva, iar dupa aceea a inceput sa faca crize, "ca el este nebun, ca vrea la casa de copii, tremura si facea exact ca un om de camasa de forta." Va rog sa ma ajutati este din cauza jocurilor sau din cauza pubertati. Multumesc!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din ambele cauze!
Vina este a parintilor care nu-l strunesc si nu-i explica ca, nu-i sanatos sa stea pe jocuri violente timp de 7 ore si dupa aceea sa faca crize de personalitate.
De obicei, unul din parinti il poate potolii cu vocea ridicata, sau cu o palma la fund.

De pe la 11-12 ani, copii rasfatati incep sa intinda coarda, impunandu-se cu obraznicie sa obtina ceea ce vor si mai ales cand vor. Varsta este delicata dar este vina parintilor, care continua sa cedeze cand copilul insista, aratandu-i ca este bine sa faca asta, in loc sa-i faca un program si sa fie consistenti in decizia lor, ca sa fie ascultati pe viitor.
Totul incepe acum, la varsta asta delicata, in care copilul incepe sa se transforme, iar in functie de comportamentul lor, copii astia ajung mari obraznicii, sau copii cuminti cu bun simt si rationali, daca parintele stie cum sa-l educe si sa-i faca o educatie buna.

Răspuns utilizator avertizat
| cristimihailov a răspuns:

Vinde PS-ul si opreste-i accesul la jocuri, directioneaza-l catre chestii sociale.

Asa se instaleaza dependenta. Care poate da in unele cazuri in boli psihice.

O asemenea reactie nu e normala nici macar in pubertate.

Oricum discutia cu un medic psiholog este mai mult decat bine venita.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Gamer = parazit=zombie= psihopat. Daca parintii lui asa vor sa-l creasca si te bagi iti vor deveni dusmani. Pubertatea nu prea incepe la 12 ani si nu am auzit ca de la asta te declari nebun.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Da-i o palmă si termina povestea. Vezi cum se linisteste pe urmă. Da când dai, dai cu simț de răspundere.

Răspuns utilizator avertizat
| Volsvagan70 a răspuns:

Il bati pana se potoleste.
E prea rasfatat copilu', ce sa-i faci. Pana nu mananca bataie calumea nu se potoleste.

| bobbyG a răspuns:

Din ambele cauze. Vorbeste cu ai lui sa mearga la un psihoterapeut. Si am var care facea aproape la fel, a vrut sa-si bage cutitul in gat... Crede-ma cu asa ceva nu e de glumit. Cu cat actionati mai repede cu atat mai bine