| Amely21 a întrebat:

Bună, care credeți ca este vârsta ideală dintre un bărbat și o femeie? Și e bine dacă femeia este cu 1-3 ani mai mare ca el, sau e normal sa fie el mai mare?

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este indicat cabaiatul sa fie cu 3 ani mai mare ca femeia, deoarece se stie ca baietii se dezvolta la pubertate mult mai incet ca fetele iar in felul asta ajung la acelasi nivel.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu există. Se zice că bărbatul cu 5 ani mai mare ca femeia, dar merge oricum.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu e nici o varsta ideala, depinde de cine cu cine discutam. Exista cupluri 2x-4x fara interese ascunse, si eu am avut un set de bunici cu vreo 15-20 ani diferenta de varsta intre ei. Conteaza mult si cum gindesc partenerii si mai ales cum a avut grija de el/ea cel dintre ei care e mai in varsta.

| Lioana a răspuns:

Vârsta ideala a partenerului o stabilește fiecare dupa propriile invataturi si aspiratii. Nu cred ca vrei sa te incadrezi in idealul altora.
Cand iubesti nu-ti mai pasa de caracteristici ideale. Ai face orice ca sa fii cu acea persoană. Asta e tot ce conteaza. Daca tu poti iubi o persoana in ciuda faptului ca nu are varsta ideala, atunci varsta ideala s-a modificat pentru tine.

| VoidEternal a răspuns:

Soția mea e mai mare cu aproape 3 ani decât mine. Numa' zic.
¯\_(ツ)_/¯

| Amely21 explică (pentru VoidEternal):

Și cum va merge? E bine asa?

| VoidEternal a răspuns (pentru Amely21):

E prea puțin important cine e mai mare decât cine. Atâta timp cât nu vorbim de diferențe super mari, nu știu, peste 10 -15 ani.
Orice căsnicie și orice relație are ups and downs, important este să conștientizezi că pe lângă momentele frumoase vin la pachet și munca, răbdarea și compromisul. Realitatea nu are legătură cu poveștile frumoase din filme și cărți.

| Brizbriz a răspuns:

Ideal, barbatul cu 2-4 ani mai mare decat femeia

insa, ideal, in lumea asta, e doar o iluzie... adica, NU EXISTA ideal

| Eireann a răspuns:

"Normal" pentru cine?
Daca cei 2 se inteleg nu conteza asa de mult. Era obiceiul sa fie barbatul mai in varsta fiindca se considera ca el trebuie sa isi asigure un loc de munca cat de cat ok inainte sa se insoare. Acum nu mai conteaza asa mult.

| TheGentleman a răspuns:

Depinde de atracția și de fetișurile fiecăruia.

Sunt bărbați atrași de femei mature, MILF. Și diferența de vârstă va fi mare (de exemplu „Idilă cu dădaca mea") La fel, sunt femei atrase de bărbați mult mai în vârstă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista un ideal, dacă cei 2 se înțeleg bine și se iubesc vârsta nu mai este un impediment. Ideal in vremurile noastre ar fi când cei 2 se iubesc, iubirea pura asta este idealul, nu vârsta, aceasta este doar un număr irelevant când vorbim de iubire și sentimente.

| Andresso a răspuns:

0-10 ani este ok, din punctul meu de vedere. Restul exagerat.

| Together a răspuns:

Varsta e doar un factor, poate fiunctiona orice combinatie de varsta daca se potrivesc, dar din ce am observat, in general femeile prefera barbati un pic mai mari ca ele, la orice varsta.

Cred ca e bine ca barbatul sa aiba ceva mai multa experienta de viata ca ea sa poata avea siguranta in abilitatile lui, dar daca ea e dominanta si vrea sa conduca relatia nu cred ca mai conteaza asa mult.

Si atractia e un factor, desigur. Sunt femei care prefera barbati cu 20 de ani mai mari si femei care prefera barbati mai tineri.

| Jessica1235 a răspuns:

Nu cred că are prea mare importanta diferența de vârstă, doar dacă nu îi exagerată, gen 20+
O femeie poate fi cu câțiva ani mai mare ca el dar nici prea mult. Imaginează-ți că dacă diferența e prea mare unul din ei va muri pe când celalalt încă e destul de tânăr. Ar fi nașpa să te căsătorești cu cineva care îi cu 20 de ani mai bătrân iar pe când ai 40+ 50 ani să moară. Practic trăiești cu el/ea doar 20, 30 de ani, poate nici atât.

| sparklingqueen a răspuns:

Salut! Iubirea nu are varsta, deci poti fi si cu 10 ani mai mare sau mai mic de partenerul tau, doar daca niciunul dintre voi nu sunteti minori.Dar, se recomanda ca barbatul sa fie cu 2-3 ani mai mare.Multa sanatate.

| SelenaTpu a răspuns:

Am auzit și de cazuri în care ea era mai mare decât el cu 5 ani. Mi se pare decent.
Dar cum mai sunt cazuri în care între ei sunt e 20 ani, mi se pare că colo nu se mai pune cazul de iubire. Sau intri într-o categorie de iubire care duce mai mult către lisoa iubirii unuia dintre părinți

| BabaOarba a răspuns:

Pe vremea cand oamenii se casatoreau devreme diferenta de varsta era importanta. O casatorie la o varsta de pana in 20 de ani ar recomanda ca barbatul sa fie mai mare decat femeia (ca sa fie maturizat complet si sa-si si poata sustine familia), dar nu cu multi ani deoarece la acea varsta o diferenta mare reprezinta un procent mare din totalul varstei si se simte.

In ziua de astazi, cand speranta de viata a crescut, cand casatoriile in lumea civilizata au loc mult mai tarziu, astfel de diferente au devenit insesizabile.