| Feeetitzaaa a întrebat:

Ce parere aveti despre "iubirile" pe internet

Răspuns Câştigător
| cornculapte a răspuns:

Internetul e util doar pentru a va cunoaste mai bine, pana in momentul in care va cuplati. Mai departe, ati face bine sa va intalniti, pentru ca altfel... relatia e sortita pierzaniei. "Iubirile" pe net au o sansa doar daca cei doi se intalnesc pe urma. Sunt si riscante, deoarece nu ai nici o siguranta ca persoana pe care o cunosti online este aceeasi si in realitate. Totusi, daca se pastreaza sinceritatea, sunt de parere ca o persoana poate fi cunoscuta foarte bine si pe net. Spun asta pentru ca am trecut printr-o asemenea situatie. La inceput va imprieteniti, vorbiti mult si asa poti sa-ti dai seama daca ai ceva in comun cu cealalta persoana, ajungeti sa va cunoasteti mai bine, astfel, cand va cuplati, legatura e mai stransa pentru ca stiti deja destul de multe unul despre celalalt. O alta parte buna e ca depasiti barierele aspectului fizic, totusi, nici o persoana nu este suficient de indiferenta in fata aspectului fizic, asa ca ai grija dupa ce incepe sa iti placa persoana celuilalt, pentru ca poti ramane dezamagita cand il intalnesti in persoana.

14 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Pe internet nu iubesti, pe internet cunosti persoana din imagini si cuvinte, felul cum gandeste! Sentimentele i-au nastere dupa ce ii citesti privirea, ii simti sarutul, imbratisarea, implicarea, samd!

| Sin a răspuns:

O tampenie.Inexistente.Virtuale.Nereale.Etc

| sensesDelight a răspuns:

Dacă primul iubit întâmplător ți-l faci pe internet, atunci devine o obsesie și de obicei în relațiile virtuale, la distanță, fata suferă. N-am experimentat dar aud din stânga și din dreapta tot felul de povești în care se vedeau odată pe an o săptămână sau chiar mai puțin. Mai sunt și relațiile de peste graniță cărora chiar că nu le înțeleg rostul. Nu zic că e imposibil, dar din moment ce ești așa "îndrăgostit" petreci mai mult timp în oraș cu partenerul, vă vizitați mai des...
În schimb relațiile la distanță din ziua de azi sunt doar pe mess, fapt care ne face și mai dependenți de PC.
Părerea mea este că în momentul în care chiar ești îndrăgostit dorești să-ți petreci din ce în ce mai mult timp cu prietenul/prietena, lucru care este cam imposibil la distanță mare și care mai tare vă îndepărtează.

| shtephie a răspuns:

Nu cred in asa ceva big grin

| Floreenofficial a răspuns:

Chiar daca va vine greu sa credeti sa stiti ca exista multe cazuri concrete in care s-au format familii stabile si frumoase, parintii cunoscandu-se pe net! Orice se poate daca ai grija cu cine vorbesti!

| KiddFaraSentimente a răspuns:

Servus.big hug
Eu una, nu am o parere foarte buna.tongue
Pentru ca:
1. poti fii vrajit/a foarte usor. Poate sa ti se dea poze cu atcineva, sau poti fii mintit/a mult mai usor straight face.
2. nu poti stii niciodata ce face cealalta persoana in viata ''reala''.

Asta cred eu, dar sunt si multe alte persoane care s-au cunoscut pe internet, iar acum au o relatie foarte frumoasa. happy
Dar depinde. cum am spus, de la persoana la persoana.

| luciana200972 a răspuns:

Eu pe sotul meu l-am cunoscut pe internet, sufeream dp o despartire, erau sarbatorile de iarna si nu aveam ce face, asa ca am inceput sa vb pe mirc, acum vreo 6 ani era la moda, acolo mia atras atentia el, am vb toata luna decembrie, si pe 4 ianuarie ne-am intalnit fata in fata, a fost dragoste la prima vedere, la inceput am fost f sceptica, mi-a fost teama sa nu iasa ceva urat din asta, dar acum avem 6 ani de cand suntem impreuna, sunt destule relatii pe net care nu merg dar eu zic ca se mai intampla si minuni

| ßέßέ a răspuns:

Mi se par stupide doar acele relatii in care zici ca esti de un an cu cineva, dar nu v-ati vazut fata in fata! Asta nu e relatie! Ca iti spune de 10 ori pe zi ca te iubeste chatterbox. Cum poti iubi un om fara sa il vezi, fara sa iti faci o parere (reala!) despre el?

| RoxiutzaRux a răspuns:

Pai la inceput ne facem mii si mii de visuri, dar mai tarziu unul dintre noi o sa`si dea seama ca nu are nici un rost si persoana cealalta va fi dezamgita.

| c8ilu a răspuns:

Unele se transforma intr-o frumoasa poveste de dragoste, pe cand altele, in nimic. vara mea vorbea cu un tip din Satu Mare(precizez, ii desparteau 500 km), iar de la amici foarte buni, au devenit iubiti, iar apoi s-au casatorit! in mai putin de 3 ani. big grin
oricum, daca cei doi se iubesc si au incredere unul in celalalt, totul o sa fie ok! happy

| PeeWeeVi a răspuns:

Buna!
nu vad nimic bun in asta.Pt. ca nu ai vazut persoana respectiva niciodata personal(fata in fata) si cand iti vei da intalnire cu ea este posibil sa fi dezamagit pentru. ca este posibil sa te fi mintiti in legatura cu niste trasaturi fizice sau morale.
Mai bine te indragostesti de cineva pe care il cunosti de mai mult timp.este mai bine asa...
Pahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am cautat! Si am gasit: "Tristan si Isolda", Dante si Beatrice, Petrarca si Laura, Antoniu si Cleopatra... ce parere pot sa am: fantastice literatura si istoria! tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspuns corect @D, ai mare dreptate, nu doresc nimanui sa aiba relatii virtuale, inseamna distrugere sufleteasca atat pentru fata cat si pentru baiat(in cazul in care amandoi pun suflet in acea relatie), daca relatia se desfasoara doar virtual...Stiu ce va spun!

| gmihai65 a răspuns:

Buna, iubirile pe internet nu sint reale, sint fictive, adevarata iubire, e atunci cind, gasesti persoana potrivita, cu care te intelegi, si va iubiti in realitate.