| meli120 a întrebat:

Buna!
Ce parere aveti despre un barbat care tot insista ca vrea sa iesiti la cafea gen first date, dar ajunge sa dea mesaj inainte cu 30 de minute ca intarzie mai mult de o ora? Iar cand ajunge nu isi cere scuze cum trebuie, lui i se pare normal ca a anuntat inainte cu 30 de minute, in conditiile in care dureaza mai mult sa ajungi la locatia stabilita? Printre altele imi zice ca nu ii placea cum ii statea parul si i-a luat ceva sa il aranjeze si ca a dormit pana tarziu. In acelasi timp, incearca sa se uite cu cine vorbiti si ce, evident m-am lansat cu alte persoane in povesti stand atata dupa el in Mall. I-am dat de inteles ca stiu ca i-a mai scris altei colege de munca, inainte sa ma abordeze pe mine, iar el a inceput sa zica ca nu tine minte, dupa aia deschide messengerul si se prinde ca asa e si il inchide repede, sta putin si schimba subiectul. Nu a fost nevoie sa ma uit si sa citesc, deja stiam si am vazut ss din conversatia respectiva. Eram constienta ca e oarecum disperat tipul sa isi gaseasca iubita si ma gandeam sa nu fiu rea cu el ca se comportase ok inainte, dar totusi e prea de tot oarecum, are 24 de ani si nu e ca si cum nu avuse relatie de multa vreme... Pe la sfarsitul intalnirii vrea si sarut, atunci i-am spus ca m-a deranjat cat a intarziat si nu vreau si mi-a zis ca pot sa il bat sau ce altceva ar putea face sa se revanseze. Cam penibil, dar in fine. Nu s-a putut abtine inainte cu vreo 30 de secunde sa plec si "m-a pupat" pe obraz, avea masca totusi... laughing)) Ma gandesc ca nu merita sa ii mai raspund la mesaje? A intrebat recent doar: "Ce faci?". Sincer au fost multe aspecte aiurea. Oare daca nu ii raspund va renunta curand sau cum sa procedez?

Răspuns Câştigător
| Anuket a răspuns:

Bine că a anunțat mai din timp, asta dacă nu erai la locul de întâlnire. Măcar a avut un motiv întemeiat? Eu am auzit câteva foarte stupide, nimeni nu le-ar crede. Poate trebuia să amânați pe altă zi.
Poate mai merită o șansă, dar doar ca să pui întrebările ce te interesează și să te lămurești mai repede ce poamă este. Oricum nu văd bine graba lui.

| meli120 explică (pentru Anuket):

Eram pe drum deja, dureaza cam o ora sa ajung la Mall. Pai scuza lui e ca a dormit laughing) Printre altele ca nu ii statea bine parul si a trebuit sa il rearanjeze de 2 ori, ca poate il vedeau prietenii si nu poate sa se afiseze asa.

| Anuket a răspuns (pentru meli120):

Știu și eu cum e să fi pe drum și să vezi că se scuză cu 5 min înainte.
Ori nu prea îi pasă, ori trebuie să aibă niște cearcăne... Nu pare foarte serios.

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca era cu tatal, sau cineva apropiat in spital, de urgenta, era altceva, dar asa... Pentru somn si aranjarea parului sa te faca sa astepti jumatate de ora... Eu zic ca e lipsa de caracter. Eu consider ca un minut sau doua daca intirziu (cum uneori mi se mai intampla) e enorm, pentru ca e vorba de respectul ce il dovedesti celui pe care il faci sa te astepte.
Punctualitatea e necesara intr-o relatie. Altfel, niciodata nu ai sa te poti baza pe el, risti sa nu te poti sinconiza in ce vreti sa construiti impreuna, te trezesti adesea ca, atunci cand ai mai mare nevoie ca el sa fie linga tine, el apare cand totul s-a sfarsit.
Am avut cindva o amica extraordinara. Ne intelegeam foarte bine. M-a sunat de urgenta, era cu o prietena la un club de internet, si fusesera acostate de niste tipi dubiosi. M-a intrebat cand pot sa ajung acolo la ea, cit mai repede posibil. Am facut un calcul rapid si i-am zis ca in 10 minute. A zis ca e mult. Sa fiu in 5. Am plecat rapid, si am fost, cu ajutorul lui Dumnezeu, in mai putin de 7. A fost singura data cand mi-am permis sa incalc toate regulile de circulatie, eram cu bicicleta, doar pentru a ajunge la ea cit mai repede. Cred ca ai nevoie linga tine de un om care sa fie in stare de asa ceva, pentru tine sa lase toate, sa uite de ele, si sa fuga sa se intalneasca cu tine.

| meli120 explică (pentru cristi202):

O ora jumate, de fapt 1h :35 mins laughing A reusit performanta sa depaseasca si intervalul de 18 /18:30. Noroc ca a prins Bolt repede ca altfel cine stie cand ajungea... Cand a spus ca intarzie, ma gandeam ca se straduie totusi sa ajunga la 18 si isi va cere scuze cum trebuie. I-am spus ca ma indoiesc ca va fi ceva intre noi, avand in vedere cum a inceput, a spus ca e in regula, desi el credea ca a fost ok tot date-ul. Ma indoesc ca imi va mai scrie vreodata, desi a spus ca nu purtam pica pe chestia asta. Da, spune multe despre el, nu pare un om care sa isi asume ce face si sa te poti baza pe el. Ce dragut, rar cineva iti raspunde intratat de repede si vine sa te ajute. E norocoasa sa aiba asemenea amic. Ma indoiesc ca sunt multe persoane de genul totusi...
Am o prietena care cam intarzie mai nou, cu motive intemeiate, dar niciodata nu intarziat atat si ne cunoastem de 17 ani.
Mersi de sfat!

| cristi202 a răspuns (pentru meli120):

Mai bine de o ora si jumatate! laughing Cred ca detine recordul mondial la prima intalnire cu o dama. laughing
Lasa-ma sa inteleg: a dormit toata ziua, la 17 s-a sculat, a stat o ora sa isi faca freza (daca mi-ai spune si ca are parul tuns periuta ar fi si mai tare faza happy ) si apoi s-a gindit sa se intalneasca cu tine?!?
Exista trei variante: ori nu a stiut ce a facut, (altceva decat a zis), si a fost sincer in declaratiile lui, si atunci are probleme serioase, ori a stiut ce a facut (tot altceva decat a zis), si te-a mintit, dar tot probleme are, ca nu stie nici sa minta, nu il duce capul sa minta incit sa fie credibil, ori a facut ce a zis, dar atunci e un tip ciudat, deci tot cu probleme. Pentru ca, chiar de a lucrat de noapte, si o spun in cunostiinta de cauza, caci am lucrat mult de noapte, mai mult de ora 15, chiar daca te culci dimineata tirziu (e vorba si de ritmul circadian), nu avea cum sa doarma, nu poti mai mult. Iar daca si-ar fi facut somnul "de frumusete" de dupa-amiaza, nu ar fi zis ca a dormit pana tarziu, asa ca argumentul lui a picat ca... nuca-n perete. laughing

In ce priveste acea amica a mea, a fost o relatie extrem de profunda. Daca iti spun ca am plecat in acea seara de la prietena mea ce o aveam atunci, ai sa zici ca mint happy. Dar asa a fost, de fapt, ii spusesem prietenei mele de acea amica de la inceput, ca sa inteleaga in ce relatie sunt cu ea, caci stiam ca poate deveni o problema, si ea a fost foarte intelegatoare atunci. A si devenit o problema din partea amicei mele, cand a gasit un baiat cu care sa vorbeasca. I-a spus si ea de mine, ca nu e nimic intre noi, dar el nu a crezut, a vazut relatia profunda dintre noi, si a crezut ca vreau sa o cuceresc. A facut ce a facut ca sa ma indeparteze, si a reusit, pentru ca eu nu sunt bagacios de felul meu, stiu sa ma trag la o parte cand e cazul. Oricum, vorbisem cu ea inainte la modul cel mai serios de casatorie, dar, pentru ca nu ne potriveam, am decis sa raminem la statutul de amici. Asa ca nu m-a deranjat prea mult ca acel baiat s-a bagat. Ca sa intelegi cit de apropiati am fost, trebuie sa spun ca ma cunostea mai bine decat ma cunosc eu, si eu ma cunosc prea bine, am fost odata la ea spre seara, dimineata cineva imi facuse o faza urita si ma intristase bine, dar pana sa o intilnesc credeam ca imi trecuse, cand am ajuns la ea eram chiar bucuros ca o vad, dar nu i-a trebuit mult ca sa vina la mine, sa ma ia pe dupa umeri, si sa imi zica gentil: "Cristi, tu zimbesti acum, dar inima ta e trista!" Eu am ramas uimit, credeam ca uitasem, dar la o analiza atenta, am realizat ca in adincul inimii mele tristetea era inca acolo. Pentru o asemenea fiinta, care te simte, care iti e alaturi, caruia ii pasa de tine si de starea ta, merita sa alergi sa ii fii alaturi cand are mai mare nevoie, nu? De aceea am raspuns rapid apelului ei.

| meli120 explică (pentru cristi202):

A fost pe tura de noapte de la 21 la 6, in fine a spus ca a stat pana la 8 totusi... Sincer dupa ce a intarziat atata asa putin imi pasa de parul lui, nu m-am uitat atent si asa el se aranjase ca poate il vad prietenii laughing) Il cred totusi, zicea inainte cu cateva zile ca merge sa isi cumpere tot felul de lucruri pentru par, dar totusi atata timp. Era treaz de la 16 si ceva, adica 2 ore sa iti i-a sa te pregatesti e cam aiurea, e barbat totusi... :/ Daca stia ca ii i-a atata isi punea alarma.
E aiurea cand unii barbati incearca sa controleze viata iubitelor lor.
Pacat ca nu mai esti in legaturi stranse cu ea.
E rar sa intalnesti persoana care sa te stie mai bine decat te cunosti tu pe tine insuti.

| cristi202 a răspuns (pentru meli120):

Nici daca a lucrat de noapte nu a avut argument serios. De la 6 la 18 e foarte mult timp. Eu la 7 ieseam, si la 17-18 eram "fresh" cu prietenii.
Aaa! Da! Si-a aranjat parul pentru prieteni, nu pentru tine! Extrem de interesant! laughing Doua ore nu i-a trebuit sotiei mele sa isi aranjeze parul ca mireasa, cand au venit fetele, prietenele ei, sa o faca acasa. Asa ca, no comment! happy

Da, e pacat ca nu mai tin legatura cu acea amica. E unul din marile regrete ale vietii mele...

| Violleta2022 a răspuns:

Da-i papucii, daca nici la prima intalnire care este atat de importanta, nu a putut fii punctual, nu poti sa contezi pe un asemenea barbat, niciodata.

| relian a răspuns:

laughing tu stii ce tip vrei sa ai, ori cu care sa fii.Sa stai o ora sa ati arenjezi parul, eu zic sa dai de la tine si sa fugi laughing ce sa faci cu asta, pe cine placi placi cu parul stand oricum, pe el se pare ca magariile astea il fac sa se simta mai bine decat lar aprecia oamenii laughing
Tu stii, daca esti disperata ca si el sa ai iubit baga-te, nu mereu barbatu trebuie sa fie primul care sa dea mesaj sau sa faca primul pas.

Nu stiu de unde au unia ideea asta.Eu am vazut femei care au facut ele primul pas.Nu e nimic aiurea,e ceva normal,poate barbatu respectiv este mai timid,nu indrazneste,asa ca femeia daca si ea vrea, ar trebuie sa se bage.

Daca vrei sa scapi de el, atunci nu mai raspunde, el daca nu te mai cauta aia e tot, ati rezolvat amandoi, ramane ca in tren laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Ka0ru a răspuns:

Cel mai bine spune-i că ti-a disparut orice urma de interes fata de el ca sa te lase in pace, nu incerca cu ghosting ca e urat asa.
Numai bine!