Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti in legatura cu persoanele de culoare? Cum ati reactiona daca unul din copiii vostri ar dori sa se casatoreasca cu o astfel de persoana?

P.S. Eu nu am nimic impotriva lor si totusi as vrea sa vad care sunt si parerile voastre.

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă singurul "păcat" acelei persoane este pielea de o culoare diferită, nu văd de ce aş avea ceva împotrivă. M-ar interesa calităţile ei individuale şi felul în care se poartă cu copilul meu, nu apartenenţa ei de o anumită rasă sau etnie.
Fericirea lor este tot ce contează cu adevărat. Dacă ei se iubesc şi le e bine împreună, pot fi şi verzi cu picăţele, este irelevant.

13 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu am nimic impotriva, important e sa fie fericiti

| MasterOfDisaster a răspuns:

Conteaza comportamentu si educatia, nu culoarea pielii. Daca ei se potrivesc, si sunt fericiti impreuna, eu nu as avea nimic impotriva.
O zi buna!

| Minks a răspuns:

E un factor total neglijabil pentru mine. Atata timp cat da dovada de civilizatie si bun simt, poate fi si albastru. Tot om e, caracterul e mai important decat culoarea pielii sau nationalitatea persoanei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa fim seriosi, suntem in anul 2013, nu ar trebui sa mai existe rasism de genul asta

| Azµre a răspuns:

În niciun fel este decizia lui. Nu aș avea de ce să mă bag. Sincer n-am nimic, este ok!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai nimic impotriva si totusi... ne pui intrebarea.
Hai sa o luam altfel: Este un infractor? Este violent? Are alte pacate?
Albii sint toti corecti? Printre ei nu sint oameni violenti si infractori?
Dece culoarea ar fi un impediment? Nu conteaza educatia si comportamentul sau?

| Anna979 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt ni s-a pus la scoala o intrebare de genul asta, cum credem ca ar reactiona parintii nostri si noi insine, au fost pareri diferite si cu unele nu am fost de acord. Am vrut sa vad si altii ce punct de vedere au.

| valentino52 a răspuns:

Nu am nimic cu persoanele de culoare daca sunt educate cum trebuie. Dar probabil exista unii parinti impotriva unei astfel de casatorii, spre exemplu daca fata voastra ar veni acasa cu un african, nepotii vostrii vor fii negrii si e ceva ce probabil parintii nu isi inchipuiau vreodata.

| nico097 a răspuns:

Cand stii ca nu au acelasi comportament ca noi eu cred ca asi reactiona urat o stiu pe propria experienta ca sora mea sta cu o astfel de persoana si nu ii mai suport delc numai cand ii vad o iau razna.

| gfghn a răspuns:

Depinde de persoana. culoarea pieli nu are nici o legatura cu comportamentul persoanei. mediul sau cultura de unde vine poate sa se observe prin comportament si asta ai poate face diferiti.Mama mea s-a casatorit cu o astfel de persoana in cazul ei parinti au avut o reactie foarte negativa si nu sa-u inselat deloc.Problema era mentalitatea accestei pers. nu culoarea pielii.E ok daca nu ati place o anumita rasa, aspecul fizic sau mentalitatea ei. poti avea preferintele tale dar cind esti impotriva existentei ei cum sunt altii asta este o problema.Intr-o zona cum este Romania casatoria cu o pers. de culoare este desconsiderata si oamenii sa-r putea sa te critice foarte tare. Daca culoarea pielii este o problema pentru (tine) personal in caz ca iubesti aceasta persoana si te deranjeaza...

| 7Mary7 a răspuns:

Nu as avea nimic impotriva atat timp cat sunt niste persoane educate si decente.

| IaMwHoIaM3 a răspuns:

Nici eu nu am nimic impotriva lor. Sunt tot oameni ca si noi.

| Rares2903 a răspuns:

M'ai nimerit aici. Prietena mea chiar este mai inchisa la ten. Dar nu are nimic. CAt timp ne intelegem bine, avem gusturi identice, invata bine, comportament frumos, are un caracter de neintrecut. Eu chiar n uam nimic cu cei de ten inchis!