| Miina97 a întrebat:

Bună! Ceea ce urmează sa spun cu siguranță este un caz destul de comun.
În 2017 m-am îndrăgostit de un băiat cu, care momentan sunt amică. Eu îl iubesc din tot sufletul meu însă el nu simte la fel, deși i-am recunosc sentimentele. În viața mea de 6 luni a apărut un băiat minunat, care ma iubește, respecta, susține, înțelege, e tot ce-si poate dori o femeie, însă eu nu îl pot iubi. Inima mea e la celălalt. Ma simt prost pentru băiatul acesta, simt ca nu ma merita și ca merita ceva mai bun, i-as frânge inima dacă i-as spune ca nu îl iubesc. Țin enorm la el, dar nu sunt îndrăgostită de el. Băiatul de care sunt îndrăgostită nu îi pasa de mine, sunt total nesemnificativă pentru el pe când acesta ma tratează ca o prințesă. Ce sfaturi îmi puteți da?

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Probabil imaginea pe care o ai tu pentru tipul cu care esti acum amica este una idealizata, tocmai din cauza faptului ca nu il poti avea. Odata inceputa o relatie cu el, aproape sigur o sa-ti dai seama ca nu e totul doar lapte si miere cum te gandesti acum.

In conditiile astea, nu ar fi mai bine sa incerci mai tare sa-l apreciezi pe cel de langa tine, ce face eforturi sa-ti fie pe plac decat sa alergi dupa himere?

12 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Să renunți la amândoi. Oprești răul din fașă. Cu cât amâni, cu atât va fi mai greu și mai dureros.

| Violleta2022 a răspuns:

Iarta-ma ca-ti spun, dar aia nu mai este iubire, ci OBSESIE, pentru cineva care nu te poate iubii si nu da doi bani pe tine, fiindca esti incapabila sa intelegi ca nu poti comanda nimanui sa te placa cu forta.
Dupa cum vezi, acelasi lucru il faci tu celui de al doilea baiat...
Dragoste cu sila si cu oameni pe care nu-i placem, nu s epoate!

Sfatul meu este: sa incetezi cu aceasta obsesie inutila si bolnavicioasa, pentru cineva care nu este interesat si nu simte nimic pentru tine si sa-ti cauti un al 3-lea cu care sa ai sentimente reciproce.

| dullcat a răspuns:

Buna.Te sfatuiesc sa renunti la baiatul actual.Cu cat astepti mai mult, cu atat ii frangi inima mai tare, si denota lipsa de respect din partea ta, atat pentru sentimentele lui cat si pentru timpul lui. Sa stii si ca timpul nostru ca oameni in general este pretios, nu doar ce simtim.

Iar de la celalalt ar fi bine sa-ti iei gandul.Filmele si serialele au romanticizat aceasta drama, iubirea care nu poate fi impartasita, ca vai, ce frumos, ce tragic.In realitate e cat se poate de otravitor si toxic pentru suflet, asa ca ar fi intelept sa iti vezi de viata.

| relian a răspuns:

Sfat? Sa gasesti unu de care sa te indragostesti, dar sa se indragosteasca si el de tine.
Treb sa uiti de cel de care esti indragostita, pentru ca ai spus, ala nici nu te baga in sama, il lasi si pe astalantu ce nu esti indragostita de el, stai pana apare unu cum am spus.

Daca continui cu asta cai om bun, mai devreme sau mai tirziu o sa il ranesti, cu cit mai tirziu, cu atit mai rau va fi pentru el.

Tu intial o sa spui, merge si asta, dar la un mom dat o sa cauti ce cauti tu, adica sa te indragostesti, asa esti tu, cauti o relatie de dragoste, nu una acolo sa fie.

Una e sa iti placa de cineva ca persoana, alta ca barbat.In primul rind tu cauti un barbat, apoi sa fie si o persoana buna, atunci vei sti ca ala e pentru tine, dar sa simta si el ca si tine.

Vad unia o baga pe aia ca ai fi obsedata, altii ca lasa-l, uita-l, alti ca esti in dificultate, dar nu stiu, ei oare chair nu au fost indragostiti niciodata de cineva?

Ciond esti indragostit de cineva, normal ca nu poti tu sa controlezi, nu spui, dal pe ala incolo, daca nu ma baga in sama gata, si in secunda urmatoare sa nu-ti mai pese, pentru ca nu-i deloc asa.

Dragostea e asa obsesie, ce no oti stapini, n-o poti controla, trebuie sa treaca de la sine, e nevoie de timp sa uiti pe cineva de care esti indragostit, chiar daca persoana nu te mai baga in sama.

Toti cei care au raspuns, ca fost de vine sau de rau, au aratat ca ei de fapt n-au fost indragositit niciodata laughing care is in relatie cu cineva, e acolo sa fie, ori nu stiu ce simt, dar sigur nu car fi indragostiti.

Ciond esti indragostita, se intampla exact ce ai descris tu la tine cu ala ce nu te baga in sama.
Asa ca nu poti face nimic, chiar deai vrea, indiferrnrt ce sfaturi tiar da careva, nu te ajuta cu absolut nimic, nu are cum.

Treb sa treaca timp, timpul asterne praf peste toate, apoi nu mai simti chiar asa de tare.
La unia poate dura putin, gen foc de paie, se aprind f repede si la fel sfirsesc, la altii dureaza uneori si ani, fiecare om este diferit.

Scuze ca am scris mult, dar nu ai cum arata intr-o fraza din 2-3 cuvinte cum sta situatia.

| Freya1 a răspuns:

Da,nu e corect sa fi cu un om pe care nu îl iubești, pentru ca inevitabil îl vei ranii.
Dar trebuie sa te gândești serios sa rupi legătura cu acel amic și sa îți vezi de viata.

| AliGab a răspuns:

Sa te hotarasti si sa pui capat acelei "indragosteli" care de fapt este doar o obsesie. Am trecut si eu prin asta cand eram tanara si doar de mine a tinut sa zic "STOP"... si cand am spus stop, mi-am revenit. Dupa aceasta nu mi-as mai fi dorit in veci sa fiu cu el. De subliniat ca in viata mea atunci nu era careva sa ma trateze " ca o printesa", ci eram singura.

| Samson2023 a răspuns:

Du-te fata mea cu primul sa îți rupă capul eventual și cu puțin noroc sa te și pună sa te prostituezi, ești exagerat de proasta dacă te mai gândești ce sa faci intr-o asemenea situație. Du-te eventual la un psihiatru pentru ca este clar că ai niște traume dacă nu simți să te duci acolo unde lucrurile sunt pozitive, frumoase. Sa te mai întreb cam cât rău crezi ca faci societății dacă alegi prima varianta ar fi ceva inutil. Păcat ca multe cu gândire ca a ta au distrus efectiv societatea, au hrănit monștrii și s-au distrus pe ele.

| 199onur7 a răspuns (pentru Samson2023):

Tot respectul meu ai boss meu bravo tată ești numărul 1 pentru mine bravo.

| sabin89 a răspuns (pentru Samson2023):

"ești exagerat de proasta..."
Așa vorbești cu o persoană sinceră, care are niște dificultăți să facă o alegere?

| Miina97 explică (pentru sabin89):

Îți mulțumesc din suflet! Respect!

| Samson2023 a răspuns (pentru sabin89):

Uite ca și eu vreau sa fiu extrem de sincer în limbaj. Fix în momentele astea interlopii crescuți de individe ca asta cu impresii distrug zeci de alte fete. Ele fug de bine pana efectiv vine careva sa le dea un pumn în bot, sa fie violate în grup de interlopi și puse sa se prostitueze, pana nu ajung asa nu au creier, cred ca tot li se cuvine pe pământul asta. Ce sa mai facă politia dacă efectiv 90% din ele se duc de buna voia în gura șarpelui, ce educație sa le mai dea parintii sau școală sa le bage mințile în cap? Este plina România de interlopi și fete de 15 ani distruse, ele și familiile lor.

| Miina97 explică (pentru Samson2023):

Respectivul nu e interlop, e inginer. Iar eu sunt la drept. Deși am înțeles punctul tău de vedere. Este total adevărat și tot mai raspandit la noi în țară!winking