| onouaanonima011 a întrebat:

Bună! Cum as putea sa îl fac pe prietenul meu sa treacă peste niște complexe? Îl vad deranjat de anumite trăsături ale sale și ma tot pisează sa ii confirm ca aceste complexe sunt realități și ca sunt deranjata de ele. Faza e ca pe mine nu ma deranjează aceste trăsături, ma deranjează ca dacă ii spun ca nu vad vreo problema în acele trăsături pe care el le vede ca defecte el zice ca îl mint. Însă pentru mine ceea ce spun nu sunt minciuni. Iar când am încercat sa ii spun ca a dezvoltat niște complexe și ca el nu vrea sa îmi accepte cuvintele fiindcă vrea sa audă din gura mea niște minciuni doar ca să creadă că a avut dreptate, s-a enervat pe mine și a început sa spună ca oricum nu as fi recunoscut ca ceea ce crede el e adevărat, ca sunt o mincinoasă și ca în timp o sa caut pe altcineva care nu are acele trăsături pe care le vede ca defecte.

17 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Spunr-i-Asa e esti foarte urat dar eu te iubesc pentru ca esti asa urat.

| romeo78 a răspuns:

La un psiholog sau psihiatru.
Este o boală pshică neacceptarea a cum arăți.
Iar, în această lume a rețelelor sociale, a live-urilor este foarte ușor să îți pierzi mințile și să ai impresia că arăți ca muma pădurii. Narcisism.

| Drimmero a răspuns:

Ce complexe are, despre ce trasaturi e vorba? Sa nu fie doar paranoia

| onouaanonima011 explică (pentru Drimmero):

Despre bărbăția lui
Iar când mai avem certuri aduce și aspectul asta in discuție și faptul ca o sa îl părăsesc din cauza asta

| Drimmero a răspuns (pentru onouaanonima011):

Barbatia lui dar ce anume il deranjeaza?

| onouaanonima011 explică (pentru Drimmero):

Mărimea și faptul ca nu reușește sa finalizeze. Mi-a propus chiar sa încercăm raporturi intime în 3, iar eu am refuzat fiindcă nu pot accepta ca între doi parteneri sa mai intervină cineva și nu accept sa ma atingă altceva. El e primul meu prieten și trăiește cu ideea ca fetele care au avut un singur partener vor vrea sa mai încerce astfel de relații cu cel puțin încă o persoana

| Drimmero a răspuns (pentru onouaanonima011):

E cam bolnav saracul. Dar vezi ca e smecher putin, se da complexat si vrea sa obtina sexul in 3, te cam manipuleaza, parerea mea

| onouaanonima011 explică (pentru Drimmero):

Am bănuit și eu ca ar vrea sa ma convingă sa o facem în 3, dar sa ma pună pe mine drept motivul pentru care am încercat asta. El spune ca îmi zice despre asta doar ca să vadă care e părerea mea despre asta, dar nu sunt atât de proasta încât sa nu îmi dau seama ca sunt piese care nu se potrivesc în povestea asta. Are momente când recunoaște ca uneori merge prea departe cu fabulatiile, ca insista prea mult pe unele chestii și ca ar trebui sa găsim o soluție sa ii mai tăiem din i flacarare, dar dacă îl prind într-o pasa mai proasta parca devine alt om și vina pica pe mine și reluam povestea ca "vrea sa încerce pentru mine nu pentru el". Nu am cedat și nu vreau sa cedez în fata lui fiindcă vreau sa îl ajut

| onouaanonima011 explică (pentru Drimmero):

Iar o piesa pe care nu o găsesc potrivita in povestea asta e ca înainte se arata mulțumit și îmi povestea despre niște recorduri de-ale sale de care era mândru, iar când l-am întrebat despre schimbarea asta mi-a băgat motive care vizează conformația mea

| Drimmero a răspuns (pentru onouaanonima011):

E bolnav, acum tu decizi ce faci pe mai departe, dar deja nu mai functioneaza lucrurile, daca nici cu comunicarea nu se rezolva treburile gandeste-te la ce vei face pe viitor, spune-i si lui ce ai zis pe aici ca te deranjeaza, vedeti voi daca ajungeti la un consens.

| onouaanonima011 explică (pentru Drimmero):

Ok, voi încerca. Mulțumesc! Uneori obosesc și eu și îmi vine sa nu ma mai complic. Doar ca apoi ceva din mine își amintește de momentele frumoase când nu are comportamentul asta și chiar vreau sa îl ajut, mai ales ca la un moment dat mi-a spus ca vrea sa renunțe la obsesiile și gândirile astea. Se distruge pe el, nu doar relațiile prin gândirea asta. Nu știu dacă în cazul meu e vorba de iubire oarba, atașamentul ala ca e primul băiat din viata mea sau dependenta rezultata dintr-o relație pe care o poți încadra în ultimul timp la categoria "toxica". Mulțumesc pentru sfaturi! Voi încerca să le aplic în măsura în care voi putea. Spre ca de data asta sa reușesc sa îl fac sa înțeleagă

| Drimmero a răspuns (pentru onouaanonima011):

Daca se mai poate salva ceva, incearca (Daca consideri ca mai merita ceva, macar de dragul amintirilor), daca lucrurile devin din ce in ce mai toxice atunci pune capat. Nu iti dau sfatul sa-l parasesti, poate mai poti salva ceva, nu e ok sa arunci ca pe o masea stricata daca totusi mai exista salvari, vedeti voi ce si cum.

| Freya1 a răspuns:

Mda,sunt tot mai multi baieti extremi de sensibili in ziua de azi.
Cred ca pur si simplu ar trebui să nu iti mai bati capul si sa ii spui ca poate sa creada ce vrea.

| johnnny123 a răspuns:

Pai rezulta ca este cazul sa cauti deja pe altcineva, ca sa-i dai dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Drimmero ți-a zis bine. Se victimizează și te manipulează ca să obțină diverse lucruri. Un om cu un complex atât de mare mai degrabă se ascunde și se mulțumește cu faptul că există o persoană care îl acceptă așa. Ce bărbat cu puța mică ar vrea să mai afle și alții că o are așa? N-ar avea curaj nici să propună un 3some dacă chiar ar fi atât de îngrijorat de mărimea lui.
Părerea mea e că ești fraierică dacă vezi că omul e narcisist și insiști să-l repari. Oamenii ăștia nu se vindecă devin mai toxici pe zi ce trece. Ignoră-i fazele astea în care se victimizează și vezi cum reacționează. Dacă vede că nu stai să-i gâdili orgoliul ce face? Delirează și mai tare? Se dă cu fundul de pământ? Oricum tristă situație, dar mai trist e să rămâi blocată în așa ceva. Fă pași mici că altfel o să-ți fie mai greu mai încolo când o să fie neapărată nevoie să pleci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dă-i papucii. Nu e treaba ta sa repari un om care nu accepta ajutorul. In plus propunerea de threesome e foarte deplasata intr-o relatie. Asa ceva se face cu "necunoscuti" nu cu cineva cu care esti impreuna. Sau mai bine deloc happy

| AndrElle a răspuns:

Tot deschis comunica cu el. Încearcă să afli cat mai multe de la el.